Seçmeli Yapay Zeka Uygulamaları 2.Dönem Sonu Yazılı - Açık Uçlu Sorular

Seçmeli Yapay Zeka Uygulamaları 2.Dönem Sonu Yazılı - Açık Uçlu Sorular sınavı 8.Sınıf kategorisinin Yapay Zeka Uygulamaları alt kategorisinin, 2 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 14 sorudan oluşmaktadır. Seçmeli Yapay Zeka Uygulamaları 2.Dönem Sonu Yazılı - Açık Uçlu Sorular CEVAPLARI

 1. Yapay zekânın alt dalları hakkında bilgi veriniz.


 2. Cevap: Yapay öğrenme ve derin öğrenme. Açıklama:

  Yapay zekânın en güçlü kolları yapay öğrenme ve derin öğrenmedir. 3. Orange programındaki "Data Table" nesnesinin amacını ve kullanımını açıklayınız.


 4. Cevap: Orange programındaki "Data Table" nesnesinin amacını ve kullanımını açıklayınız.e programındaki "Data Table" nesnesinin amacını ve kullanımını açıklayınız. Açıklama:

  Orange programındaki "Data Table" nesnesinin amacını ve kullanımını açıklayınız. Cevap: Data Table nesnesi, veri kümelerini satırlar ve sütunlar şeklinde bir tablo olarak görüntülemek için kullanılır. Veri kümesi hakkında bilgi edinmek ve verileri incelemek için kullanılabilir.ogramındaki "Data Table" nesnesinin amacını ve kullanımını açıklayınız. Cevap: Data Table nesnesi, veri kümelerini satırlar ve sütunlar şeklinde bir tablo olarak görüntülemek için kullanılır. Veri kümesi hakkında bilgi edinmek ve verileri incelemek için kullanılabilir. 5. Orange programında veri kümeleme işlemi nasıl gerçekleştirilir?


 6. Cevap: Hiyerarşik kümeleme yöntemi kullanılarak, veri setindeki benzer ögeler gruplandırılır. Açıklama:

  Hiyerarşik kümeleme, ögeler arasındaki uzaklıkları hesaplayarak ve bu uzaklıklara göre kümeler oluşturarak veri setini gruplandırır. 7. STEM eğitiminde kullanılan öğretim yaklaşımlarını yazınız.


 8. Cevap: * Bütüncül yaklaşım * Bağlam bütünleştirmesi * İçerik bütünleştirmesi * Destekleyici içerik bütünleştirmesi Kazanım: STEM eğitiminde kullanılan öğretim yaklaşımlarını bilmeSoru 1 (Klasik) Akıllı Boy Ölçer'deki sensörün ne işe yaradığını açıklayınız. Cevap: Nesnelerin mesafesini ölçmek Açıklama:

  Kazanım: STEM eğitiminde kullanılan öğretim yaklaşımlarını bilmeSoru 1 (Klasik) Akıllı Boy Ölçer'deki sensörün ne işe yaradığını açıklayınız. Cevap: Nesnelerin mesafesini ölçmekSTEM eğitiminde kullanılan öğretim yaklaşımlarını bilmeSoru 1 (Klasik) Akıllı Boy Ölçer'deki sensörün ne işe yaradığını açıklayınız. Cevap: Nesnelerin mesafesini ölçmek 9. Mühendislik tasarım sürecinde "olası çözümleri geliştirme" aşamasının önemini yazınız.


 10. Cevap: Birden fazla çözümün değerlendirilmesi, yaratıcılığın teşvik edilmesi ve en iyi çözümün seçilmesi için gerekli olması Açıklama:

  Olası çözümlerin geliştirilmesi, problemin farklı yönlerini göz önünde bulundurarak yenilikçi fikirler üretmeye ve bunları değerlendirmeye yardımcı olur. 11. Yapay zekânın plaka tanıma sistemlerindeki rolünü belirtiniz.


 12. Cevap: Yapay zekâ, plaka tanıma sistemlerinde şunlar için kullanılır: * Plaka alanlarını tespit etme * Karakterleri ve rakamları tanıma * Kayıtlı plakaları arama ve eşleştirme * Sahte veya manipüle edilmiş plakaları tespit etme Açıklama:

  Yapay zekâ, plaka tanıma sistemlerinin doğruluğunu ve verimliliğini artırır ve insan müdahalesini azaltır. 13. Problem durumunu çözmek için geliştirilen projenin üç ana bileşenini sıralayınız.


