Ortaokul 8.Sınıf Medya Okur Yazarlığı 2.Dönem Sonu Yazılı - Açık Uçlu Sorular

Ortaokul 8.Sınıf Medya Okur Yazarlığı 2.Dönem Sonu Yazılı - Açık Uçlu Sorular sınavı 8.Sınıf kategorisinin Medya Okuryazarlığı alt kategorisinin, 2 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 13 sorudan oluşmaktadır. Ortaokul 8.Sınıf Medya Okur Yazarlığı 2.Dönem Sonu Yazılı - Açık Uçlu Sorular CEVAPLARI

 1. Bir satış temsilcisi tarafından müşteriyi ikna etmek için kullanılan "Yer Etme" tekniğini üç örnek vererek açıklayınız.


 2. Cevap: 1. Sıcacık çorba 2. Kıpkırmızı domates 3. Buz gibi ayran Açıklama:

  Yer Etme tekniği, beş duyudan en az birine hitap ederek mesaj üreterek, müşterinin ürüne veya hizmete bağlanmasını sağlar. 3. Medyada ikna etmek için dilin etkili kullanımı hakkında bilgi veriniz.


 4. Cevap: Medyada ikna etmek için dilin etkili kullanımı hakkında bilgi veriniz.da ikna etmek için dilin etkili kullanımı hakkında bilgi veriniz. Açıklama:

  Medyada ikna etmek için dilin etkili kullanımı hakkında bilgi veriniz. Cevap: Medya, ikna etmek için sloganlar, kaligrafi ve yazı tipini kullanır. Sloganlar, kolay hatırlanan ve tekrarlanabilen kısa, çarpıcı ifadelerdir. Kaligrafi, yazı sanatını kullanarak görsel olarak çekici mesajlar oluşturur. Yazı tipleri, kelimelerin görünümünü ve hislerini değiştirerek mesajların vurgulanmasına yardımcı olur.kna etmek için dilin etkili kullanımı hakkında bilgi veriniz. Cevap: Medya, ikna etmek için sloganlar, kaligrafi ve yazı tipini kullanır. Sloganlar, kolay hatırlanan ve tekrarlanabilen kısa, çarpıcı ifadelerdir. Kaligrafi, yazı sanatını kullanarak görsel olarak çekici mesajlar oluşturur. Yazı tipleri, kelimelerin görünümünü ve hislerini değiştirerek mesajların vurgulanmasına yardımcı olur. 5. Nostalji yapmak hangi ikna tekniğidir?


 6. Cevap: Geçmişe başvurmak Açıklama:

  Bu teknik, insanların geçmişin olumlu yönlerini hatırlama ve onu bugüne göre daha iyi görme eğilimine dayanır. 7. Üç maymunu oynamak propaganda kaçmak için etkili bir yöntem midir? Açıklayınız.


 8. Cevap: Hayır, etkili değildir. Açıklama:

  Üç maymunu oynamak olayları görmezden gelmektir ve bu propaganda kaçmak yerine daha çok ona yol açar. 9. Yarı kurgu, gerçekçi ve gerçekçi olmayan kurgu eserlerin özelliklerini açıklayınız.


 10. Cevap: * Yarı kurgu: Gerçeklere dayalıdır, gerçek kişiler ve olaylar içerebilir. * Gerçekçi kurgu: Normal hayatta gerçekleşmesi olası olaylar ve karakterler içerir. * Gerçekçi olmayan kurgu: Hayal ürünü yaratıklar, araçlar veya yerler içerir, gerçekleşmesi olası değildir. Açıklama:

  Bu özellikler, farklı medya içeriklerinin kurgusal unsurlarını anlamaya yardımcı olur. 11. Eskiden insanların eğlendiren etkinlikleri üç örnek veriniz.


 12. Cevap: * Ateş etrafında masal dinlemek * Âşık sazından türkülere eşlik etmek * At üzerinde oynanan oyunlar izlemek Açıklama:

  Eskiden eğlence daha çok sözlü ve geleneksel aktiviteler üzerine kuruluydu. 13. Kültür endüstrisinin kullandığı bazı ürün pazarlama yöntemlerini listeleyiniz.


 14. Cevap: * Lüks ve sağlam araba reklamları * Canlı ve sağlıklı saçlar vadeden şampuan reklamları Açıklama:

  Kültür endüstrisi, ürünlerini pazarlamak için bu gibi reklamları kullanır ve bu reklamlarda hedef kitleye bir yaşam biçimi sunulur. 15. Medyanın kültürel çeşitliliğe etkisi hakkında bilgi veriniz.


