9.Sınıf Coğrafya 2.Dönem Başı Sınav - Klasik

9.Sınıf Coğrafya 2.Dönem Başı Sınav - Klasik sınavı 9.Sınıf kategorisinin Coğrafya alt kategorisinin, 2 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 8 sorudan oluşmaktadır. 9.Sınıf Coğrafya 2.Dönem Başı Sınav - Klasik CEVAPLARI

 1. Türkiye'de belirli alanların coğrafi özellikleri göz önünde alınarak oluşturulan bölgelere ne ad verilir?


 2. Cevap: Planlama bölgeleri Açıklama:

  Planlama bölgeleri, belirli amaçlar doğrultusunda oluşturulan bölgelerdir. 3. Yerleşme olgusunun ortaya çıkmasındaki insan ihtiyaçlarını üç tane örnek veriniz.


 4. Cevap: - İklimin olumsuz etkilerinden korunma - Korunaklı bir alanda yaşama - Yabani hayvanlara ve diğer insanlara karşı can güvenliğini sağlama Açıklama:

  Yerleşmeler, insanların temel ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulmuştur. 5. Kırsal yerleşmeler ve şehir yerleşmeleri arasındaki temel farkları açıklayınız.


 6. Cevap: Kırsal yerleşmeler, genellikle küçük ve nüfus yoğunluğunun düşük olduğu yerleşim alanlarıdır. Tarım ve hayvancılık gibi birincil sektör faaliyetleri ile geçimlerini sağlarlar. Şehir yerleşmeleri ise büyük ve nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu yerleşim alanlarıdır. Sanayi, ticaret ve hizmet gibi ikincil ve üçüncül sektör faaliyetleri ile geçimlerini sağlarlar. Açıklama:

  Kırsal ve şehir yerleşmeleri, büyüklük, nüfus yoğunluğu ve geçim kaynakları bakımından farklılık gösterir. 7. Kırsal yerleşme nedir? Açıklayınız.


 8. Cevap: Temel ekonomik faaliyetlerin tarım, hayvancılık, ormancılık ve balıkçılık olduğu yerleşmelerdir. Açıklama:

  Kırsal yerleşmelerin ekonomik faaliyetleri doğa kaynaklarına dayalıdır. 9. Sanayi şehirlerini tanımlayınız ve üç örnek veriniz.


 10. Cevap: Sanayi Devrimi ile ortaya çıkan, çalışan nüfusun çoğunluğunun sanayi sektöründe olduğu şehirlerdir. Örnekler: - Manchester - Vancouver - İzmit Açıklama:

  Sanayi şehirleri, sanayi tesisleriyle karakterize edilir ve diğer ekonomik faaliyetlerin gelişmesine katkıda bulunur. 11. Ticaret şehirlerinin oluşumu için gerekli koşulları açıklayınız.


 12. Cevap: Öncelikli olarak şehir, önemli ulaşım yolları üzerinde bulunmalıdır. Diğer bir şart ise şehirde ekonomik değeri yüksek olan ürünlerin veya bunları tüketen bir nüfusun bulunmasıdır. Açıklama:

  Ticaretin gelişebilmesi için ulaşım kolaylığı ve ürün talebi önemlidir. 13. Türkiye'de yerleşmelerin dağılışını etkileyen doğal faktörlerden ikisini belirtiniz.


 14. Cevap: * İklim * Su kaynakları Açıklama:

  İklim ve su kaynakları, insanların yerleşik hayata geçmelerindeki temel doğal faktörlerdir. 15. Türkiye'deki yönetim birimlerini belirtiniz.


 16. Cevap: İl, ilçe, mahalle, köy Açıklama:

  Türkiye, yönetim birimleri olarak bu birimlere ayrılmıştır.Yorum Bırak

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:
9.Sınıf Coğrafya 2.Dönem Başı Sınav - Klasik Detayları

9.Sınıf Coğrafya 2.Dönem Başı Sınav - Klasik 2 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 8 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 21 Şubat 2024 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 2 kullanıcı beğenmiş. 9.Sınıf Coğrafya 2.Dönem Başı Sınav - Klasik yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

9.Sınıf Coğrafya 2.Dönem Başı Sınav - Klasik sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • Klasik


9.Sınıf Coğrafya 2.Dönem Başı Sınav - Klasik Hangi Kazanımları Kapsıyor?

Bu sınav ve tema ve kazanımlarını kapsamaktadır.
 • KÜRESEL ORTAM: BÖLGELER VE ÜLKELER
  1. DÜNYA’DA VE TÜRKİYE’DE FARKLI BÖLGELER

Ayrıca 9.sınıf coğrafya dersi 2.dönem başı sınav soruları, yeni sınav sistemine uygun cevap ve açıklamalı sorulardan klasik türde hazırlanmıştır

Planlama bölgelerinin tanımını ve amacını öğrenir.

Öğrenciler, yerleşme olgusunun ortaya çıkmasındaki insan ihtiyaçlarını anlayacaktır.

Öğrenciler, kırsal ve şehir yerleşmeleri arasındaki temel farkları anlayacaktır.

Kırsal yerleşmelerin temel ekonomik faaliyetlerini anlama.

Sanayi şehirlerinin özelliklerini ve önemini öğrenme.

Öğrenci, ticaret şehirlerinin oluşumunda etkili olan faktörleri kavrayacaktır.

Öğrenci, Türkiye'de yerleşmelerin dağılışını etkileyen doğal faktörleri belirleyebilecektir. Türkiye'de kırsal yerleşimlerin ekonomik faaliyetlerini açıklayınız.

Türkiye'deki idari birimler hakkında bilgi sahibi olma.

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

9.Sınıf Coğrafya 2.Dönem Başı Sınav - Klasik sınavı 9.Sınıf kategorisinin Coğrafya alt kategorisinin, 2 dönemine ait.

9.Sınıf Coğrafya 2.Dönem Başı Sınav - Klasik Sınavını hangi formatta indirebilirim?

9.Sınıf Coğrafya 2.Dönem Başı Sınav - Klasik sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız 9.Sınıf Coğrafya 2.Dönem Başı Sınav - Klasik sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

9.Sınıf Coğrafya 2.Dönem Başı Sınav - Klasik sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 9.Sınıf Coğrafya dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.