10.Sınıf DKAB 1.Dönem Sonu Yazılı (Klasik)

10.Sınıf DKAB 1.Dönem Sonu Yazılı (Klasik) sınavı 10.Sınıf kategorisinin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alt kategorisinin, 1 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 15 sorudan oluşmaktadır.

Anlamadığınız soru mu var?

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:
10.Sınıf DKAB 1.Dönem Sonu Yazılı (Klasik) Detayları

10.Sınıf DKAB 1.Dönem Sonu Yazılı (Klasik) 0 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 15 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 17 Kasım 2023 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 1 kullanıcı beğenmiş. 10.Sınıf DKAB 1.Dönem Sonu Yazılı (Klasik) yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

10.Sınıf DKAB 1.Dönem Sonu Yazılı (Klasik) sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • Klasik
 • Doğru-Yanlış


10.Sınıf DKAB 1.Dönem Sonu Yazılı (Klasik) Hangi Kazanımları Kapsıyor?

Bu sınav ve tema ve kazanımlarını kapsamaktadır.
 • İBADET İSLÂM'DA İBADETLER
  1. Hac
  2. İnanç-İbadet İlişkisi
  3. İsteklilik
  4. Kurban
  5. Namaz
  6. Oruç
  7. Salih Amel
  8. Zekât
 • HZ. MUHAMMED KUR'AN'A GÖRE HZ. MUHAMMED
  1. Hz. Muhammed Bir İnsandır.
  2. Hz. Muhammed Bir Peygamberdir.
  3. Hz. Muhammed İnsanlığa Bir Rahmettir.
  4. Hz. Muhammed Uyarıcıdır.
  5. Hz. Muhammmed Kur'an-ı Kerim'i Açıklayıcıdır.

Ayrıca 10.sınıf DKAB dersi 1.dönem sonu yazılı soruları klasik türde açık uçlu sorulardan müfredata uygun hazırlanmıştır

İslam'da aile içi iletişimin önemini kavrar.

İslam medeniyetinde mimari eserler, Allah'ın (c.c.) varlığını ve birliğini yansıtacak şekilde tasarlanmıştır.

İslam edebiyatının en önemli işlevi, dinî değerleri ve ahlaki ilkeleri anlatmaktır. Bu sorular klasik türde, cevap, açıklama ve kazanım cümlesi formatındadır. Soru, seçenek, cevap, açıklama ve kazanımlar Kur’an-ı Kerim’de çevrenin korunması ile ilgili hangi ayet vardır? Cevap: “Sakın dengeyi bozmayın.” (Rahmân suresi, 7. ayet) Açıklama: Bu ayette, insanların çevreyi bozmamaları, ekolojik dengeyi korumaları gerektiği vurgulanmıştır. Kazanım: 10.3.3. İslam dininin çevre sorunlarına yaklaşımını ve çözüm önerilerini değerlendirir.

Öğrenciler, İslam'ın sabiteleri ile sosyal değişim arasındaki ilişkiyi kavrayarak, bu konudaki dini hassasiyetleri öğrenirler.

İslam dininin ekonomik hakların korunmasına verdiği önemi kavrar.

10. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi 3. ünite "Din ve Hayat" konusu "Din ve Toplum" alt başlığı kapsamında, İslam dininde birlik ve beraberliğin önemini anlayabilir.

10. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi 3. ünite "Din ve Hayat" konusu "Din ve Toplum" alt başlığı kapsamında, birlik ve beraberliğin toplumsal güç ve kuvvete katkısını kavrayabilir.

İslam'a olan bağlılığını gösteren davranışları kavrar.

İslam'ın evrensel bir din olduğunu kavrar.

Esma binti Ebi Bekir'in (r.a.) İslam'a ilk dönemlerdeki desteği ve sadakati, İslam'ın yayılmasında erken dönemdeki önemli desteklerden biridir.

Cafer b. Ebi Talib'in (r.a.) cesareti ve kararlılığı, Müslümanların haklarını koruma ve İslam'ın temsilini yurt dışında başarıyla gerçekleştirme konusunda bir örnektir.

3.3.1. Ailenin toplumsal önemini kavrar * 3.3.1. Ailenin toplumsal önemini kavrar. * 3.3.2. İslam’ın aile kurumuna verdiği önemi kavrar. * 3.3.3. İslam’da evliliğin önemini kavrar. * 3.3.4. İslam’da boşanmanın önemini kavrar. * 3.3.5. Aile içi ilişkilerde sevgi ve saygının önemini kavrar. * 3.3.6. Ailenin eğitimdeki rolünü kavrar. * 3.3.7. Aile bireylerinin sorumluluklarını kavrar. * 3.3.8. Ailenin korunması ve güçlendirilmesinin önemini kavrar. * 3.3.9. Ailenin korunması ve güçlendirilmesi için devlet politikalarının önemini kavrar. * 3.3.10. Ailenin korunması ve güçlendirilmesi için bireysel sorumlulukların önemini kavrar.

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

10.Sınıf DKAB 1.Dönem Sonu Yazılı (Klasik) sınavı 10.Sınıf kategorisinin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alt kategorisinin, 1 dönemine ait.

10.Sınıf DKAB 1.Dönem Sonu Yazılı (Klasik) Sınavını hangi formatta indirebilirim?

10.Sınıf DKAB 1.Dönem Sonu Yazılı (Klasik) sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız 10.Sınıf DKAB 1.Dönem Sonu Yazılı (Klasik) sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

10.Sınıf DKAB 1.Dönem Sonu Yazılı (Klasik) sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 10.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.

 Paylaşın
 Sınavı İndir
.docx vey .pdf
 Sınavı İndir (.docx)

Sınavı Beğendim (1)

 Yazdır

 Sınavlarıma Kaydet