Ortaokul Peygamberimizin Hayatı 2.Dönem Başı Sınav - Klasik

Ortaokul Peygamberimizin Hayatı 2.Dönem Başı Sınav - Klasik sınavı 5.Sınıf kategorisinin Peygamberimizin Hayatı alt kategorisinin, 2 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 12 sorudan oluşmaktadır. Ortaokul Peygamberimizin Hayatı 2.Dönem Başı Sınav - Klasik CEVAPLARI

 1. Allah'ın (c.c) Habîbullâh diye seslenmesinin anlamı ve önemi nedir?


 2. Cevap: Allah'ın (c.c) Habîbullâh diye seslenmesinin anlamı ve önemi nedir?'ın (c.c) Habîbullâh diye seslenmesinin anlamı ve önemi nedir? Açıklama:

  Allah'ın (c.c) Peygamberimize Habîbullâh diye seslenmesi, onun Allah'ın (c.c) sevgili kulu olduğunu göstermektedir. Bu, Peygamberimizin Allah (c.c) katındaki mertebesinin çok yüksek olduğunu ve Allah'ın (c.c) onu çok sevdiğini gösteren önemli bir ifadedir. 3. Peygamberimizin samimiyeti hakkında bilgi veriniz.


 4. Cevap: Peygamberimizin kişiliğinin en önemli özelliklerinden biri de samimiyetidir. O, her zaman içinden geldiği gibi davranmış ve hiçbir zaman ikiyüzlülük yapmamıştır. Peygamberimizin samimiyeti, onun insanlarla olan ilişkilerinde de açıkça görülmektedir. O, herkesle eşit ve adil bir şekilde davranmış ve hiçbir zaman kimseyi hor görmemiştir. Kazanım: Peygamberimizin samimiyeti, müslümanlara örnek alınması gereken bir niteliktir. Samimi olmak, başkaları tarafından daha iyi anlaşılmamızı ve sevilmemizi sağlar.1- Hz. Muhammed'in (s.a.v.) beşerî özellikleri nelerdir? Cevap: Hz. Muhammed (s.a.v.), tıpkı diğer insanlar gibi yemek yer, uyur, yorulur, sevinir ve üzülür. Açıklama:

  Kazanım: Peygamberimizin samimiyeti, müslümanlara örnek alınması gereken bir niteliktir. Samimi olmak, başkaları tarafından daha iyi anlaşılmamızı ve sevilmemizi sağlar.1- Hz. Muhammed'in (s.a.v.) beşerî özellikleri nelerdir? Cevap: Hz. Muhammed (s.a.v.), tıpkı diğer insanlar gibi yemek yer, uyur, yorulur, sevinir ve üzülür.Peygamberimizin samimiyeti, müslümanlara örnek alınması gereken bir niteliktir. Samimi olmak, başkaları tarafından daha iyi anlaşılmamızı ve sevilmemizi sağlar.1- Hz. Muhammed'in (s.a.v.) beşerî özellikleri nelerdir? Cevap: Hz. Muhammed (s.a.v.), tıpkı diğer insanlar gibi yemek yer, uyur, yorulur, sevinir ve üzülür. 5. Peygamberimiz (s.a.v) döneminde kız çocuklarına nasıl bakılırdı?


 6. Cevap: Peygamberimiz (s.a.v) döneminde kız çocukları genellikle hor görülür ve değersizleştirilirdi. Bazı insanlar, kız çocuklarını öldürmeyi bile caiz görürdü. Açıklama:

  Peygamberimiz (s.a.v), kız çocuklarına karşı bu olumsuz tutuma karşı çıkmış ve kız çocuklarının da erkek çocuklar kadar değerli olduğunu vurgulamıştır. 7. Peygamberimiz (s.a.v) çocuklara karşı şefkatli bir baba özelliği gösterirken aynı zamanda onlara karşı nasıl bir tavır sergilemiştir?


 8. Cevap: Peygamberimiz (s.a.v) övgünün terbiyede çok önemli olduğunu bilirdi. Çocukların iyi davranışlarını över, böylece onları daha iyisini yapmaya teşvik ederdi. Açıklama:

  Peygamberimiz (s.a.v), çocukların yaptığı yanlış davranışları görmezden gelmezdi ancak onlara karşı sert davranmazdı. Onları uyarır ve doğru yolu göstermeye çalışırdı. 9. Peygamberimiz, çocuklara hangi öğütleri vermiştir?


