11.Sınıf Tarih 1.Dönem 2.Yazılı - Açık Uçlu Sorular

11.Sınıf Tarih 1.Dönem 2.Yazılı - Açık Uçlu Sorular sınavı 11.Sınıf kategorisinin Tarih alt kategorisinin, 1 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 15 sorudan oluşmaktadır.

Anlamadığınız soru mu var?

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:
11.Sınıf Tarih 1.Dönem 2.Yazılı - Açık Uçlu Sorular Detayları

11.Sınıf Tarih 1.Dönem 2.Yazılı - Açık Uçlu Sorular 0 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 15 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 20 Kasım 2023 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 1 kullanıcı beğenmiş. 11.Sınıf Tarih 1.Dönem 2.Yazılı - Açık Uçlu Sorular yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

11.Sınıf Tarih 1.Dönem 2.Yazılı - Açık Uçlu Sorular sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • Klasik
 • Doğru-Yanlış


11.Sınıf Tarih 1.Dönem 2.Yazılı - Açık Uçlu Sorular Hangi Kazanımları Kapsıyor?

Bu sınav ve tema ve kazanımlarını kapsamaktadır.
 • MİLLÎ MÜCADELE’NİN HAZIRLIK DÖNEMİ
  1. 20. yüzyıl başlarında Osmanlı Devleti’nin siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel durumunu değerlendirir
  2. Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin durumunu değerlendirir.
  3. Kuva-yı Milliye ruhunun oluşumunu ve Kuva-yı Milliye hareketini analiz eder.
  4. Millî Mücadele’nin hazırlık döneminde yapılan çalışmaları analiz eder.
  5. Mondros Ateşkes Anlaşması’nın imzalanması ve uygulanmasının sonuçlarını kavrar.
 • KURTULUŞ SAVAŞI’NDA CEPHELER
  1. Kurtuluş Savaşı sürecinin sanat ve edebiyat eserlerine yansımasını değerlendirir.
  2. Kurtuluş Savaşı’nda Doğu ve Güney cephelerinde yapılan mücadeleleri analiz eder
  3. Sakarya Meydan Savaşı’na kadar Batı Cephesindeki askerî mücadeleleri ve siyasi başarıları değerlendirir.
  4. Sakarya Meydan Savaşı’nın ve Büyük Taarruz’un kazanılmasının Millî Mücadeledeki önemini değerlendirir
  5. Tekâlif-i Millîye Kararlarının önemini kavrar.

Ayrıca 11.sınıf tarih dersi 1.dönem 2.yazılı soruları; açık uçlu sorulardan cevap ve açıklamalı olarak müfredata uygun hazırlanmıştır

Bu soru, öğrencilerin Rousseau'nun toplumsal sözleşme teorisini anlamalarına ve bu teorinin toplumsal ve siyasi düşünceye olan etkilerini değerlendirmelerine yardımcı olur. Ayrıca, demokratik yönetim ve insan hakları kavramlarını vurgular.

11. Sınıf Tarih dersi 2. Ünite Değişim Çağında Avrupa ve Osmanlı konusu kapsamında, Avrupa'da değişimin sebeplerinden olan Katolik Kilisesi'nin otoritesinin sarsılmasındaki unsurları açıklar.

11. Sınıf Tarih dersi 2. Ünite kazanımlarından 2.1.1.1'i destekler.

Coğrafi Keşifler sonucunda Avrupa’da ortaya çıkan merkantilist ekonomik anlayış, Osmanlı Devleti’nin ekonomik gücünü kaybetmesine neden olmuştur.

Tımar sisteminin bozulmasının bir sonucu olarak Osmanlı Devleti’nde tımarlı sipahi sayısı azalmıştır. Bu azalışın nedenlerinden biri, tımarların rüşvet karşılığında sipahiler dışında kimselere verilmesidir.

Osmanlı Devleti'nde iltizam sistemi, mali sıkıntıları çözmek amacıyla uygulanan bir ekonomik tedbir olmasına rağmen, eyaletlerdeki tarımsal üretimi ve köylülerin yaşam koşullarını olumsuz etkilemiştir.

İbrahim Müteferrika matbaasının Osmanlı Devleti'ne katkılarını açıklar

* Öğrenci, Fransız İhtilali’nin ortaya çıkmasına neden olan gelişmeleri açıklar.

1821 Yunan İsyanı’nın İngiltere tarafından desteklenmesindeki temel nedenler, Rusya’nın Akdeniz’e inmesini engellemek ve Doğu Akdeniz’de olası Rus genişlemesine karşı stratejik bir müttefik kazanmak istemesidir. Bu sorular, 1848 Devrimleri ve 1821 Yunan İsyanı ile ilgili önemli kavramları ve konuları içermektedir. Soruların cevapları, konuyla ilgili doğru ve anlaşılır bilgiler içermektedir. Açıklamalar, soruların cevaplarını desteklemekte ve konuyu daha iyi anlamamızı sağlamaktadır. Kazanım cümleleri, soruların cevabını desteklemekte ve konuyla ilgili kazanımları ifade etmektedir.

* Sanayi Devrimi'nin Avrupa'da sınıf mücadelesinin ortaya çıkmasına, anayasal monarşinin güçlenmesine ve milliyetçiliğin güçlenmesine neden olduğunu kavrar.

Nizam-ı Cedit Ordusu'nun, Osmanlı Devleti'nin askerî gücünü artırmak ve Avrupalı devletlerle rekabet edebilmek amacıyla kurulduğu öğrenilir.

Sanayi Devrimi ile birlikte Avrupa’da ulaşımda demir yolu ve buhar gücü gibi yenilikler gerçekleşmiştir. (KPSS 2022-AYT)

II. Abdülhamid Dönemi'nde tıp alanındaki gelişmelere katkı sağlamak amacıyla modern hastaneler açılmıştır.

Türk milletinin kültürel değerlerini ve kimliğini oluşturan unsurları kavrar.

* 3.2.1. Tanzimat Dönemi'nde yapılan eğitim reformlarını ve bu reformların amacını açıklar. * 3.2.2. II. Meşrutiyet Dönemi'nde yapılan eğitim reformlarını ve bu reformların amacını açıklar. * 3.2.3. Sultan II. Abdülhamid Dönemi'nde yapılan eğitim reformlarını ve bu reformların amacını açıklar. Bu sorular, 10. sınıf tarih dersinin 3. ünitesinin kazanımlarını ölçecek şekilde hazırlanmıştır. Sorular, ünitede işlenen konuları ve kavramları kapsamaktadır.

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

11.Sınıf Tarih 1.Dönem 2.Yazılı - Açık Uçlu Sorular sınavı 11.Sınıf kategorisinin Tarih alt kategorisinin, 1 dönemine ait.

11.Sınıf Tarih 1.Dönem 2.Yazılı - Açık Uçlu Sorular Sınavını hangi formatta indirebilirim?

11.Sınıf Tarih 1.Dönem 2.Yazılı - Açık Uçlu Sorular sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız 11.Sınıf Tarih 1.Dönem 2.Yazılı - Açık Uçlu Sorular sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

11.Sınıf Tarih 1.Dönem 2.Yazılı - Açık Uçlu Sorular sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 11.Sınıf Tarih dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.

 Paylaşın
 Sınavı İndir
.docx vey .pdf
 Sınavı İndir (.docx)

Sınavı Beğendim (1)

 Yazdır

 Sınavlarıma Kaydet