ŞEHİT AYDIN AHİ ORTAOKULU

ŞEHİT AYDIN AHİ ORTAOKULU sınavı 8.Sınıf kategorisinin Çevre Eğitimi alt kategorisinin, 2 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 8 sorudan oluşmaktadır. ŞEHİT AYDIN AHİ ORTAOKULU CEVAPLARI

 1. Su kaynaklarının kirletilmesinin insan sağlığına olan etkilerini yazınız.


 2. Cevap: Kolera, tifo gibi salgın hastalıklar, içme suyu kaynaklarının kirlenmesine, çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına ve yayılmasına neden olur. Açıklama:

  Su kirliliği, içme suyunun kalitesini düşürerek insan sağlığını tehlikeye atar. 3. Doğal kaynakların sürdürülebilirliğini sağlayan bir uygulama nedir?


 4. Cevap: Sınırlı sayıda olan doğal kaynakların tasarruflu kullanımı Açıklama:

  Doğal kaynakların aşırı tüketilmemesini sağlayarak gelecek nesiller için korunması amaçlanır. 5. Fosil kaynakların kullanımıyla ilgili üç olumsuz etki nedir?


 6. Cevap: * İklim değişikliği * Toprak kirliliği * Su kirliliği Açıklama:

  Fosil kaynakların kullanımı, sera gazları salınımı, hava ve su kirliliği gibi çevresel sorunlara yol açmaktadır. 7. Çevre dostu tüketim malzemelerinin özelliklerini yazınız.


 8. Cevap: * Geri dönüşümlü malzeme kullanımı * Daha az kaynak kullanımı * Sürdürülebilir kaynakların kullanımı Açıklama:

  Çevre dostu tüketim malzemeleri, çevreye zarar vermeyen ve doğal kaynakları koruyan ürünlerdir. 9. Doğal çevrenin korunmasının önemini açıklayınız.


 10. Cevap: Doğal çevreyi korumak önemlidir çünkü: * Yaşamın devamlılığını sağlar. * İnsan sağlığı ve refahını destekler. * Ekonomik faaliyetleri sürdürür. * Gelecek nesiller için doğal kaynakları korur. Açıklama:

  Doğal kaynakların aşırı kullanımı, ekosistemlerin tahrip olmasına, iklim değişikliğine ve biyoçeşitlilik kaybına neden olabilir. Doğal çevremizi korumak, tüm canlıların ve gelecek nesillerin refahı için gereklidir. 11. Atmosferde yaygın olarak bulunan üç sera gazı örneği veriniz.


 12. Cevap: Su buharı, karbondioksit ve metan Açıklama:

  Bu gazlar, atmosferde doğal olarak bulunan ve en çok ısı tutma özelliğine sahip olan sera gazlarıdır. 13. İnsan faaliyetlerinden kaynaklanan ve küresel ısınmaya katkıda bulunan iki sera gazı nedir? Açıklayınız.


 14. Cevap: * Karbondioksit (CO2): Fosil yakıtların yanması, ormanların tahrip edilmesi ve endüstriyel süreçlerden kaynaklanır. * Metan (CH4): Tarım, hayvancılık ve atık sahalarından kaynaklanır. Açıklama:

  Bu gazlar, yoğun sera etkisine neden olarak atmosferin ısınmasına ve küresel ısınmaya katkıda bulunurlar. 15. Plastiğin çevreye zararlı etkilerini üç örnek ile açıklayınız.


 16. Cevap: Plastiğin çevreye zararlı etkilerini üç örnek ile açıklayınız.iğin çevreye zararlı etkilerini üç örnek ile açıklayınız. Açıklama:

  Plastiğin çevreye zararlı etkilerini üç örnek ile açıklayınız. Cevap: * Doğada yüzyıllar boyunca bozulmadan kalması ve çevre kirliliğine neden olması. * Deniz canlılarına zarar vermesi. * Geri dönüşümünün zor olması. çevreye zararlı etkilerini üç örnek ile açıklayınız. Cevap: * Doğada yüzyıllar boyunca bozulmadan kalması ve çevre kirliliğine neden olması. * Deniz canlılarına zarar vermesi. * Geri dönüşümünün zor olması.Yorum Bırak

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:
ŞEHİT AYDIN AHİ ORTAOKULU Detayları

ŞEHİT AYDIN AHİ ORTAOKULU 65 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 8 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 21 Mart 2024 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 6 kullanıcı beğenmiş. ŞEHİT AYDIN AHİ ORTAOKULU yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ŞEHİT AYDIN AHİ ORTAOKULU sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • Klasik


ŞEHİT AYDIN AHİ ORTAOKULU Hangi Kazanımları Kapsıyor?

Bu sınav ve tema ve kazanımlarını kapsamaktadır.
 • Kaynakların Sınırlılığı ve Ekolojik Ayak İzi
  1. Çevre dostu tüketim maddelerini (gıda, kırtasiye ürünleri, oyuncak, giyecek, temizlik malzemeleri, kişisel bakım ürünleri vb.) kullanmaya özen gösterir.
  2. Doğal kaynak tüketiminin dünyanın insan yaşamını destekleme kapasitesini azaltmadan nasıl yapılabileceğini tartışır.
  3. Dünyadaki kaynakların sınırlı olduğunu bilerek kaynakları tasarruflu kullanır.
  4. Ekolojik ayak izini açıklar.
  5. Kendi ekolojik ayak izini hesaplayarak doğal kaynak tüketimine etkisini yorumlar.
  6. Nüfusun, üretim ve tüketim faaliyetlerinin çevre sorunlarının ortaya çıkmasına etkisini açıklar.
  7. Sürdürülebilir doğal kaynak kullanımının sürdürülebilir kalkınmaya etkisini irdeler.

Ayrıca Ormansızlaşma iklim değişikliği asit yağmurları ozon tabakası çevre sorunları çevre dostu ürünler kaynakların tasarruflu kullanımı

Öğrenciler, su kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini bilecektir

Öğrenciler, doğal kaynakların sürdürülebilirliğini sağlamak için alınması gereken önlemleri kavrar.

Öğrenciler, fosil kaynakların kullanımıyla ilişkili çevresel riskleri anlar.

Öğrenciler, çevre dostu tüketim alışkanlıklarının önemini kavrar.

Öğrenciler, doğal çevreyi korumanın önemini ve bunu yapmanın yollarını anlarlar.

Öğrenciler, atmosferdeki ana sera gazlarını ayırt edebileceklerdir.

Öğrenciler, insan faaliyetlerinin küresel ısınmaya neden olan sera gazları üzerindeki etkisini anlayabileceklerdir.

* Plastiğin çevreye zararlı etkilerini anlayabilmek.

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

ŞEHİT AYDIN AHİ ORTAOKULU sınavı 8.Sınıf kategorisinin Çevre Eğitimi alt kategorisinin, 2 dönemine ait.

ŞEHİT AYDIN AHİ ORTAOKULU Sınavını hangi formatta indirebilirim?

ŞEHİT AYDIN AHİ ORTAOKULU sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız ŞEHİT AYDIN AHİ ORTAOKULU sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

ŞEHİT AYDIN AHİ ORTAOKULU sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 8.Sınıf Çevre Eğitimi dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.

 Paylaşın
 Sınavı İndir
.docx vey .pdf

 Sınavı İndir (.docx)


Sınavı Beğendim (6)

 Yazdır

 Sınavlarıma Kaydet

8.Sınıf Çevre Eğitimi Sınavı Hazırla
  8.Sınıf Çevre Eğitimi Dersi Ünite Özetleri