 10. Cevap: Peygamberimiz, çocuklara birçok öğüt vermiştir. Bunlardan bazıları şunlardır: * Beş vakit namazını aksatmadan kıl. * Sana şüpheli gelen her şeyi terk et. * İçinde şüphe uyandırmayan şeye yönel. * Doğruluk, insanın gönlüne huzur verir. Yalan ise huzursuzluk uyandırır. Açıklama:

  Peygamberimiz, çocukların doğru yolda yetişmeleri için onlara birçok öğüt vermiştir. Bu öğütler, çocukların hayatlarında çok önemlidir. 11. Hz. Hasan, Peygamberimizden hangi öğüdü almıştır?


 12. Cevap: Hz. Hasan, Peygamberimizden "Beş vakit namazını aksatmadan kıl. Sana şüpheli gelen her şeyi terk et. İçinde şüphe uyandırmayan şeye yönel. Doğruluk, insanın gönlüne huzur verir. Yalan ise huzursuzluk uyandırır." öğüdünü almıştır. Açıklama:

  Hz. Hasan, Peygamberimizin bu öğüdünü hayatı boyunca uygulamış ve iyi bir insan olmuştur. 13. Peygamberimizin kız çocuklarına bakışı nasıldı?


 14. Cevap: Peygamberimizin kız çocuklarına bakışı onlara değer veren ve onları seven bir bakıştı. Açıklama:

  Peygamberimizin kız çocuklarına bakışı onlara değer veren ve onları seven bir bakıştı. O, kız çocuklarının eğitim almasını ve iyi birer mümin olmasını isterdi. 15. Hz. Enes (r.a) nasıl bir insandı?


 16. Cevap: Hz. Enes (r.a), Peygamberimize (s.a.v) hizmet etmeyi çok seven, ona sadık ve itaatkar bir insandı. Açıklama:

  Hz. Enes (r.a), Peygamberimize (s.a.v) küçük yaşlardan itibaren hizmet etti. O, Peygamberimizin (s.a.v) sözlerini ve davranışlarını çok iyi ezberledi ve bunları sonraki nesillere aktardı. 17. Peygamberimizin (s.a.v) çocuklara karşı nasıl davranmamız gerektiği konusunda bize öğütleri nelerdir?


 18. Cevap: Peygamberimiz (s.a.v), çocuklara karşı nasıl davranmamız gerektiği konusunda bize birçok öğütte bulunmuştur. Bunlardan bazıları şunlardır: - Çocuklarımıza karşı şefkatli ve merhametli olmalıyız. - Onları sevmeli ve saymalıyız. - Onlara iyi örnek olmalıyız. - Onlara güzel davranışlar öğretmeliyiz. - Onların dualarını kabul etmeliyiz. Açıklama:

  Peygamberimizin (s.a.v) çocuklara karşı nasıl davranmamız gerektiği konusunda bize verdiği öğütler, çocuklarımızı iyi birer insan olarak yetiştirmemiz için çok önemlidir. 19. Çocukların hakları nelerdir?


 20. Cevap: Çocukların hakları şunlardır: - Yaşama hakkı - Beslenme hakkı - Eğitim hakkı - Sağlık hakkı - Oyun hakkı - Din özgürlüğü hakkı - Eşitlik hakkı - Koruma hakkı Açıklama:

  Çocukların hakları, onların sağlıklı ve mutlu bir şekilde büyümeleri için çok önemlidir. Bu hakların korunması, devletin, toplumun ve ailelerin ortak görevidir. 21. Aşağıda verilen ifadelerden doğru olanların başına D, yanlış olanların başına Y koyunuz.

