Erciş Sosyal Bilimler Lisesi

Erciş Sosyal Bilimler Lisesi sınavı 9.Sınıf kategorisinin Biyoloji alt kategorisinin, 1 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 25 sorudan oluşmaktadır.

Anlamadığınız soru mu var?

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:
Erciş Sosyal Bilimler Lisesi Detayları

Erciş Sosyal Bilimler Lisesi 3 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 25 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 21 Ekim 2022 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 0 kullanıcı beğenmiş. Erciş Sosyal Bilimler Lisesi yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Erciş Sosyal Bilimler Lisesi sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • Test
 • Klasik
 • Test
 • Klasik
 • Test
 • Doğru-Yanlış
 • Boşluk Doldurma
 • Test
 • Klasik
 • Boşluk Doldurma
 • Doğru-Yanlış
 • Test


Erciş Sosyal Bilimler Lisesi Hangi Kazanımları Kapsıyor?

Bu sınav ve tema ve kazanımlarını kapsamaktadır.
 • YAŞAM BİLİMİ BİYOLOJİ
  1. Bilimsel Bilginin Doğası ve Biyoloji

Ayrıca Yaşam Bilimi Biyoloji

Biyokimya temelinde bitki hücre duvarının yapısı ve bileşenleri hakkında bilgi edinmek; selülozun bitki hücre duvarının ana bileşeni olduğunu ve fotosentezle üretilmediğini anlamak.

Polisakkaritlerin ne olduğunu ve farklı karbonhidrat türlerini ayırt etmeyi öğrenmek.

Biyokimya temelinde disakkaritlerin yapıları, oluşumları, parçalanmaları ve işlevleri hakkında bilgi edinmek; disakkaritlerin özelliklerini ve işlevlerini anlamak.

Heksozlar gibi monosakkaritlerin özelliklerini anlamak ve temel kimya kavramlarını bilmek.

Biyokimya temelinde karbonhidratların yapısı, işlevleri ve sınıflandırılması hakkında bilgi edinmek; karbonhidratların farklı yapılarına göre sınıflandırıldığını anlamak.

Temel biyokimya kavramlarına aşina olmak ve polimerlerin yapısını anlamak.

Temel besin maddelerinin ve minerallerin işlevlerini anlamak; magnezyumun sinir sistemi fonksiyonları üzerindeki etkilerini kavramak.

Gerekli minerallerin işlevlerini anlamak ve vücut sağlığı ile ilgili bilgileri öğrenmek.

Temel besin maddelerinin ve minerallerin işlevlerini anlamak; potasyumun kalp ritmi, su dengesi, sinir iletimi ve kas fonksiyonları üzerindeki etkilerini kavramak.

Temel besin maddelerinin ve minerallerin işlevlerini anlamak; minerallerin vücutta sentezlenemeyen ve dışarıdan alınmaları gereken önemli besin öğeleri olduğunu kavramak.

Temel besin maddelerinin ve minerallerin işlevlerini anlamak; insan vücudunun ihtiyaç duyduğu tuz türlerini ve bu tuzların içerdiği mineralleri kavramak.

Canlıların çevrelerine uyum sağlama yeteneklerini anlamak; adaptasyon kavramını ve canlıların çevreleriyle nasıl etkileşimde bulunduğunu kavramak.

2. Katabolizma: Büyük ve kompleks moleküllerin enerji salınımıyla basit moleküllere parçalanarak ayrıştığı süreçtir. Bu süreç, enerji üretimi ve metabolizmanın sürdürülmesi için önemlidir.

Bu tür sorularla öğrencilerin canlı organizmaların beslenme tiplerini ve heterotrof ve otootrof ayrımını anlama becerisi hedeflenir.

Su moleküllerinin özelliklerini anlama, kohezyon ve adezyon kavramlarını açıklama.

Bu soruyla öğrencilerin farklı disakkarit türlerini ayırt etmeleri ve bu türlerin içerdikleri monosakkaritleri anlamaları hedeflenir.

Bu soru, öğrencilerin canlıların hücre yapısı ve organizasyonu hakkındaki temel bilgilerini değerlendirmeyi amaçlar.

Bu soru öğrencilere canlıların çeşitli üreme yöntemlerini anlatarak, eşeyli üremenin tüm canlılar için ortak bir özellik olmadığını vurgular.

Bu soru, öğrencilerin biyoloji alanındaki temel kavramları ve bilgileri anlama, hatırlama ve uygulama yeteneklerini değerlendirmeyi amaçlar.

Bu soru, öğrencilerin biyoloji alanındaki temel kavramları ve terimleri anlama, ilişkilendirme ve uygulama yeteneklerini değerlendirmeyi amaçlar.

Biyoloji alanında canlı organizmaların beslenme tiplerini ve besin zincirlerini anlama yeteneği.

Bu soru, karbonhidratlar ve polisakkaritlerin yapısını ve işlevini anlama yeteneğini ölçer. Temel biyokimya bilgisi ve organik kimya prensiplerini test eder.

Temel biyokimya ve moleküler biyoloji terimlerini anlama ve kullanma yeteneği.

Bu soru, bilimsel bilginin anlaşılmasını ve yanlış bilgilerin tespit edilmesini ölçer. Bilimsel kavramları ve terimleri anlama yeteneğini test eder.

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

Erciş Sosyal Bilimler Lisesi sınavı 9.Sınıf kategorisinin Biyoloji alt kategorisinin, 1 dönemine ait.

Erciş Sosyal Bilimler Lisesi Sınavını hangi formatta indirebilirim?

Erciş Sosyal Bilimler Lisesi sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız Erciş Sosyal Bilimler Lisesi sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

Erciş Sosyal Bilimler Lisesi sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 9.Sınıf Biyoloji dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.