5.Sınıf Peygamberimizin Hayatı 2.Dönem 1.Yazılı - Açık Uçlu Sorular

5.Sınıf Peygamberimizin Hayatı 2.Dönem 1.Yazılı - Açık Uçlu Sorular sınavı 5.Sınıf kategorisinin Peygamberimizin Hayatı alt kategorisinin, 2 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 12 sorudan oluşmaktadır. 5.Sınıf Peygamberimizin Hayatı 2.Dönem 1.Yazılı - Açık Uçlu Sorular CEVAPLARI

 1. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) temizliğe ne kadar önem verirdi?


 2. Cevap: Peygamber Efendimiz (s.a.v.), temizliğe çok önem verirdi. O, beden temizliğine, elbise temizliğine ve çevre temizliğine dikkat ederdi. Açıklama:

  Peygamber Efendimiz (s.a.v.), "Temizlik, imanın yarısıdır." (Tirmizî, Deavât, 86) buyurarak temizliğin önemini vurgulamıştır. O, sık sık yıkanırdı, saçını ve tırnaklarını temiz tutardı. Ayrıca, yaşadığı yeri ve çevresini de temiz tutmaya özen gösterirdi. 3. Sevgili Peygamberimiz'in (s.a.v.) namaz ibadetine verdiği önem nasıldı?


 4. Cevap: Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.), namaz ibadetine çok önem verirdi. O, namazını her zaman vaktinde ve cemaatle kılmaya çalışırdı. Açıklama:

  Peygamber Efendimiz (s.a.v.), "Namaz, dinin direğidir." (Beyhakî, Şuabü'l İman, C 3, s. 39) buyurarak namazın İslam dini açısından ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmiştir. O, namazını her zaman vaktinde ve cemaatle kılmaya çalışırdı. Ayrıca, namazın önemini ashabına da anlatır ve onları namaza teşvik ederdi. 5. Peygamberimiz (s.a.v) ailesindeki çocuklara karşı nasıl bir tutum sergilemiştir? Üç örnek veriniz.


 6. Cevap: * Çocuklarına karşı son derece şefkatli ve merhametli davranırdı. * Onlarla zaman geçirir, oyunlar oynar ve onların dertlerini dinlerdi. * Onlara itaat etmeyi, saygı göstermeyi, merhametli olmayı ve dürüst olmayı öğütlerdi. Açıklama:

  Peygamberimiz (s.a.v), çocuklara verdiği değer ve onlara karşı gösterdiği sevgi ve merhamet, Müslümanların çocuk yetiştirme tarzlarına örnek teşkil etmektedir. 7. Peygamberimiz çocuklara karşı nasıl davranırdı?


 8. Cevap: Sevgili Peygamberimiz çocuklara karşı çok şefkatli, ilgili ve sevgi dolu bir tavır sergilerdi. Açıklama:

  Peygamberimiz, çocukların masumiyetlerini ve saflıklarını koruyarak, onları en iyi şekilde yetiştirmeye özen göstermiştir. Çocukların eğitimlerine büyük önem vermiş ve onları en güzel şekilde yetiştirmek için elinden geleni yapmıştır. 9. Ebu Eyyüb el-Ensarî'nin çocukları kimlerdi?


 10. Cevap: Ebu Eyyüb el-Ensarî'nin çocukları Eyyüb, Hâlid, Abdurrahman ve Amre'dir. Açıklama:

  Ebu Eyyüb el-Ensarî, Peygamberimizin Medine'ye hicret ettiğinde onu evinde yedi ay kadar misafir etmiştir. Ebu Eyyüb el-Ensarî'nin çocukları, Peygamberimize çok saygılı ve ilgili davranmışlardır. 11. Peygamber Efendimiz küçükleri ve büyükleri nasıl karşılar, onlara nasıl davranırdı?


 12. Cevap: Peygamber Efendimiz küçükleri ve büyükleri sevgi ve saygıyla karşılardı, onlara nazik bir şekilde davranırdı. Açıklama:

  Peygamber Efendimiz küçükleri ve büyükleri sevgi ve saygıyla karşılardı, onlara nazik bir şekilde davranırdı. Onların hatalarını hoş görür, onları azarlamazdı. Sokak ve çarşılarda karşılaştığı çocuklara, büyük insanlara verdiği gibi selam verir; hâl ve hatırlarını sorardı. 13. Peygamberimiz (s.a.v) çocukları nasıl eğitirdi?


 14. Cevap: Peygamberimiz (s.a.v), çocukları sevgi, şefkat, anlayış ve sabırla eğitirdi. Açıklama:

  Peygamberimiz (s.a.v), çocuklara güzel davranışları öğretirken onları cezalandırmaz, onları küçük düşürmez ve onlara bağırmazdı. O, çocukların hatalarını anlayışla karşılardı ve onlara doğru yolu göstermeye çalışırdı. 15. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v)'in yetimlere karşı tutumu nasıldı?