  (.....) 1. Peygamberimiz (s.a.v) çocuklara karşı merhametli değildi.
  (.....) 2. Çocuklar Peygamberimizin (s.a.v) yanında rahatça hareket edebiliyorlardı.
  (.....) 3. Peygamberimiz (s.a.v) çocukları azarlar ve korkuturdu.
  (.....) 4. Peygamberimiz (s.a.v) çocukların ihtiyaçlarını gidermek için dua ederdi.
  (.....) 5. Çocuklar Peygamberimizin (s.a.v) yanında oyun oynayamazlardı.
  (.....) 6. Peygamberimiz (s.a.v) çocukların hatalarını affederdi.
  (.....) 7. Peygamberimiz (s.a.v) çocukların sorularını yanıtlamazdı.
  (.....) 8. Peygamberimiz (s.a.v) çocukların saçını okşardı.
  (.....) 9. Peygamberimiz (s.a.v) çocukların oyunlarına katılmazdı.
  (.....) 10. Peygamberimiz (s.a.v) çocuklara güzel isimler verirdi.

 22. Cevap: 1. Y 2. D 3. Y 4. D 5. Y 6. D 7. Y 8. D 9. Y 10. D Açıklama:

  1. Peygamberimiz (s.a.v) çocuklara karşı çok merhametliydi. 2. Çocuklar Peygamberimizin (s.a.v) yanında rahatça hareket edebiliyorlardı. 3. Peygamberimiz (s.a.v) çocukları azarlar ve korkuturdu. 4. Peygamberimiz (s.a.v) çocukların ihtiyaçlarını gidermek için dua ederdi. 5. Çocuklar Peygamberimizin (s.a.v) yanında oyun oynayamazlardı. 6. Peygamberimiz (s.a.v) çocukların hatalarını affederdi. 7. Peygamberimiz (s.a.v) çocukların sorularını yanıtlamazdı. 8. Peygamberimiz (s.a.v) çocukların saçını okşardı. 9. Peygamberimiz (s.a.v) çocukların oyunlarına katılmazdı. 10. Peygamberimiz (s.a.v) çocuklara güzel isimler verirdi. 23. Aşağıdaki peygamberlerin tebliğ ettiği dinleri eşleştirin:

  a. Hz. Muhammed (s.a.v.)
  b. Hz. Musa (a.s.)
  c. Hz. İsa (a.s.)
  d. Hz. İbrahim (a.s.)
  1. Yahudilik
  2. Hristiyanlık
  3. İslam
  4. Haniflik

 24. Cevap: a. Hz. Muhammed (s.a.v.) - 3. İslam b. Hz. Musa (a.s.) - 1. Yahudilik c. Hz. İsa (a.s.) - 2. Hristiyanlık d. Hz. İbrahim (a.s.) - 4. Haniflik Açıklama:Yorum Bırak

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:
Ortaokul Peygamberimizin Hayatı 2.Dönem Başı Sınav - Klasik Detayları

Ortaokul Peygamberimizin Hayatı 2.Dönem Başı Sınav - Klasik 0 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 12 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 11 Şubat 2024 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 1 kullanıcı beğenmiş. Ortaokul Peygamberimizin Hayatı 2.Dönem Başı Sınav - Klasik yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Ortaokul Peygamberimizin Hayatı 2.Dönem Başı Sınav - Klasik sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • Klasik
 • Doğru-Yanlış
 • Eşleştirme


Ortaokul Peygamberimizin Hayatı 2.Dönem Başı Sınav - Klasik Hangi Kazanımları Kapsıyor?

Bu sınav ve tema ve kazanımlarını kapsamaktadır.
 • EN GÜZEL ÖRNEK PEYGAMBERİMİZ
  1. Bir Hadis Öğreniyorum
  2. Peygamberimizin Hayatında Namaz
  3. Peygamberimizin Hayatında Temizlik
  4. Peygamberimizin Samimiyeti
  5. Peygamberimizin Allah Sevgisi
  6. Peygamberimizin Beşerî Özellikleri

Ayrıca Ortaokul 5.sınıflar peygamberimizin hayatı dersi 2.dönem başı sınav soruları; klasik türde cevap ve açıklamalı sorulardan hazırlanmıştır

Peygamberimizin Allah (c.c) katındaki mertebesini bilmek ve ona olan sevgimizi artırmak.

