2023-2024 10.Sınıf Bilgisayar Bilimi Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Soruları (2023-12-18)

2023-2024 10.Sınıf Bilgisayar Bilimi Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Soruları (2023-12-18) sınavı 10.Sınıf kategorisinin Bilgisayar Bilimi alt kategorisinin, 1 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 10 sorudan oluşmaktadır. 2023-2024 10.Sınıf Bilgisayar Bilimi Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Soruları (2023-12-18) CEVAPLARI

 1. Arduino’da bir dijital pinin giriş veya çıkış olarak tanımlanması için kullanılan komut hangisidir?


 2. Cevap: pinMode() Açıklama:

  pinMode() komutu, belirtilen pinin giriş (INPUT) veya çıkış (OUTPUT) olarak tanımlanmasını sağlar. 3. Arduino'da millis() komutunun görevi nedir?


 4. Cevap: Program başladıktan sonra geçen milisaniye sayısını belirler. Açıklama:

  millis() komutu, program başladıktan sonra geçen zamanı milisaniye cinsinden ölçmek için kullanılır. Bu komut, programın zamanlamasını kontrol etmek için kullanılabilir. 5. Arduino'da bir sayının karekökünü hesaplamak için kullanılan işlev hangisidir?


 6. Cevap: sqrt() Açıklama:

  sqrt() işlevi, bir sayının karekökünü hesaplamak için kullanılır. 7. I2C haberleşmesinde, haberleşme hızı en fazla kaç kbps'ye kadar çıkabilir?


 8. Cevap: 400 Açıklama:

  I2C haberleşmesinde, haberleşme hızı SDA ve SCL sinyallerinin frekansına göre belirlenir. SDA ve SCL sinyallerinin frekansı 100 kHz ile 400 kHz arasında olabilir. 9. Arduino'da sensörlerden veri okumak için hangi veri yolu kullanılır?


 10. Cevap: I2C veya SPI Açıklama:

  I2C ve SPI veri yolları, Arduino'da sensörlerden veri okumak için yaygın olarak kullanılan veri yollarıdır. 11. Arduino kütüphaneleri ne işe yarar?


 12. Cevap: Arduino kütüphaneleri, Arduino ile kullanılan bileşenlerin daha kolay ve hızlı bir şekilde programlanmasına olanak tanır. Açıklama:

  Arduino kütüphaneleri, Arduino ile kullanılan bileşenlerin özelliklerini ve işlevlerini tanımlayan kod parçalarıdır. 13. Arduino ile LED yakma uygulamasında, LED'in yanması için hangi pinlerin kullanılması gerekir?


 14. Cevap: Arduino ile LED yakma uygulamasında, LED'in yanması için dijital pinler kullanılır. Açıklama:

  LED'ler, dijital pinlere bağlanarak doğrudan kontrol edilebilir. Analog pinler ise, LED'lerin ışık seviyesini kontrol etmek için kullanılabilir. 15. Arduino ile potansiyometre kullanarak LED'in ışık seviyesinin kontrol edilmesi uygulamasında, potansiyometrenin hangi pinine değer okunur?


 16. Cevap: Arduino ile potansiyometre kullanarak LED'in ışık seviyesinin kontrol edilmesi uygulamasında, potansiyometrenin analog pinine değer okunur. Açıklama:

  Potansiyometreler, analog sinyal üreten cihazlardır. Bu nedenle, potansiyometrenin değerini okumak için analog pinler kullanılır. 17. Arduino'da buton kullanarak LED'i nasıl yakabiliriz?


 18. Cevap: Arduino'da buton kullanarak LED'i yakmak için aşağıdaki adımları takip edebiliriz: 1. Butonun bir ucunu Arduino'nun GND pinine, diğer ucunu ise bir direnç yardımıyla Arduino'nun dijital pinlerinden birine bağlarız. 2. Arduino IDE'de butonu ve LED'i kontrol edecek programı yazarız. Açıklama:

  Butonun bir ucunu GND pinine bağlayarak butonun üzerinden geçen akımı kesmiş oluruz. Bu durumda buton kapalı durumdadır. Butonun diğer ucunu bir direnç yardımıyla Arduino'nun dijital pinlerinden birine bağlayarak butonun üzerinden geçen akımı sınırlamış oluruz. Bu sayede butonun üzerinden geçen akım Arduino'ya zarar vermez. Arduino IDE'de butonu ve LED'i kontrol edecek programı yazarken öncelikle butonun dijital pinini tanımlamamız gerekir. Ardından butonun durumunu kontrol etmek için `digitalRead()` fonksiyonunu kullanabiliriz. Butonun durumuna göre LED'i yakıp söndürebiliriz. Örneğin, aşağıdaki kod butonun 1 numaralı dijital pine bağlı olduğunu varsayar ve butonun durumuna göre LED'i yakıp söndürür: ```c++ int butonPin = 1; int ledPin = 2; void setup() { pinMode(butonPin, INPUT); pinMode(ledPin, OUTPUT); } void loop() { int durum = digitalRead(butonPin); if (durum == HIGH) { digitalWrite(ledPin, HIGH); } else { digitalWrite(ledPin, LOW); } } ``` 19. Arduino'da LDR kullanarak LED'in parlaklığını nasıl ayarlayabiliriz?