 16. Cevap: Sevgili Peygamberimiz (s.a.v), yetimlere karşı çok şefkatli ve merhametliydi. Onları kendi çocukları gibi görürdü ve her zaman onların yanında olurdu. Açıklama:

  Sevgili Peygamberimiz (s.a.v), yetim olarak dünyaya geldiği için yetimlerin ne zorluklar çektiğini çok iyi biliyordu. Bu yüzden de onlara her zaman yardım eder ve onları korurdu. 17. Hz. Peygamber'in yetim çocuklara olan sevgisine örnek veriniz.


 18. Cevap: Hz. Peygamber bir gün hastalanan Hz. Es'ad bin Zürâre'yi ziyaret etti ve ona şöyle dedi: "Senin kızların, benim kızlarımdır." Açıklama:

  Hz. Peygamber bu sözüyle Hz. Es'ad bin Zürâre'nin yetim kızlarına sahip çıkacağını ve onları kendi öz çocuklarından ayırmayacağını belirtti. 19. Yetim ve öksüz çocukların korunması ve gözetilmesiyle ilgili üç örnek veriniz.


 20. Cevap: 1. Hz. Peygamber, yetim çocukların başını okşamayı ve onlara yardım etmeyi severdi. 2. Hz. Ömer, yetim çocuklara yardım etmek için bir kurum kurdurdu. 3. Osmanlı Devleti'nde, yetim ve öksüz çocukların bakım ve eğitimiyle ilgilenen vakıflar vardı. Açıklama:

  Yetim ve öksüz çocukların korunması ve gözetilmesi, Hz. Peygamber'in ve sahabelerin önem verdiği bir konuydu. Bu konuda birçok örnek bulunmaktadır. 21. Aşağıda verilen ifadelerden doğru olanların başına D, yanlış olanların başına Y koyunuz.

  (.....) 1. Peygamberimiz (s.a.v) çocuklara karşı merhametli değildi.
  (.....) 2. Çocuklar Peygamberimizin (s.a.v) yanında rahatça hareket edebiliyorlardı.
  (.....) 3. Peygamberimiz (s.a.v) çocukları azarlar ve korkuturdu.
  (.....) 4. Peygamberimiz (s.a.v) çocukların ihtiyaçlarını gidermek için dua ederdi.
  (.....) 5. Çocuklar Peygamberimizin (s.a.v) yanında oyun oynayamazlardı.
  (.....) 6. Peygamberimiz (s.a.v) çocukların hatalarını affederdi.
  (.....) 7. Peygamberimiz (s.a.v) çocukların sorularını yanıtlamazdı.
  (.....) 8. Peygamberimiz (s.a.v) çocukların saçını okşardı.
  (.....) 9. Peygamberimiz (s.a.v) çocukların oyunlarına katılmazdı.
  (.....) 10. Peygamberimiz (s.a.v) çocuklara güzel isimler verirdi.

 22. Cevap: 1. Y 2. D 3. Y 4. D 5. Y 6. D 7. Y 8. D 9. Y 10. D Açıklama:

  1. Peygamberimiz (s.a.v) çocuklara karşı çok merhametliydi. 2. Çocuklar Peygamberimizin (s.a.v) yanında rahatça hareket edebiliyorlardı. 3. Peygamberimiz (s.a.v) çocukları azarlar ve korkuturdu. 4. Peygamberimiz (s.a.v) çocukların ihtiyaçlarını gidermek için dua ederdi. 5. Çocuklar Peygamberimizin (s.a.v) yanında oyun oynayamazlardı. 6. Peygamberimiz (s.a.v) çocukların hatalarını affederdi. 7. Peygamberimiz (s.a.v) çocukların sorularını yanıtlamazdı. 8. Peygamberimiz (s.a.v) çocukların saçını okşardı. 9. Peygamberimiz (s.a.v) çocukların oyunlarına katılmazdı. 10. Peygamberimiz (s.a.v) çocuklara güzel isimler verirdi. 23. Aşağıdaki peygamberlerin tebliğ ettiği dinleri eşleştirin:

  a. Hz. Muhammed (s.a.v.)
  b. Hz. Musa (a.s.)
  c. Hz. İsa (a.s.)
  d. Hz. İbrahim (a.s.)
  1. Yahudilik
  2. Hristiyanlık
  3. İslam
  4. Haniflik

 24. Cevap: a. Hz. Muhammed (s.a.v.) - 3. İslam b. Hz. Musa (a.s.) - 1. Yahudilik c. Hz. İsa (a.s.) - 2. Hristiyanlık d. Hz. İbrahim (a.s.) - 4. Haniflik Açıklama:Yorum Bırak

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:
5.Sınıf Peygamberimizin Hayatı 2.Dönem 1.Yazılı - Açık Uçlu Sorular Detayları

5.Sınıf Peygamberimizin Hayatı 2.Dönem 1.Yazılı - Açık Uçlu Sorular 0 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 12 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 11 Şubat 2024 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 1 kullanıcı beğenmiş. 5.Sınıf Peygamberimizin Hayatı 2.Dönem 1.Yazılı - Açık Uçlu Sorular yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

5.Sınıf Peygamberimizin Hayatı 2.Dönem 1.Yazılı - Açık Uçlu Sorular sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • Klasik
 • Doğru-Yanlış
 • Eşleştirme


5.Sınıf Peygamberimizin Hayatı 2.Dönem 1.Yazılı - Açık Uçlu Sorular Hangi Kazanımları Kapsıyor?

