5.Sınıf Fen Bilimleri 1.Dönem 2.Sınav - Açık Uçlu Sorular

5.Sınıf Fen Bilimleri 1.Dönem 2.Sınav - Açık Uçlu Sorular sınavı 5.Sınıf kategorisinin Fen Bilimleri alt kategorisinin, 1 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 10 sorudan oluşmaktadır. 5.Sınıf Fen Bilimleri 1.Dönem 2.Sınav - Açık Uçlu Sorular CEVAPLARI

 1. Aşağıdaki boşlukları uygun kelimelerle doldurunuz .

  1-Besinlerin vücudumuza alınmasına ……………………….. denir.
  2-Uyuma, koşma, yürüme, konuşma, ve düşünme gibi faaliyetler için vücudumuzun ……………………… gereksinimi vardır.
  3-Besinlerde A,B,C,D,E ve K gibi ………………………………….. vardır.
  4-Vücudun ihtiyacı olan besinlerin yeterli ve düzenli bir şekilde alınmasına ……………… ……………………….. beslenme denir.
  5-Besinlerin vücudumuzda parçalanarak kana geçebilecek hale gelmesine ………………….. …….. denir.
  6- Vücudumuzda sindirimin başladığı yer……………………. ’dır.
  7- Limon portakal, mandalina, kivi gibi besinlerde bol miktarda………. Vitamini bulunur.

 2. Cevap:

  1-Besinlerin vücudumuza alınmasına **beslenme** denir.
  2-Uyuma, koşma, yürüme, konuşma, ve düşünme gibi faaliyetler için vücudumuzun **enerji** gereksinimi vardır.
  3-Besinlerde A,B,C,D,E ve K gibi **vitaminler** vardır.
  4-Vücudun ihtiyacı olan besinlerin yeterli ve düzenli bir şekilde alınmasına **dengeli beslenme** denir.
  5-Besinlerin vücudumuzda parçalanarak kana geçebilecek hale gelmesine **sindirim** denir.
  6-Vücudumuzda sindirimin başladığı yer **ağız**'dır.
  7-Limon, portakal, mandalina, kivi gibi besinlerde bol miktarda **C vitamini** bulunur.

  Açıklama:

 3. Cisimlere uygulanan kuvvetin büyüklüğü, ne ile ölçülür?


 4. Cevap: Cisimlere uygulanan kuvvetin büyüklüğü, dinamometre ile ölçülür. Açıklama:

  Dinamometreler, kuvvetin büyüklüğünü ölçmek için kullanılan araçlardır. Dinamometreler, sarmal bir yay ile çalışır. Cisimlere uygulanan kuvvetin büyüklüğü, dinamometrenin göstergesinde okunur. 5. Cisimlere uygulanan kuvvetin büyüklüğü, hangi faktörlere bağlıdır?


 6. Cevap: Cisimlere uygulanan kuvvetin büyüklüğü, aşağıdaki faktörlere bağlıdır: * Cismin kütlesi: Kütlesi büyük olan cisimlere uygulanan kuvvetin büyüklüğü de büyük olur. * Cismin hareket yönü: Hareket yönüne ters yönde uygulanan kuvvetin büyüklüğü, hareket yönüne doğru uygulanan kuvvetin büyüklüğünden büyük olur. * Cismin temas ettiği yüzeyin pürüzlülüğü: Pürüzlü yüzeylerde cisimlere uygulanan kuvvetin büyüklüğü, az pürüzlü yüzeylerde cisimlere uygulanan kuvvetin büyüklüğünden büyük olur. Açıklama:

  Cismin kütlesi büyük olan cisimlere uyguladığımız kuvvetin büyüklüğü de büyük olur. Örneğin, bir çantayı taşırken çantanın kütlesi büyükse, çantayı kaldırmak için uyguladığımız kuvvetin büyüklüğü de büyük olur. Hareket yönüne ters yönde uygulanan kuvvetin büyüklüğü, hareket yönüne doğru uygulanan kuvvetin büyüklüğünden büyük olur. Örneğin, bir arabaya frene bastığımızda, frene bastığımız kuvvet, arabanın hareket yönüne ters yönde etki ederek arabanın hareketini durdurur. Pürüzlü yüzeylerde cisimlere uygulanan kuvvetin büyüklüğü, az pürüzlü yüzeylerde cisimlere uygulanan kuvvetin büyüklüğünden büyük olur. Örneğin, bir masada duran bir cismi hareket ettirmek için uyguladığımız kuvvetin büyüklüğü, buz üzerinde duran bir cismi hareket ettirmek için uyguladığımız kuvvetin büyüklüğünden büyük olur. 7. Sürtünme kuvveti, günlük hayatımızda bazı durumlarda faydalı, bazı durumlarda ise zararlı olabilir. Bu duruma örnekler veriniz.