 14. Cevap: 1. Devre tasarımı 2. Tablo oluşturma 3. Kodlama Açıklama:

  Proje, giriş izni verilen araçları ve araç giriş çıkışlarını kaydetmek için bu üç ana bileşenden oluşur. 15. Kayıp olan bireyleri bulmak için yüz tanıma sistemlerinin kullanımına üç örnek veriniz.


 16. Cevap: * Kayıp çocukların tespiti * Kayıp yetişkinlerin bulunması * Şüpheli kişilerin belirlenmesi Açıklama:

  Yüz tanıma sistemleri, kayıp kişilerin bulunmasına yardımcı olmak için kamu güvenliği ve kolluk kuvvetleri tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. 17. Mühendislik tasarım sürecini kullanarak bir ürün tasarlama adımlarını yazınız.


 18. Cevap: Planlama, tasarım, prototip oluşturma, yürütme, kalite kontrol ve raporlama Açıklama:

  Mühendislik tasarım süreci, öğrencilerin bir ürünü başarılı bir şekilde tasarlamaları, geliştirilmesi ve değerlendirmeleri için sistematik bir yol gösterir. 19. Öğrenci Devamı Takip Sistemi projesinin prototipini test etmek için hangi öğrenciler seçilmiştir?


 20. Cevap: Hababam Sınıfı filminden 3 öğrenci Açıklama:

  Proje prototipini test etmek için sistemin öğrenmesi gereken 3 öğrenci Hababam Sınıfı filminden seçilmiştir. 21. Öğrenci Devamı Takip Sistemi projesinde kullanılan Pictoblox uzantılarını açıklayınız.


 22. Cevap: Öğrenci Devamı Takip Sistemi projesinde yüz tanıma ve eşleştirme işlemleri için "Face Detection" uzantısı kullanılmıştır. Sonuçların kaydedilmesi için ise "Data Logger" uzantısı kullanılmıştır. Açıklama: 23. Akıllı ev sistemlerinde kullanılan yapay zekâ teknolojileri nelerdir?


 24. Cevap: Ses tanıma, doğal dil işleme, makine öğrenimi Açıklama:

  Akıllı ev sistemleri, kullanıcının talimatlarına yanıt vermek ve evdeki cihazları kontrol etmek için yapay zekâ teknolojilerinden yararlanır. 25. Mühendislik tasarım sürecini açıklayınız.


 26. Cevap: Problem tanımı, problem çözümü, çözüm geliştirme, prototip oluşturma, test etme ve iyileştirme Açıklama:

  Mühendislik tasarım süreci, bir problemi çözmek ve yeni ürünler veya sistemler geliştirmek için adım adım bir yaklaşım sağlar. 27. Aşağıda verilen ifadelerden doğru olanlara D, yanlış olanlara Y koyunuz.

  1. (.....) Bilgisayar ağları, bilgisayarlar arasındaki veri iletişimini sağlar.
  2. (.....) İnternet, dünyanın dört bir yanındaki bilgisayarları birbirine bağlayan küresel bir ağdır.
  3. (.....) Veritabanları, verileri yapılandırılmış bir şekilde saklamak ve yönetmek için kullanılır.
  4. (.....) Algoritmalar, problemleri çözmek için adım adım talimatlar veren kurallardır.
  5. (.....) Python, web geliştirme, veri analizi ve yapay zekada kullanılan bir programlama dilidir.
  6. (.....) HTML, web sayfalarının yapısını ve içeriğini tanımlamak için kullanılan bir işaretleme dilidir.
  7. (.....) CSS, web sayfalarının görünümünü ve stilini kontrol etmek için kullanılır.
  8. (.....) Bulut bilişim, internet üzerinden erişilen depolama, sunucu ve yazılım hizmetlerini ifade eder.
  9. (.....) Siber güvenlik, bilgisayar sistemlerini ve ağları kötü niyetli saldırılardan koruma uygulamasıdır.
  10. (.....) Yapay zeka, bilgisayarların insan zekasını taklit etmesini sağlayan bir alandır.

