ÖZEL RİZE POYRAZ OKULLARI ASTRONOMİ VE UZAY BİLİMLERİ 2. DÖNEM 1. YAZILI

ÖZEL RİZE POYRAZ OKULLARI ASTRONOMİ VE UZAY BİLİMLERİ 2. DÖNEM 1. YAZILI sınavı 9.Sınıf kategorisinin Astronomi ve Uzay Bilimleri alt kategorisinin, 2 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 10 sorudan oluşmaktadır. ÖZEL RİZE POYRAZ OKULLARI ASTRONOMİ VE UZAY BİLİMLERİ 2. DÖNEM 1. YAZILI CEVAPLARI

 1. Gûneş tutulmasının gerçekleşme koşullarını açıklayalım.


 2. Cevap: Gûneş tutulması, Ay'ın Gûneş ile Dünya arasında ve düğüm noktalarında bulunduğunda meydana gelir. Açıklama:

  Ay'ın Gûneş'in ışıklarını Dünya'ya engelleyecek şekilde konumlanması gerekir. 3. Tam Ay tutulması sırasında Ay'ın kızıl renk almasının sebebini açıklayalım.


 4. Cevap: Gûneş ışınları Dünya atmosferinde kırılır ve mavi ışık yutulurken kızıl ışık Ay'a iletilir. Açıklama:

  Bu, Dünya atmosferindeki ışık saçılımından kaynaklanmaktadır. 5. Gök kubbesi nedir? Özelliklerini açıklayalım.


 6. Cevap: Gök kubbesi, Dünya'yı merkez alan hayalî bir küredir. Açıklama:

  Dünya yüzeyindeki gözlemciler, tüm gök cisimlerini aynı uzaklıkta algıladıkları için oluşur. 7. Gök cisimlerinin günlük görünür hareketinin nedenini açıklayınız.


 8. Cevap: Dünya'nın kendi ekseni etrafında batıdan doğuya dönüşü Açıklama:

  Gözlemciye göre gök cisimleri, Dünya'nın dönüşüne zıt yönde hareket eder. 9. Eşlek kon düzeneği nedir?


 10. Cevap: Eşlek kon düzeneği, gök cisimlerinin gökyüzündeki konumlarını belirlemek için kullanılan bir koordinat sistemidir. Bu sistem, Dünya'nın ekvator düzlemi ve bu düzlemin gök küresini kestiği çember olan ekvator çemberi kullanılarak oluşturulur. Ekvator çemberini kesen ve gök küresini kestiği noktalar olan ekliptik kutup noktalarından geçen yarı çember ise ekliptik olarak adlandırılır. Açıklama:

  Eşlek kon düzeneği, gök cisimlerinin gökyüzündeki konumlarını belirlemek için kullanılan bir koordinat sistemidir. Bu sistem, Dünya'nın ekvator düzlemi ve bu düzlemin gök küresini kestiği çember olan ekvator çemberi kullanılarak oluşturulur. Ekvator çemberini kesen ve gök küresini kestiği noktalar olan ekliptik kutup noktalarından geçen yarı çember ise ekliptik olarak adlandırılır. 11. Gözlem noktasının öğlen çemberi başlangıç yarı çemberi olarak kabul edildiği kon sayı düzeneği hakkında bilgi veriniz.


 12. Cevap: Saat kon düzeneği Açıklama:

  Saat kon düzeneği, diklik açısının eşlek kon düzeneğindeki gibi belirlendiği, saat açısının ise gözlemcinin öğlen çemberinden X' noktasına kadar olan yayı gören merkez açı olduğu kon sayı düzeneğidir. 13. Genel doğma-batma koşulunu yazınız ve açıklayınız.


 14. Cevap: |δ| < 90 - |φ| Açıklama:

  Genel doğma-batma koşulu, bir yıldızın doğup doğmayacağı veya batıp batmayacağını belirleyen koşuldur. Buna göre, bir yıldızın dik açıklığının mutlak değeri, gözlem noktasının enlem açısının 90 eksi mutlak değere eşit veya küçük olması halinde yıldız doğar, aksi halde batar. 15. 45 derece kuzey enleminde doğmayan yıldızların dik açıklık aralığını belirtiniz.


 16. Cevap: -45 derece ile -90 derece Açıklama:

  Kuzey enlemlerinde doğmayan yıldızlar için δ # - (90 - φ) koşulu geçerlidir. 45 derece kuzey enleminde φ = 45 derece olduğundan, doğmayan yıldızların dik açıklığı -45 dereceden küçük olmalıdır. 17. Gök cisimlerinin günlük görünür hareketinin gözlemci tarafından nasıl algılandığını açıklayınız.