 8. Cevap: * Sürtünme kuvveti, günlük hayatımızda bazı durumlarda faydalı, bazı durumlarda ise zararlı olabilir. Faydalı olduğu durumlar: * Yazmamızı ve silmemizi sağlar. * Durabilmemizi sağlar. * Araçların hareket edebilmesini ve durabilmesini sağlar. * Resim veya boya yapabilmemizi sağlar. Zararlı olduğu durumlar: * Metal parçaların birbirine sürtünmesi sonucu bu parçalar aşınır. * Ayakkabıların tabanları yıpranır. * Sürtünen kısımların ısınmasına neden olabilir. * Kıyafetler yıpranır. Açıklama:

  * Sürtünme kuvveti, cisimlerin hareketini zorlaştırdığı için bazı durumlarda faydalı olabilir. Örneğin; * Yazmamızı ve silmemizi sağlar. Sürtünme kuvveti olmasaydı, kalem veya kurşun kalem kağıt üzerinde hareket edemez ve yazı yazamazdık 9. Katı bir maddenin çevreden ısı alarak sıvı hâle geçmesine ne denir?


 10. Cevap: Erime Açıklama:

  Katı hâldeki bir maddenin çevreden ısı alarak sıvı hâle geçmesi olayına erime denir. 11. Saf maddelerin erime ve donma noktaları hangi özelliğe bağlıdır?


 12. Cevap: Maddenin türüne Açıklama:

  Saf maddelerin erime ve donma noktaları maddenin türüne bağlıdır. Örneğin, suyun erime noktası 0 °C, demirin erime noktası 1538 °C'tur. 13. Saf maddelerin erime ve donma noktaları aynı mıdır?


 14. Cevap: Evet, aynıdır. Açıklama:

  Saf maddelerin erime ve donma noktaları aynıdır. Örneğin, suyun erime noktası 0 °C, donma noktası da 0 °C'tur. 15. Kaynama ve buharlaşma nedir?


 16. Cevap: * Sıvının gaz hale geçmesine buharlaşma, sıvının gaz hale geçmesi için gerekli olan minimum sıcaklığa kaynama noktası denir. Açıklama:

  * Buharlaşma, maddenin hal değişimidir. Buharlaşma sırasında maddenin sıcaklığı yükselir. 17. Yoğuşma ve süblimleşme nedir?


 18. Cevap: Gaz maddenin sıvı hale geçmesine yoğuşma, katı maddenin doğrudan gaz hale geçmesine süblimleşme denir. Açıklama:

  Yoğuşma ve süblimleşme, maddenin hal değişimidir. Yoğuşma sırasında maddenin sıcaklığı düşer. 19. Aşağıda verilen cümlelerden doğru olanların başına D, yanlış olanların başına Y koyunuz.

  1. ( ) Sürtünme kuvveti, hareketi engelleyen bir kuvvettir.
  2. ( ) Sürtünme kuvveti, cisimlerin hareketini kolaylaştırır.
  3. ( ) Sürtünme kuvveti, cisimlerin birbirine yapışmasını sağlar.
  4. ( ) Sürtünme kuvveti, cisimlerin birbirinden ayrılmasını sağlar.
  5. ( ) Sürtünme kuvveti, cisimlerin şeklini değiştirir.
  6. ( ) Sürtünme kuvveti, cisimlerin hareket yönünü değiştirir.
  7. ( ) Sürtünme kuvveti, cisimlerin hızını değiştirir.
  8. ( ) Sürtünme kuvveti, cisimlerin enerjisini tüketir.
  9. ( ) Sürtünme kuvveti, cisimlerin ısınmasına neden olur.
  10. ( ) Sürtünme kuvveti, cisimlerin aşınmasına neden olur.