 28. Cevap: 1. D 2. D 3. D 4. D 5. D 6. D 7. D 8. D 9. D 10. D Açıklama:Yorum Bırak

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:
Seçmeli Yapay Zeka Uygulamaları 2.Dönem Sonu Yazılı - Açık Uçlu Sorular Detayları

Seçmeli Yapay Zeka Uygulamaları 2.Dönem Sonu Yazılı - Açık Uçlu Sorular 1 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 14 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 29 Mayıs 2024 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 1 kullanıcı beğenmiş. Seçmeli Yapay Zeka Uygulamaları 2.Dönem Sonu Yazılı - Açık Uçlu Sorular yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Seçmeli Yapay Zeka Uygulamaları 2.Dönem Sonu Yazılı - Açık Uçlu Sorular sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • Klasik
 • Doğru-YanlışAyrıca Seçmeli yapay zeka uygulamaları 2.dönem sonu yazılı soruları, açık uçlu sorulardan yeni sınav sistemine uygun hazırlanmıştır

Yapay zekânın alt dallarını öğrenmek.

Öğrenciler "Data Table" nesnesini kullanarak veri kümelerini görselleştirmeyi ve incelemeyi öğreneceklerdir.Soru 1

Öğrenciler, Orange programında veri kümeleme işleminin adımlarını ve temel kavramlarını anlarlar.

STEM eğitiminde kullanılan öğretim yaklaşımlarını bilmeSoru 1 (Klasik) Akıllı Boy Ölçer'deki sensörün ne işe yaradığını açıklayınız. Cevap: Nesnelerin mesafesini ölçmek Açıklama: Ultrasonik mesafe sensörü, ultrasonik dalgalar yayarak nesnelerin mesafesini tespit eder. Kazanım: Mühendislik araçlarının işlevlerini anlama

Mühendislik tasarım sürecinin aşamalarını ve önemini anlamaSoru 1 Ultrasonik sensörün çalışma prensibini açıklayın.

Öğrenciler, yapay zekânın plaka tanıma sistemlerindeki rolünü anlarlar ve yapay zekânın güvenlik uygulamalarında kullanımını takdir ederler.

Öğrenciler, problem çözme sürecinde bir proje geliştirmenin adımlarını anlayacaklardır.

Kayıp olan bireyleri bulmak için yüz tanıma sistemlerinin kullanım alanlarını bilir.

Öğrenci, mühendislik tasarım sürecini kullanarak ürün tasarlama becerilerini geliştirir.

Öğrenciler, mühendislik tasarımlarında örnek seçiminin önemini kavrar

Öğrenciler, mühendislik projelerinde kullanılan araçlar ve uzantılar hakkında bilgi sahibi olur.

Yapay zekâ teknolojilerinin ev otomasyon sistemlerindeki rolünü anlamak

Mühendislik tasarım sürecini ve aşamalarını tanımak

1. Bilgisayar ağlarının işlevini anlama. 2. İnternetin yapısını ve önemini anlama. 3. Veritabanlarının amacını ve önemini anlama. 4. Algoritmaların doğasını ve önemini anlama. 5. Python programlama dilinin kullanım alanlarını anlama. 6. HTML işaretleme dilinin amacını ve önemini anlama. 7. CSS stil dilinin amacını ve önemini anlama. 8. Bulut bilişimin avantajlarını ve kullanım alanlarını anlama. 9. Siber güvenliğin önemini ve uygulamasını anlama. 10. Yapay zekanın potansiyelini ve kullanım alanlarını anlama.

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

Seçmeli Yapay Zeka Uygulamaları 2.Dönem Sonu Yazılı - Açık Uçlu Sorular sınavı 8.Sınıf kategorisinin Yapay Zeka Uygulamaları alt kategorisinin, 2 dönemine ait.

Seçmeli Yapay Zeka Uygulamaları 2.Dönem Sonu Yazılı - Açık Uçlu Sorular Sınavını hangi formatta indirebilirim?

Seçmeli Yapay Zeka Uygulamaları 2.Dönem Sonu Yazılı - Açık Uçlu Sorular sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız Seçmeli Yapay Zeka Uygulamaları 2.Dönem Sonu Yazılı - Açık Uçlu Sorular sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

Seçmeli Yapay Zeka Uygulamaları 2.Dönem Sonu Yazılı - Açık Uçlu Sorular sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 8.Sınıf Yapay Zeka Uygulamaları dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.

 Paylaşın
 Sınavı İndir
.docx vey .pdf

 Sınavı İndir (.docx)


Sınavı Beğendim (1)

 Yazdır

 Sınavlarıma Kaydet

8.Sınıf Yapay Zeka Uygulamaları Sınavı Hazırla
  8.Sınıf Yapay Zeka Uygulamaları Dersi Ünite Özetleri