9.Sınıf Temel Dini Bilgiler 1.Dönem 2.Yazılı - Klasik

9.Sınıf Temel Dini Bilgiler 1.Dönem 2.Yazılı - Klasik sınavı 9.Sınıf kategorisinin Temel Dinî Bilgiler alt kategorisinin, 1 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 16 sorudan oluşmaktadır. 9.Sınıf Temel Dini Bilgiler 1.Dönem 2.Yazılı - Klasik CEVAPLARI

 1. Hac ibadetinin farzları ve rükünleri nelerdir?


 2. Cevap: Hac ibadetinin farzları ihrama girmek, Arafat'ta vakfe yapmak ve Kâbe'yi tavaf etmek. Rükünlerinden biri ise Arafat'ta vakfe yapmaktır. Açıklama:

  Hac ibadetinin farzları ve rükünleri hakkında bilgi veriniz. 3. Hac veya umre sırasında yapılan tavafın hangi çeşitleri vardır? Cevaplayınız.


 4. Cevap: Hac veya umre sırasında yapılan tavafın çeşitleri şunlardır: Kudüm tavafı, veda tavafı, ziyaret tavafı, umre tavafı ve nafile tavafı. Açıklama:

  Hac veya umre sırasında yapılan tavaf çeşitlerini açıklayınız. 5. İslam dininde neden cemaatle namaz kılmak önemlidir? Cemaatle kılınan namazın insanlar arasındaki etkileri neler olabilir?


 6. Cevap: İslam dininde cemaatle namaz kılmak, Müslümanların birbirleri ile tanışmasına, aralarında sevgi, dayanışma, birlik ve beraberlik duygularının artmasına vesile olur. Ayrıca cemaatle kılınan namaz, toplumsal birliği ve dinî duyguları güçlendirir. Açıklama:

  İslam dininde cemaatle namazın önemini ve cemaatle kılınan namazın insanlar arasındaki etkilerini açıklayınız. 7. Namaz kılma durumları olarak müdrik, lâhik ve mesbuk kavramları neleri ifade eder? Hangi durumda hangi kavram kullanılır?


 8. Cevap: Müdrik, namazın bütün rekâtlarını imam ile beraber kılan kimseyi ifade eder. Lâhik, namaza imamla başlayıp özür sebebiyle ara vererek namazın bir kısmını imam ile birlikte kılamayan kimsedir. Mesbuk ise imama, ilk rekâtın rükûundan sonra uyan kimseyi ifade eder. Açıklama:

  Namaz kılma durumları olan müdrik, lâhik ve mesbuk kavramlarını açıklayınız ve hangi durumda hangi kavramın kullanıldığını belirtiniz. 9. Teravih namazının ne olduğunu açıklayınız, kaç rekât olduğunu belirtiniz ve teravih namazının hangi vakte denk geldiğini açıklayınız.


 10. Cevap: Teravih namazı, Ramazan ayına özel nafile bir namazdır. Genellikle 20 rekât olarak kılınır. Teravih namazı, yatsı namazından sonra vitir namazından önce kılınır ve akşam vaktinin girmesiyle başlar. Açıklama:

  Teravih namazının ne olduğunu, kaç rekât olduğunu ve hangi vakte denk geldiğini açıklayınız. 11. Mukâbele uygulaması nedir ve nasıl gerçekleştirilir? Mukâbele uygulamasının temelini oluşturan olayı açıklayınız.


 12. Cevap: Mukâbele, Kur'an'ın bir kişi tarafından okunup, diğer kişiler tarafından dinlenerek veya mushaflardan takip edilerek hatim yapılmasıdır. Temeli, Resûlullah'ın (s.a.v.) her sene Ramazan ayında vahyedilmiş olan Kur'an'ı Cebrail ile karşılıklı okumasına dayanır. Açıklama:

  Mukâbele uygulamasının ne olduğunu ve temelini açıklayınız. 13. Haccın farzları nelerdir?


 14. Cevap: Haccın farzları, ihrama girmek, Arafat'ta vakfe yapmak ve Kâbe'yi tavaf etmek şeklinde üç tanedir. Açıklama: 15. İhram nedir ve nasıl girilir?


 16. Cevap: İhram, hac veya umre yapmaya niyet edenlerin, bu niyetleri doğrultusunda belirli yasaklara uymak için kendilerine koydukları bir dönemdir. İhrama girmek için öncelikle niyet etmek gereklidir. Ardından, tıraş olmak, tırnak kesmek, güzel koku sürünmek, cinsel ilişkide bulunmak ve av yapmak gibi bazı fiil ve davranışları yasaklamak anlamına gelir. İhram sınırlarına ulaşmadan ihrama girmek gerekir. Açıklama: 17. Hac ve umre ibadetleri arasındaki temel farklar nelerdir?


 18. Cevap: Hac ve umre ibadetleri arasındaki temel farklar şunlardır: Hac yılın belirli zamanlarında yapılırken, umre, arefe ve kurban bayramı günleri dışında yılın herhangi bir gününde yapılabilir. Haccın farzları ihram, tavaf ve vakfe iken, umrenin farzları ihram ve tavaftır. Açıklama: 19. Haccın farz ve sünnetleri nelerdir, umre ile nasıl farklılık gösterir?


