10.Sınıf Coğrafya Yazılı Soruları (Klasik) - II. Ünite

10.Sınıf Coğrafya Yazılı Soruları (Klasik) - II. Ünite sınavı 10.Sınıf kategorisinin Coğrafya alt kategorisinin, 1 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 14 sorudan oluşmaktadır.

Anlamadığınız soru mu var?

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:
10.Sınıf Coğrafya Yazılı Soruları (Klasik) - II. Ünite Detayları

10.Sınıf Coğrafya Yazılı Soruları (Klasik) - II. Ünite 0 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 14 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 19 Kasım 2023 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 1 kullanıcı beğenmiş. 10.Sınıf Coğrafya Yazılı Soruları (Klasik) - II. Ünite yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

10.Sınıf Coğrafya Yazılı Soruları (Klasik) - II. Ünite sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • Klasik
 • Doğru-Yanlış


10.Sınıf Coğrafya Yazılı Soruları (Klasik) - II. Ünite Hangi Kazanımları Kapsıyor?

Bu sınav ve tema ve kazanımlarını kapsamaktadır.
 • DÜNYA NÜFUSUNUN TARİHSEL ARTIŞI VE DEĞİŞİMİ
  1. DÜNYA'DA NÜFUS ARTIŞI
  2. DÜNYA'DA NÜFUS ARTIŞI
  3. DÜNYA'DA NÜFUSUN ALANSAL DAĞILIŞI
  4. GÖÇÜN MEKANSAL ETKİLERİ

Ayrıca 10.sınıf coğrafya dersi yazılı soruları; klasik türde açık uçlu sorulardan cevap ve açıklamalı olarak müfredata uygun hazırlanmıştır

Nüfus artışının nedenlerini analiz eder.

Aritmetik nüfus yoğunluğunun hesaplanmasında kullanılan yüz ölçümünün önemini açıklar.

Öğrenci, Türkiye'de nüfusun geçmişten günümüze gelişiminde etkili olan süreçleri açıklar İlimizdeki nüfusun dağılışı nasıldır? Cevap: İlimizde nüfusun dağılımı, doğal ve beşerî faktörlerin etkisiyle farklılık göstermektedir. İklim, yer şekilleri, toprak ve su kaynakları gibi doğal faktörler bakımından uygun alanlarda nüfus daha yoğundur. Ayrıca ulaşım yönünden avantajlı olan; sanayi, ticaret ve turizm gibi beşerî faaliyetlerin geliştiği yerler zamanla fazla göç alması nedeniyle yoğun nüfusludur. Doğal ve beşerî faktörler bakımından dezavantajlı alanlarda ise nüfus seyrektir. Açıklama: Nüfusun dağılışı, bir ülkenin ekonomik, sosyal ve kültürel yapısı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu yerlerde ekonomik faaliyetler daha yoğundur. Bu durum, iş imkânlarının artması, gelir düzeyinin yükselmesi ve kültürel faaliyetlerin gelişmesi gibi olumlu sonuçlara yol açabilir. Ancak, nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu yerlerde çevre sorunları da daha fazladır. Kazanım: Öğrenci, doğal ve beşerî faktörlerin nüfusun dağılışı üzerindeki etkisini açıklar.

Öğrenci, nüfusun cinsiyete göre dağılışını açıklar.

Türkiye'de nüfusun eğitim düzeyini açıklar.

* Göçlerin nedenleri arasında ekonomik, sosyal ve siyasi faktörler yer alır.

İşçi Göçleri'nin etkilerini açıklar.

Öğrenci, Türkiye'de yaşanan iç göçlerin nedenlerini açıklar.

Türkiye'nin göç politikalarının ekonomik, sosyal ve kültürel etkilerini bilir.

Göçün doğal çevre üzerindeki etkilerini açıklar.

Öğrenci, üçüncül ekonomik faaliyetleri tanımlayabilir.

Bir ülkede çalışan nüfusun ekonomik faaliyetlere dağılımı, o ülkenin ekonomik gelişmişlik seviyesini yansıtır.

10. Sınıf Coğrafya Dersi 2. Ünite Beşeri Sistemler 2.3. Nüfus Piramitleri

1. Nüfusun yapısal özelliklerinin bilinmesinin önemini kavrar. 2. Türkiye'nin nüfus yapısını analiz eder. 3. Türkiye'nin nüfus yapısındaki değişimlerin nedenlerini açıklar. 4. Türkiye'nin nüfus yapısının ülke ekonomisi ve sosyal hayatına etkilerini değerlendirir.

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

10.Sınıf Coğrafya Yazılı Soruları (Klasik) - II. Ünite sınavı 10.Sınıf kategorisinin Coğrafya alt kategorisinin, 1 dönemine ait.

10.Sınıf Coğrafya Yazılı Soruları (Klasik) - II. Ünite Sınavını hangi formatta indirebilirim?

10.Sınıf Coğrafya Yazılı Soruları (Klasik) - II. Ünite sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız 10.Sınıf Coğrafya Yazılı Soruları (Klasik) - II. Ünite sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

10.Sınıf Coğrafya Yazılı Soruları (Klasik) - II. Ünite sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 10.Sınıf Coğrafya dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.

 Paylaşın
 Sınavı İndir
.docx vey .pdf
 Sınavı İndir (.docx)

Sınavı Beğendim (1)

 Yazdır

 Sınavlarıma Kaydet