 16. Cevap: Medya, farklı toplumların kültürlerini birbirine benzetebilir, çünkü insanlar medyada gördükleri ürünlere ve yaşam tarzlarına özenebilirler. Açıklama:

  Medya, farklı toplumların kültürlerine ait unsurları bir araya getirerek küresel bir kültür oluşturabilir. 17. Agnotoloji hakkında bilgi veriniz.


 18. Cevap: Agnotoloji, kasıtlı olarak kafa karışıklığı ve yalan bilgi yayarak cehalet yaratma çalışmasıdır. Açıklama:

  Agnotoloji, çıkar elde etmek veya bir ürünü satmak için kullanılır ve "Kral Çıplak" hikayesi buna bir örnektir. 19. Yankı odası etkisinin üç örneğini veriniz.


 20. Cevap: 1. Sosyal medyada yalnızca kendi fikirlerini destekleyen grupları takip etmek. 2. Sadece kendi düşüncelerine uyan medya içeriğini tüketmek. 3. Farklı görüşlere sahip kişilerle iletişim kurmaktan kaçınmak. Açıklama:

  Yankı odası etkisi, kapalı gruplar içinde aynı fikirlerin tekrarlanmasıyla yanlış bilgi yayılmasına ve doğru bilgilere erişimde engellere neden olur. 21. Aşağıda verilen cümlelerden doğru olanların başına D yanlış olanların başına Y koyunuz.

  1. (.....) Popüler kültür, geniş halk kitleleri tarafından kabul görmüş ve yaygın olan kültür unsurlarını ifade eder.
  2. (.....) Medya, popüler kültürü yaymaktan başka popüler kültür ürünleri oluşturma işlevi de vardır.
  3. (.....) Son dönemlerde İnternet ve sosyal medya sayesinde anlık olarak meşhur olan her şey popüler kültürün bir parçası olabilir.
  4. (.....) Popüler kültür ürünlerinin yaygınlaşmasında medyanın önemli bir etkisi vardır.
  5. (.....) Medya kahramanları, ürünleri pazarlamak için kullanılabilir.
  6. (.....) Medya kahramanları, kurgulanmış karakterlerdir ve izleyicilerde sempati uyandırırlar.
  7. (.....) Medyada tekrar tekrar boy gösteren kahramanlar, o filmin devamının çekilmesini sağlayabilir.
  8. (.....) Çizgi film karakterlerinden üretilen oyuncaklar, popüler kültürün yayılmasına yardımcı olur.
  9. (.....) Karakter yaratmak, hem tüketimi destekler hem de kültürü yayar.
  10. (.....) Medyada yer alan karakterler, günlük hayatta gördüğümüz insanlarla benzer özellikler taşıyabilir.

 22. Cevap: 1. D 2. D 3. D 4. D 5. D 6. D 7. D 8. D 9. D 10. D Açıklama:

  Metinde yer alan ifadelerin doğruluğunu yansıtmaktadır. 23. Aşağıdaki eşleştirmeleri yapın:

  * 1. Hangi durumlarda insanlar birbirlerini ikna etmeye çalışırlar?
  * 2. İnsanlar birbirlerini ikna etmek için ne yaparlar?
  Eşleştirmeler:
  a. Çocuğun babasını kedi sahiplenmeye ikna etmek için pano hazırlaması
  b. Siyasetçinin kalabalık kitleleri ikna etmeye çalışması
  c. Psikiyatristin hastasını tedaviye ikna etmeye çalışması
  d. Çeşitli istek ve taleplerde bulunmak
  e. İkna etme tekniklerini kullanmak

 24. Cevap: : 1. d 2. e Açıklama:

  İnsanlar birbirlerini istek ve taleplerini kabul ettirmek için ikna etmeye çalışırlar. İkna etme, çeşitli teknikler kullanılarak gerçekleştirilen bir iletişim sürecidir. 25. Aşağıdaki boşlukları uygun olan kelimelerle doldurunuz.

  1. İnsanları çeşitli konularda ikna etmeye çalışmak _________ denir.
  2. İnsanlar ikna etmek için yaptıkları eylemler _________ 'dır.
  3. Sistem 1, _________ düşünme sürecidir.
  4. Sistem 2, _________ düşünme sürecidir.
  5. İkna tekniklerinden biri _________ 'dır.
  6. İkna tekniklerinden biri _________ 'dır.
  7. İkna tekniklerinden biri olan yer etmenin tanımı _________ olarak tanımlanır.
  8. İkna tekniklerinden biri olan borca sokma _________ yapılır.
  9. İkna tekniklerinden biri olan önce ver sonra geri al _________ öyledir.
  10. Türk kültüründe ikna etmeyle ilgili deyişler _________ denir.

