2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI FSM ORTAOKULU 6. SINIF ZEKA OYUNLARI 2.DÖNEM 1.DEĞERLENDİRME SINAVI

2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI FSM ORTAOKULU 6. SINIF ZEKA OYUNLARI 2.DÖNEM 1.DEĞERLENDİRME SINAVI sınavı 6.Sınıf kategorisinin Zekâ Oyunları alt kategorisinin, 2 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 8 sorudan oluşmaktadır. 2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI FSM ORTAOKULU 6. SINIF ZEKA OYUNLARI 2.DÖNEM 1.DEĞERLENDİRME SINAVI CEVAPLARI

 1. Aşağıdaki şekilde kibrit çöpleriyle birer sayı yapılmıştır ve bu sayılarla işlemler yapılarak aşağıdaki eşitlik verilmiştir.
  zeka oyunları sorusu
  Buna göre sadece iki tane kibrit çöpünün yerini değiştirerek eşitliği sağlayınız.
 2. Cevap:

  zeka oyunları soru cevabı 3. Aşağıdaki şekilde kibrit çöpleriyle birer sayı yapılmıştır ve bu sayılarla işlemler yapılarak aşağıdaki eşitlik verilmiştir.
  kibrit çöpü sorusu
  Buna göre sadece bir tane kibrit çöpünün yerini değiştirerek eşitliği sağlayınız.
 4. Cevap:

  kibrit sorusu çözümü 5. Aşağıda verilen resfebe bulmacalarını altlarına yazınız.
  Not: Her şekli ayrı ayrı olarak ele alınız.
  zeka oyunları sınavı

 6. Cevap:

  Cevp Yok 7. Satranç ve Damada oyuncular taşları sırayla hareket ettirirler. Oyun esnasında taşların belli kurallarla göre hareket ettirilmesine ne denir?

  A) Hamle    B) Dama    C) Mat    D) Şah

 8. Cevap: A

 9. Mangala oyununda,“Her seferinde oyuncunun elinde kalan son taş oyunun kaderini belirler.” Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
  A) Elindeki son taş hazinesine denk gelirse, oyuncu tekrar oynama hakkına sahip olur.
  B) Oyuncu taşları dağıtırken elinde kalan son taş, kendi bölgesinde yer alan boş bir kuyuya denk gelirse, sadece rakibinin kuyusundaki taşları alır.
  C) Oyuncunun elindeki son taş, rakibinin bölgesinde denk geldiği kuyudaki taşların sayısını çift sayı yaparsa, oyuncu bu kuyuda yer alan tüm taşları alır ve kendi hazinesine koyar.
  D) Oyuncu taşları dağıtırken elinde kalan son taş, kendi bölgesinde yer alan boş bir kuyuya denk gelirse ve eğer boş kuyusunun karşısındaki kuyuda da rakibine ait taş varsa, hem rakibinin kuyusundaki taşları alır, hem de kendi boş kuyusuna bıraktığı taşı alıp hazinesine koyar
 10. Cevap:

 11. Aşağıdakilerden hangisi Mangala oyununun özelliklerinden değildir?

  A) İki kişiyle oynanır
  B) 48 adet taş ile oynanır
  C) Her kuyuya 5’er adet taş konur
  D)Tahta üzerinde 12 küçük kuyu ve 2 tane de büyük hazine vardır

 12. Cevap: C

 13. İlk olarak Atalarımızın bulduğu, bir adı da “Kuyu Oyunu” demek olan yüzyıllardır topraklarımızda oynanan Türklere ait zekâ ve strateji oyununun adı nedir?

  A) Satranç              B) Tavla
  C) Dama                 D) Mangala

 14. Cevap: C

 15. Satranç oyununda L şeklinde hareket eden ve taşların üzerinden atlayan taş aşağıdakilerden hangisidir?

  A) Kale     B) At     C) Fil     D) Piyon

 16. Cevap: B

Yorum Bırak

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:
2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI FSM ORTAOKULU 6. SINIF ZEKA OYUNLARI 2.DÖNEM 1.DEĞERLENDİRME SINAVI Detayları

2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI FSM ORTAOKULU 6. SINIF ZEKA OYUNLARI 2.DÖNEM 1.DEĞERLENDİRME SINAVI 22 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 8 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 02 Nisan 2023 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 1 kullanıcı beğenmiş. Bu sınavı çözerek başarınızı artırmak için 2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI FSM ORTAOKULU 6. SINIF ZEKA OYUNLARI 2.DÖNEM 1.DEĞERLENDİRME SINAVI Testini Çöz tıklayın. 2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI FSM ORTAOKULU 6. SINIF ZEKA OYUNLARI 2.DÖNEM 1.DEĞERLENDİRME SINAVI yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI FSM ORTAOKULU 6. SINIF ZEKA OYUNLARI 2.DÖNEM 1.DEĞERLENDİRME SINAVI sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • Klasik
 • Test


2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI FSM ORTAOKULU 6. SINIF ZEKA OYUNLARI 2.DÖNEM 1.DEĞERLENDİRME SINAVI Hangi Kazanımları Kapsıyor?

Bu sınav ve tema ve kazanımlarını kapsamaktadır.
 • Hafıza Oyunları
  1. Anlamlandırma, ilişkilendirebilme ve kümeleştirme işlemleri için hafızayı etkin kullanır.
  2. Hafıza oyunlarında kendine özgü stratejiler geliştirir.
  3. Hafıza oyunlarının temel kurallarını kavrar.
  4. Hafıza oyunlarının temel stratejilerini kavrar.
  5. Hafıza oyunlarının temel stratejilerini kavrar.
  6. İleri düzey hafıza oyunları oynar

Ayrıca ... etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI FSM ORTAOKULU 6. SINIF ZEKA OYUNLARI 2.DÖNEM 1.DEĞERLENDİRME SINAVI sınavı 6.Sınıf kategorisinin Zekâ Oyunları alt kategorisinin, 2 dönemine ait.

2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI FSM ORTAOKULU 6. SINIF ZEKA OYUNLARI 2.DÖNEM 1.DEĞERLENDİRME SINAVI Testi İstatistikleri

Bu sınav 7 kere çözüldü. Sınava kayıtlı tüm sorulara toplamda 21 kere doğru, 11 kere yanlış cevap verilmiş.

2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI FSM ORTAOKULU 6. SINIF ZEKA OYUNLARI 2.DÖNEM 1.DEĞERLENDİRME SINAVI Sınavını hangi formatta indirebilirim?

2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI FSM ORTAOKULU 6. SINIF ZEKA OYUNLARI 2.DÖNEM 1.DEĞERLENDİRME SINAVI sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız 2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI FSM ORTAOKULU 6. SINIF ZEKA OYUNLARI 2.DÖNEM 1.DEĞERLENDİRME SINAVI sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI FSM ORTAOKULU 6. SINIF ZEKA OYUNLARI 2.DÖNEM 1.DEĞERLENDİRME SINAVI sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 6.Sınıf Zekâ Oyunları dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.