 20. Cevap: Arduino'da LDR kullanarak LED'in parlaklığını ayarlamak için aşağıdaki adımları takip edebiliriz: 1. LDR'nin bir ucunu Arduino'nun A0 numaralı analog pinine, diğer ucunu ise GND pinine bağlarız. 2. Arduino IDE'de LDR'yi ve LED'i kontrol edecek programı yazarız. Açıklama:

  LDR'nin bir ucunu A0 numaralı analog pinine bağlayarak LDR'den gelen analog sinyali Arduino'ya iletmiş oluruz. LDR'den gelen analog sinyal, LDR'nin üzerine düşen ışığın miktarına göre değişir. Arduino IDE'de LDR'yi ve LED'i kontrol edecek programı yazarken öncelikle LDR'nin analog pinini tanımlamamız gerekir. Ardından LDR'den gelen analog sinyali `analogRead()` fonksiyonunu kullanarak okuyabiliriz. LDR'den gelen analog sinyalin değerine göre LED'in parlaklığını ayarlayabiliriz. Örneğin, aşağıdaki kod LDR'nin 1 numaralı dijital pine bağlı olduğunu varsayar ve LDR'den gelen analog sinyalin değerine göre LED'in parlaklığını ayarlar: ```c++ int ledPin = 2; int ldrPin = 1; void setup() { pinMode(ledPin, OUTPUT); } void loop() { int ldrOkuma = analogRead(ldrPin); analogWrite(ledPin, ldrOkuma / 4); } ```Yorum Bırak

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:
2023-2024 10.Sınıf Bilgisayar Bilimi Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Soruları (2023-12-18) Detayları

2023-2024 10.Sınıf Bilgisayar Bilimi Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Soruları (2023-12-18) 59 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 10 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 18 Aralık 2023 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 4 kullanıcı beğenmiş. 2023-2024 10.Sınıf Bilgisayar Bilimi Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Soruları (2023-12-18) yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

2023-2024 10.Sınıf Bilgisayar Bilimi Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Soruları (2023-12-18) sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • KlasikAyrıca

Arduino programlamada dijital pinlerin giriş veya çıkış olarak tanımlanması için pinMode() komutunu kullanabilirim.

Arduino'da millis() komutunu kullanarak programın zamanlamasını kontrol edebilirim.

Arduino'da matematiksel işlemler yapabilme

I2C haberleşmesinin özelliklerini bilir.

Arduino'da sensörlerden veri okumak için kullanılan veri yollarını bilir.

Arduino kütüphanelerinin amacını ve kullanım şeklini bilir.

Arduino ile LED yakma uygulamasında, LED'in yanması için dijital pinlerin kullanılması gerektiğini bilir.

Arduino ile potansiyometre kullanarak LED'in ışık seviyesinin kontrol edilmesi uygulamasında, potansiyometrenin analog pinine değer okunması gerektiğini bilir.

Bu soruyu doğru cevaplayarak, Arduino'da buton kullanarak LED'i nasıl yakabileceğimizi öğrenmiş oluruz.

Bu soruyu doğru cevaplayarak, Arduino'da LDR kullanarak LED'in parlaklığını nasıl ayarlayabileceğimizi öğrenmiş oluruz.

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

2023-2024 10.Sınıf Bilgisayar Bilimi Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Soruları (2023-12-18) sınavı 10.Sınıf kategorisinin Bilgisayar Bilimi alt kategorisinin, 1 dönemine ait.

2023-2024 10.Sınıf Bilgisayar Bilimi Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Soruları (2023-12-18) Sınavını hangi formatta indirebilirim?

2023-2024 10.Sınıf Bilgisayar Bilimi Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Soruları (2023-12-18) sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız 2023-2024 10.Sınıf Bilgisayar Bilimi Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Soruları (2023-12-18) sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

2023-2024 10.Sınıf Bilgisayar Bilimi Dersi 1.Dönem 2.Yazılı Soruları (2023-12-18) sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 10.Sınıf Bilgisayar Bilimi dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.