 18. Cevap: Gözlemci, gök cisimlerinin gökyüzünde doğup batar ve hareket edermiş gibi göründüğünü algılar. Açıklama:

  Gök cisimlerinin günlük görünür hareketi, Dünya'nın kendi ekseni etrafında dönmesinden kaynaklanmaktadır. Gözlemci, Dünya'nın üzerinde sabit bir noktada durduğundan, gök cisimleri gözlemciye göre hareket ediyormuş gibi görünürler. 19. Gök cisimleri için kullanılan kon sayı düzeneği türlerini yazınız.


 20. Cevap: Eşlek kon düzeneği, saat kon düzeneği Açıklama:

  Gök cisimlerinin konumlarını belirlemek için kullanılan iki temel kon sayı düzeneği türü eşlek kon düzeneği ve saat kon düzeneğidir. Eşlek kon düzeneği, Dünya'nın ekvator çizgisine paralel olarak çizilen eşlekler üzerinden belirlenirken, saat kon düzeneği ise gözlem noktasının öğlen çemberi üzerinden belirlenir.Yorum Bırak

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:
ÖZEL RİZE POYRAZ OKULLARI ASTRONOMİ VE UZAY BİLİMLERİ 2. DÖNEM 1. YAZILI Detayları

ÖZEL RİZE POYRAZ OKULLARI ASTRONOMİ VE UZAY BİLİMLERİ 2. DÖNEM 1. YAZILI 33 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 10 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 17 Mart 2024 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 5 kullanıcı beğenmiş. ÖZEL RİZE POYRAZ OKULLARI ASTRONOMİ VE UZAY BİLİMLERİ 2. DÖNEM 1. YAZILI yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÖZEL RİZE POYRAZ OKULLARI ASTRONOMİ VE UZAY BİLİMLERİ 2. DÖNEM 1. YAZILI sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • KlasikAyrıca

Öğrenciler, Gûneş tutulmasının gerçekleşme koşullarını anlar ve bu koşulların önemini kavrar.

Öğrenciler, Ay tutulması sırasında Ay'ın kızıl renk almasının sebebini anlar ve ışık saçılımınınimportance kavrar.

Öğrenciler, gök kubbesi kavramını anlar ve bu kavramın gök cisimlerinin algılanmasındaki rolünü kavrar.1. Gök küresinin temel öğelerini açıklayınız. Cevap: Gök eşleği, gök uçlağı, çevren, zenit ve nadir gibi öğeler Açıklama: Gök küresi, gök cisimlerinin konumlarını tanımlamak için kullanılan temel öğeler içerir. Kazanım: Gök küresinin temel öğelerini anlama

Gök cisimlerinin günlük hareketini kavrama

Öğrenciler, eşlek kon düzeneğinin temel unsurlarını ve bu unsurların kullanım alanlarını öğrenirler.

Saat kon düzeneğinin temel özelliklerini ve kullanımını anlamak.

Gök cisimlerinin doğma ve batma koşullarını anlamak.

Gözlem noktasının enlemine göre doğma ve batma koşullarını hesaplamak.

Gök cisimlerinin günlük görünür hareketinin nedenini anlamak.

Gök cisimleri için kullanılan farklı kon sayı düzeneği türlerini ayırt etmek.

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

ÖZEL RİZE POYRAZ OKULLARI ASTRONOMİ VE UZAY BİLİMLERİ 2. DÖNEM 1. YAZILI sınavı 9.Sınıf kategorisinin Astronomi ve Uzay Bilimleri alt kategorisinin, 2 dönemine ait.

ÖZEL RİZE POYRAZ OKULLARI ASTRONOMİ VE UZAY BİLİMLERİ 2. DÖNEM 1. YAZILI Sınavını hangi formatta indirebilirim?

ÖZEL RİZE POYRAZ OKULLARI ASTRONOMİ VE UZAY BİLİMLERİ 2. DÖNEM 1. YAZILI sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız ÖZEL RİZE POYRAZ OKULLARI ASTRONOMİ VE UZAY BİLİMLERİ 2. DÖNEM 1. YAZILI sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

ÖZEL RİZE POYRAZ OKULLARI ASTRONOMİ VE UZAY BİLİMLERİ 2. DÖNEM 1. YAZILI sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 9.Sınıf Astronomi ve Uzay Bilimleri dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.

 Paylaşın
 Sınavı İndir
.docx vey .pdf
  9.Sınıf Astronomi ve Uzay Bilimleri Dersi Ünite Özetleri