 20. Cevap: 1. D 2. Y 3. D 4. Y 5. Y 6. D 7. D 8. D 9. D 10. D Açıklama:

  Sürtünme kuvveti, hareketi engelleyen bir kuvvettir. Cisimlerin birbirine yapışmasını sağlar. Cisimlerin birbirinden ayrılmasını sağlar. Cisimlerin şeklini değiştirmez. Cisimlerin hareket yönünü değiştirebilir. Cisimlerin hızını değiştirebilir. Cisimlerin enerjisini tüketir. Cisimlerin ısınmasına neden olur. Cisimlerin aşınmasına neden olur.Yorum Bırak

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:   osmankeskinoglu
13 Aralık 2023

Bu sorular hangi dönemden kalma?
Çünkü beslenme, besinler vb. 5. sınıf kazanımlarında yok.


5.Sınıf Fen Bilimleri 1.Dönem 2.Sınav - Açık Uçlu Sorular Detayları

5.Sınıf Fen Bilimleri 1.Dönem 2.Sınav - Açık Uçlu Sorular 3 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 10 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 27 Kasım 2023 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 2 kullanıcı beğenmiş. 5.Sınıf Fen Bilimleri 1.Dönem 2.Sınav - Açık Uçlu Sorular yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

5.Sınıf Fen Bilimleri 1.Dönem 2.Sınav - Açık Uçlu Sorular sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • Boşluk Doldurma
 • Klasik
 • Doğru-Yanlış


5.Sınıf Fen Bilimleri 1.Dönem 2.Sınav - Açık Uçlu Sorular Hangi Kazanımları Kapsıyor?

Bu sınav ve tema ve kazanımlarını kapsamaktadır.
 • MADDE VE DEĞİŞİM
  1. Isı Maddeleri Etkiler
  2. Isı ve Sıcaklık
  3. Maddenin Ayırt Edici Özellikleri
  4. Maddenin Hâl Değişimi
 • IŞIĞIN VE SESİN YAYILMASI
  1. Işığın Maddeyle Karşılaşması
  2. Işığın Yayılması
  3. Sesin Farklı Ortamlarda Farklı Duyulması
  4. Sesin Yayılması
  5. Tam Gölge

Ayrıca 5.sınıf fen bilimleri dersi 1.dönem 2.sınav soruları; açık uçlu sorulardan klasik türde cevap ve açıklamalı olarak müfredata uygun hazırlanmıştır

5.3.2. Kuvvetin büyüklüğünü ölçmek için dinamometre kullanır.

5.3.3. Kuvvetin büyüklüğünü etkileyen faktörleri açıklar.

5.2.1. Maddenin hallerini ve hal değişimlerini gözlemler ve açıklar.

5.2.2. Saf maddelerin erime ve donma noktalarının ayırt edici özellik olduğunu fark eder.

5.2.2. Saf maddelerin erime ve donma noktalarının ayırt edici özellik olduğunu fark eder.

Kaynama ve buharlaşma olayını açıklar. (5.4.1.5)

Yoğuşma ve süblimleşme olayını açıklar. (5.4.1.6)

* 5.3.2.1. Sürtünme kuvvetinin tanımını yapar. * 5.3.2.2. Sürtünme kuvvetinin günlük yaşamda gözlemlenebilir örneklerini verir. * 5.3.2.3. Sürtünme kuvvetinin olumlu ve olumsuz etkilerini örneklerle açıklar.

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

5.Sınıf Fen Bilimleri 1.Dönem 2.Sınav - Açık Uçlu Sorular sınavı 5.Sınıf kategorisinin Fen Bilimleri alt kategorisinin, 1 dönemine ait.

5.Sınıf Fen Bilimleri 1.Dönem 2.Sınav - Açık Uçlu Sorular Sınavını hangi formatta indirebilirim?

5.Sınıf Fen Bilimleri 1.Dönem 2.Sınav - Açık Uçlu Sorular sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız 5.Sınıf Fen Bilimleri 1.Dönem 2.Sınav - Açık Uçlu Sorular sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

5.Sınıf Fen Bilimleri 1.Dönem 2.Sınav - Açık Uçlu Sorular sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 5.Sınıf Fen Bilimleri dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.

 Paylaşın
 Sınavı İndir
.docx vey .pdf

 Sınavı İndir (.docx)


Sınavı Beğendim (2)

 Yazdır

 Sınavlarıma Kaydet

5.Sınıf Fen Bilimleri Sınavı Hazırla
  5.Sınıf Fen Bilimleri Dersi Ünite Özetleri