 26. Cevap: 1. İkna etmek 2. İkna yöntemleri 3. Sezgilerimize dayanan 4. Mantığa dayanan 5. Önce küçük sonra büyük rica 6. Gitgide artan ricalar 7. Beş duyudan birine hitap etme 8. Satış temsilcisi isteyerek veya istemeyerek 9. Başlangıçta verilen yüksek vaatlerin geri alınması 10. İkna deyişleri Açıklama:Yorum Bırak

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:
Ortaokul 8.Sınıf Medya Okur Yazarlığı 2.Dönem Sonu Yazılı - Açık Uçlu Sorular Detayları

Ortaokul 8.Sınıf Medya Okur Yazarlığı 2.Dönem Sonu Yazılı - Açık Uçlu Sorular 0 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 13 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 03 Haziran 2024 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 1 kullanıcı beğenmiş. Ortaokul 8.Sınıf Medya Okur Yazarlığı 2.Dönem Sonu Yazılı - Açık Uçlu Sorular yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Ortaokul 8.Sınıf Medya Okur Yazarlığı 2.Dönem Sonu Yazılı - Açık Uçlu Sorular sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • Klasik
 • Doğru-Yanlış
 • Eşleştirme
 • Boşluk DoldurmaAyrıca Ortaokul 8.sınıf medya okur yazarlığı 2.dönem sonu yazılı, açık uçlu soruları yeni sınav sistemine uygun hazırlanmıştır

İkna etme tekniklerinin satış pazarlama alanındaki uygulamalarını anlama.

Medyanın dil kullanımının ikna etme amacına nasıl hizmet ettiğini anlar.

Öğrenciler, propaganda tekniklerinden birini tanımlayabilecektir.

Propagandadan kaçınmanın aktif bir katılım gerektirdiğini ve görmezden gelmenin etkili bir strateji olmadığını anlar.

Kurgusal eserlerin sınıflandırılmasını sağlamak.

Öğrencilerin eski eğlence alışkanlıkları hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamak.

Öğrenciler, kültür endüstrisinin ürünlerini pazarlamak için kullandığı yaygın teknikleri öğrenir.

Öğrenciler, medyanın kültürel çeşitlilik üzerindeki etkisinin farkına varır ve küresel kültürün oluşumu hakkında bilgi sahibi olurlar.

Agnotoloji kavramını ve amacını anlar.

Yankı odası etkisinin temel özelliklerini ve sonuçlarını kavrar.

* Popüler kültür ve medyanın ilişkisini anlama. * Medya kahramanlarının rolünü ve etkilerini kavrama. * Karakter yaratmanın önemini fark etme.

* İkna etmenin ne olduğunu ve hangi durumlarda kullanıldığını anlamak. * İkna etme tekniklerinin farkına varmak.

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

Ortaokul 8.Sınıf Medya Okur Yazarlığı 2.Dönem Sonu Yazılı - Açık Uçlu Sorular sınavı 8.Sınıf kategorisinin Medya Okuryazarlığı alt kategorisinin, 2 dönemine ait.

Ortaokul 8.Sınıf Medya Okur Yazarlığı 2.Dönem Sonu Yazılı - Açık Uçlu Sorular Sınavını hangi formatta indirebilirim?

Ortaokul 8.Sınıf Medya Okur Yazarlığı 2.Dönem Sonu Yazılı - Açık Uçlu Sorular sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız Ortaokul 8.Sınıf Medya Okur Yazarlığı 2.Dönem Sonu Yazılı - Açık Uçlu Sorular sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

Ortaokul 8.Sınıf Medya Okur Yazarlığı 2.Dönem Sonu Yazılı - Açık Uçlu Sorular sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 8.Sınıf Medya Okuryazarlığı dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.

 Paylaşın
 Sınavı İndir
.docx vey .pdf

 Sınavı İndir (.docx)


Sınavı Beğendim (1)

 Yazdır

 Sınavlarıma Kaydet

8.Sınıf Medya Okuryazarlığı Sınavı Hazırla
  8.Sınıf Medya Okuryazarlığı Dersi Ünite Özetleri