 20. Cevap: Hacın farzları ihram, tavaf ve vakfe iken, sünnetleri arasında Arafat'ta vakfe yapmak, Mina'da şeytan taşlamak, saç tıraşı olmak ve veda tavafı yapmak bulunur. Umre ise sadece ihram ve umre tavafını içerir. Haccın farz ve sünnetleri daha kapsamlıdır, umre daha basit bir ibadettir. Açıklama: 21. Kurban ibadetinin İslam'daki kökeni ve önemi nedir?


 22. Cevap: Kurban ibadeti, Hz. İbrahim'in (a.s.) Allah'ın emrine itaat etmek amacıyla oğlunu kurban etmeye hazırlandığı olaya dayanır. Ancak Allah, oğlu yerine bir kurban gönderdi ve bu ibadet başlatıldı. Kurban ibadeti, samimiyet ve ihlasla Allah'a yakın olma amacını taşır ve İslam'da büyük bir öneme sahiptir. Açıklama: 23. İslam'da kurban ibadeti ile diğer dinlerdeki kurban uygulamaları arasındaki benzerlikler ve farklar nelerdir?


 24. Cevap: İslam'da kurban ibadeti, diğer dinlerdeki kurban uygulamalarıyla benzerlikler taşır, çünkü hemen bütün dinlerde kurban kesme uygulamaları bulunur. Ancak İslam, yalnızca Allah'ın rızası için kurban kesmeyi kabul eder. İslam'da kurbanlar sağlam olmalı, hayvana işkence yapılmamalı ve çevre temizliğine dikkat edilmelidir. Açıklama: 25. Kur'an'da anlatılan "salih amel" ile kişinin sosyal çevresine yaptığı iyilikler arasındaki benzerlikler ve farklar nelerdir?


 26. Cevap: "Salih amel" ile kişinin sosyal çevresine yaptığı iyilikler, her ikisi de iyilik amaçlıdır. Ancak "salih amel," sadece Allah'ın rızası için yapılmalıdır, diğer insanlar için yapılan iyilikler ise bu dünyada ödüllendirilebilir. Açıklama: 27. Salih amellerin insanlara hangi manevi faydaları sağlar ve neden bu tür davranışlar ahirette ödüllendirilir?


 28. Cevap: Salih ameller, insanlara Allah'a yakın olma, ebedî mutluluk, topluma fayda sağlama ve günahları affetme gibi manevi faydalar sağlar. Bu davranışlar ahirette sevap kazandırır, çünkü sadece Allah'ın rızası gözetildiğinde gerçek bir iyilik olur. Açıklama: 29. Samimiyetle yapılan dua ve tövbenin insanlar üzerinde hangi olumlu etkilere sahiptir?


 30. Cevap: Samimiyetle yapılan dua, insanların dileklerinin kabul edilmesine ve ruhsal huzura kavuşmalarına yardımcı olur. Tövbe, insanların günahlarından dönmelerine ve affedilmelerine yol açar. Açıklama: 31. Hz. Peygamber'in dua ve tövbe ile ilgili hangi hadisleri vardır ve bu hadisler ne gibi öğütler içerir?


 32. Cevap: Hz. Peygamber (s.a.v.) dua ve tövbe ile ilgili birçok hadis içerir. Örneğin, "Dua ibadetin özüdür" şeklinde dua etmenin önemini vurgular. Ayrıca, günahları terk edip tövbe etmenin insanları günahlarından temizleyeceğini öğütler. Açıklama:Yorum Bırak

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:
9.Sınıf Temel Dini Bilgiler 1.Dönem 2.Yazılı - Klasik Detayları

9.Sınıf Temel Dini Bilgiler 1.Dönem 2.Yazılı - Klasik 6 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 16 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 03 Kasım 2023 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 1 kullanıcı beğenmiş. 9.Sınıf Temel Dini Bilgiler 1.Dönem 2.Yazılı - Klasik yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

9.Sınıf Temel Dini Bilgiler 1.Dönem 2.Yazılı - Klasik sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • KlasikAyrıca 9.sınıf sınıf temel dini bilgiler dersi 1.dönem 2.yazılı soruları; klasik türde açık uçlu sorulardan cevap, açıklamalı olarak III. ünite konularından hazırlanmıştır

Hac ibadetinin temel unsurlarını anlama yeteneği.

Tavaf çeşitlerini anlama yeteneği.

İslam dinindeki cemaatle namazın önemini anlama ve toplumsal etkilerini değerlendirme yeteneği.

Namaz kılma durumlarını anlama ve bu kavramları doğru şekilde kullanma yeteneği.

Teravih namazının özelliklerini ve önemini anlama yeteneği.

Mukâbele uygulamasının önemini ve kökenini anlama yeteneği.

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

9.Sınıf Temel Dini Bilgiler 1.Dönem 2.Yazılı - Klasik sınavı 9.Sınıf kategorisinin Temel Dinî Bilgiler alt kategorisinin, 1 dönemine ait.

9.Sınıf Temel Dini Bilgiler 1.Dönem 2.Yazılı - Klasik Sınavını hangi formatta indirebilirim?

9.Sınıf Temel Dini Bilgiler 1.Dönem 2.Yazılı - Klasik sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız 9.Sınıf Temel Dini Bilgiler 1.Dönem 2.Yazılı - Klasik sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

9.Sınıf Temel Dini Bilgiler 1.Dönem 2.Yazılı - Klasik sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 9.Sınıf Temel Dinî Bilgiler dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.