Bu sınav ve tema ve kazanımlarını kapsamaktadır.
 • EN GÜZEL ÖRNEK PEYGAMBERİMİZ
  1. Bir Hadis Öğreniyorum
  2. Peygamberimizin Hayatında Namaz
  3. Peygamberimizin Hayatında Temizlik
  4. Peygamberimizin Samimiyeti
  5. Peygamberimizin Allah Sevgisi
  6. Peygamberimizin Beşerî Özellikleri

Ayrıca 5.sınıf peygamberimizin hayatı dersi 2.dönem 1.yazılı soruları; açık uçlu sorulardan cevap ve açıklamalı olarak müfredata uygun hazırlanmıştır

Öğrenciler, Peygamber Efendimiz'in (s.a.v.) temizliğe verdiği önemi öğrenerek, temizliğin önemini anlayacaklar ve temizliğe dikkat edeceklerdir.

Öğrenciler, Peygamber Efendimiz'in (s.a.v.) namaz ibadetine verdiği önemi öğrenerek, namazın önemini anlayacaklar ve namazlarını vaktinde ve cemaatle kılmaya özen göstereceklerdir.

Peygamberimizin (s.a.v) çocuklara verdiği değer ve onlara karşı gösterdiği sevgi ve şefkat, Müslümanların çocuk yetiştirme tarzlarına örnek teşkil etmektedir.

Öğrenciler, Peygamberimizin çocuklara karşı olan şefkatli tavrını örnek alarak, çocuklara karşı daha nazik ve anlayışlı davranmayı öğrenirler.

Öğrenciler, Ebu Eyyüb el-Ensarî'nin çocuklarını öğrenerek, Peygamberimizin Medine'ye hicret ettiğinde nasıl ağırlandığını daha iyi anlarlar.

Öğrenciler, Peygamberimizin (s.a.v) çocuklara olan sevgisini ve onlara karşı davranışlarından örnekler alır.

Peygamberimizin (s.a.v) çocuk eğitimi anlayışından çocuklarımızı nasıl eğiteceğimizi öğreniriz.

Öğrenciler, Sevgili Peygamberimizin (s.a.v) yetimlere karşı olan tutumunu anlayacak ve yetimlere karşı daha şefkatli ve merhametli olmaları gerektiğini öğreneceklerdir.

Öğrenciler, Hz. Peygamber'in yetim çocuklara olan sevgisini ve onlara sahip çıkma konusundaki hassasiyetini anlarlar.

Öğrenciler, yetim ve öksüz çocukların korunması ve gözetilmesinin önemini anlarlar ve bu konuda çaba gösterirler.

* Peygamberimizin (s.a.v) çocuklara karşı merhametli olduğunu öğrenmek. * Çocukların Peygamberimizin (s.a.v) yanında rahatça hareket edebildiğini öğrenmek. * Peygamberimizin (s.a.v) çocukları azarlar ve korkuturduğunu öğrenmek. * Peygamberimizin (s.a.v) çocukların ihtiyaçlarını gidermek için dua ettiğini öğrenmek. * Çocukların Peygamberimizin (s.a.v) yanında oyun oynayamadığını öğrenmek. * Peygamberimizin (s.a.v) çocukların hatalarını affettiğini öğrenmek. * Peygamberimizin (s.a.v) çocukların sorularını yanıtlamadığını öğrenmek. * Peygamberimizin (s.a.v) çocukların saçını okşadığını öğrenmek. * Peygamberimizin (s.a.v) çocukların oyunlarına katılmadığını öğrenmek. * Peygamberimizin (s.a.v) çocuklara güzel isimler verdiğini öğrenmek.Sorular:

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

5.Sınıf Peygamberimizin Hayatı 2.Dönem 1.Yazılı - Açık Uçlu Sorular sınavı 5.Sınıf kategorisinin Peygamberimizin Hayatı alt kategorisinin, 2 dönemine ait.

5.Sınıf Peygamberimizin Hayatı 2.Dönem 1.Yazılı - Açık Uçlu Sorular Sınavını hangi formatta indirebilirim?

5.Sınıf Peygamberimizin Hayatı 2.Dönem 1.Yazılı - Açık Uçlu Sorular sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız 5.Sınıf Peygamberimizin Hayatı 2.Dönem 1.Yazılı - Açık Uçlu Sorular sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

5.Sınıf Peygamberimizin Hayatı 2.Dönem 1.Yazılı - Açık Uçlu Sorular sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 5.Sınıf Peygamberimizin Hayatı dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.

 Paylaşın
 Sınavı İndir
.docx vey .pdf

 Sınavı İndir (.docx)


Sınavı Beğendim (1)

 Yazdır

 Sınavlarıma Kaydet

5.Sınıf Peygamberimizin Hayatı Sınavı Hazırla
  5.Sınıf Peygamberimizin Hayatı Dersi Ünite Özetleri