Peygamberimizin samimiyeti, müslümanlara örnek alınması gereken bir niteliktir. Samimi olmak, başkaları tarafından daha iyi anlaşılmamızı ve sevilmemizi sağlar.1- Hz. Muhammed'in (s.a.v.) beşerî özellikleri nelerdir? Cevap: Hz. Muhammed (s.a.v.), tıpkı diğer insanlar gibi yemek yer, uyur, yorulur, sevinir ve üzülür. Açıklama: Hz. Muhammed (s.a.v.), Allah'ın (c.c.) seçilmiş bir kulu ve son peygamberidir. Ancak, o da diğer insanlar gibi bir beşerdir ve beşerî özelliklere sahiptir. Bu özellikler, onun örnek alınmasını ve anlaşılmasını kolaylaştırır. Kazanım: Öğrenciler, Hz. Muhammed'in (s.a.v.) beşerî özelliklerini öğrenerek, onu daha iyi anlayacaklar ve örnek alacaklardır.

Peygamberimizin (s.a.v) kız çocuklarına verdiği değer, Müslümanların kız çocuklarına yönelik bakış açısının değişmesine katkı sağlamıştır.

Peygamberimizin (s.a.v) çocuk yetiştirme tarzı, Müslümanların çocuk yetiştirme anlayışına örnek teşkil etmektedir.

Öğrenciler, Peygamberimizin çocuklara verdiği öğütleri öğrenerek, bu öğütleri kendi hayatlarında uygulamaya çalışırlar.

Öğrenciler, Hz. Hasan'ın Peygamberimizden aldığı öğüdü öğrenerek, bu öğüdü kendi hayatlarında uygulamaya çalışırlar.

Öğrenciler, Peygamberimizin (s.a.v) kız çocuklarına olan sevgisini ve onlara verdiği önemi anlar.1.

Hz. Enes (r.a)'ın hayatından Peygamberimize (s.a.v) nasıl hizmet etmemiz gerektiğini öğreniriz.

Öğrenciler, Peygamberimizin (s.a.v) çocuklara karşı nasıl davranmamız gerektiği konusunda bize verdiği öğütleri öğrenerek çocuklarını daha iyi yetiştirebileceklerdir.

Öğrenciler, çocukların haklarını öğrenerek çocuk haklarının korunması için neler yapmaları gerektiğini anlayacaklardır

* Peygamberimizin (s.a.v) çocuklara karşı merhametli olduğunu öğrenmek. * Çocukların Peygamberimizin (s.a.v) yanında rahatça hareket edebildiğini öğrenmek. * Peygamberimizin (s.a.v) çocukları azarlar ve korkuturduğunu öğrenmek. * Peygamberimizin (s.a.v) çocukların ihtiyaçlarını gidermek için dua ettiğini öğrenmek. * Çocukların Peygamberimizin (s.a.v) yanında oyun oynayamadığını öğrenmek. * Peygamberimizin (s.a.v) çocukların hatalarını affettiğini öğrenmek. * Peygamberimizin (s.a.v) çocukların sorularını yanıtlamadığını öğrenmek. * Peygamberimizin (s.a.v) çocukların saçını okşadığını öğrenmek. * Peygamberimizin (s.a.v) çocukların oyunlarına katılmadığını öğrenmek. * Peygamberimizin (s.a.v) çocuklara güzel isimler verdiğini öğrenmek.Sorular:

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

Ortaokul Peygamberimizin Hayatı 2.Dönem Başı Sınav - Klasik sınavı 5.Sınıf kategorisinin Peygamberimizin Hayatı alt kategorisinin, 2 dönemine ait.

Ortaokul Peygamberimizin Hayatı 2.Dönem Başı Sınav - Klasik Sınavını hangi formatta indirebilirim?

Ortaokul Peygamberimizin Hayatı 2.Dönem Başı Sınav - Klasik sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız Ortaokul Peygamberimizin Hayatı 2.Dönem Başı Sınav - Klasik sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

Ortaokul Peygamberimizin Hayatı 2.Dönem Başı Sınav - Klasik sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 5.Sınıf Peygamberimizin Hayatı dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.

 Paylaşın
 Sınavı İndir
.docx vey .pdf

 Sınavı İndir (.docx)


Sınavı Beğendim (1)

 Yazdır

 Sınavlarıma Kaydet

5.Sınıf Peygamberimizin Hayatı Sınavı Hazırla
  5.Sınıf Peygamberimizin Hayatı Dersi Ünite Özetleri