Lise Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2.Dönem Başı Sınav - Klasik

Lise Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2.Dönem Başı Sınav - Klasik sınavı 9.Sınıf kategorisinin Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü alt kategorisinin, 2 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 14 sorudan oluşmaktadır. Lise Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2.Dönem Başı Sınav - Klasik CEVAPLARI

 1. Toplu taşıma araçlarında yolcuların uyması gereken kuralları üç örnek vererek açıklayınız.


 2. Cevap: Toplu taşıma araçlarında yolcuların uyması gereken kuralları üç örnek vererek açıklayınız. taşıma araçlarında yolcuların uyması gereken kuralları üç örnek vererek açıklayınız. Açıklama:

  Toplu taşıma araçlarında yolcuların uyması gereken kuralları üç örnek vererek açıklayınız. Cevap: * Sessiz ve saygılı konuşmak * Kişisel alanı gözeterek oturmak * İnilecek durağa yaklaştığında inmek için hazır olmakıma araçlarında yolcuların uyması gereken kuralları üç örnek vererek açıklayınız. Cevap: * Sessiz ve saygılı konuşmak * Kişisel alanı gözeterek oturmak * İnilecek durağa yaklaştığında inmek için hazır olmak 3. Toplu taşıma araçlarını kullanırken dikkat edilmesi gereken hususları yazınız.


 4. Cevap: Toplu taşıma araçlarını kullanırken dikkat edilmesi gereken hususları yazınız. taşıma araçlarını kullanırken dikkat edilmesi gereken hususları yazınız. Açıklama:

  Toplu taşıma araçlarını kullanırken dikkat edilmesi gereken hususları yazınız. Cevap: * Durakta beklemek ve sıraya girmek * Hamile, yaşlı, engelli ve çocuklara öncelik tanımak * Kapı önlerini işgal etmemek * İnilecek yere yaklaşıldığında iniş kapısına yönelinmek * Araç durmadan inmemekıma araçlarını kullanırken dikkat edilmesi gereken hususları yazınız. Cevap: * Durakta beklemek ve sıraya girmek * Hamile, yaşlı, engelli ve çocuklara öncelik tanımak * Kapı önlerini işgal etmemek * İnilecek yere yaklaşıldığında iniş kapısına yönelinmek * Araç durmadan inmemek 5. Okul servis aracı sürücülerinin alması gereken en önemli önlemler nelerdir?


 6. Cevap: Okul servis aracı sürücülerinin alması gereken en önemli önlemler nelerdir?servis aracı sürücülerinin alması gereken en önemli önlemler nelerdir? Açıklama:

  Okul servis aracı sürücülerinin, çocukların ve kendilerinin emniyeti için alması gereken bazı önlemler bulunur. 7. Sürücülerin takip etmesi gereken yol üzerindeki bölümlere ne denir?


 8. Cevap: Sürücülerin takip etmesi gereken yol üzerindeki bölümlere ne denir?ülerin takip etmesi gereken yol üzerindeki bölümlere ne denir? Açıklama:

  Kara yolları üzerindeki taşıtların seyretmesi için belirlenmiş ve işaretlenmiş koridorlardır. 9. Kavşaklarda geçiş üstünlüğüne sahip araçları sıralayınız.


 10. Cevap: * Ambulanslar * Organ ve doku nakil araçları * İtfaiye araçları * Güvenlik güçleri araçları * Trafiğe kapalı yerlerden veya izlerden çıkan araçlar Açıklama:

  Geçiş üstünlüğüne sahip araçlar, acil durum hizmetlerini yerine getirmek veya güvenliği sağlamak için öncelikli olarak geçiş yapmalıdırlar. 11. Motorsuz araç sürücülerinin motorlu araçlara karşı sorumluluklarını yazınız.


 12. Cevap: * Motorsuz araç sürücüleri, motorlu araçlara geçiş hakkı vermelidir. * Motorsuz araç sürücüleri, kavşaklarda motorlu araçları bekleyerek onların önce geçmesini sağlamalıdır. * Motorsuz araç sürücüleri, dar yollarda motorlu araçları geçirmeleri için yol vermelidir. Açıklama:

  Motorsuz araç sürücüleri, daha savunmasız oldukları için motorlu araçlara karşı özel sorumluluklar taşırlar. 13. Trafik eğitiminin araç tekniği dersinin içeriğini açıklayınız.


 14. Cevap: Araçların teknik özellikleri ve temel bakım-onarım konuları Açıklama:

  Araç tekniği dersi, sürücü adaylarına araçların çalışma prensipleri ve sorunları giderme becerileri kazandırmayı amaçlamaktadır. 15. Aday sürücülük sürecini nelerin sonlandırdığını yazınız.


 16. Cevap: * Kırmızı ışığın üç kez ihlali * Uyuşturucu veya alkol kullanımıyla araç kullanma * 75 ceza puanının aşılması Açıklama:

  Aday sürücülük süreci, belirli ihlaller işlendiğinde iptal edilebilir. 17. Deniz yolu ulaşımında yolcuların alması gereken güvenlik önlemleri nelerdir?


 18. Cevap: - Hareket hâlindeki deniz araçlarından sarkmamak - Deniz araçları tamamen durana kadar ayağa kalkmamak - Limanlara yanaşıp gerekli güvenlik önlemleri alınmadan araçlara binmemek/inmemek Açıklama:

  Deniz yolu ulaşımı sırasında denge kayıpları ve düşme risklerini azaltmak için bu önlemlerin alınması gerekir. 19. Çocuk koltuğunun kullanımının önemini açıklayınız.


 20. Cevap: - Kazalarda çocukların aracın iç yüzeyine şiddetle çarpmasını önler - Yaralanmaların şiddetini azaltır veya tamamen engeller - Çocuğun boy ve kilosuna uygun büyüklükte bir koltuk seçilmelidir Açıklama:

  Çocuk koltuğu, araç kazalarında çocukların güvenliğini artırmak için tasarlanmış bir güvenlik aracıdır. 21. Alkol ve uyuşturucu kullanımının trafik kazalarına neden olan sürücü hatalarını belirtiniz.


 22. Cevap: * Çift görme ve bulanık görme * Kaslarda güçsüzlük * Yavaş tepki süresi * Karar verme güçlüğü Açıklama:

  Alkol ve uyuşturucu kullanımının trafik kazalarına neden olan sürücü hatalarını belirtiniz. Cevap: * Çift görme ve bulanık görme * Kaslarda güçsüzlük * Yavaş tepki süresi * Karar verme güçlüğüuyuşturucu kullanımının trafik kazalarına neden olan sürücü hatalarını belirtiniz. Cevap: * Çift görme ve bulanık görme * Kaslarda güçsüzlük * Yavaş tepki süresi * Karar verme güçlüğü 23. Trafik kazalarının toplum üzerindeki sosyal etkilerini üç örnek vererek açıklayınız.


 24. Cevap: * Ailevi sorunlar: Kaza mağduru aileler, sosyal ilişkilerinde ve ekonomik durumlarında bozulmalar yaşayabilir. * İş ve eğitim hayatı: Kaza geçirmiş kişilerin iş ve eğitim hayatlarında başarıları düşebilir. * Psikolojik sorunlar: Kaza sonucu yetim ve öksüz kalan çocuklarda travma sonrası stres ve depresyon gibi psikolojik sorunlar görülebilir. Açıklama:

  Trafik kazalarının toplum üzerindeki sosyal etkilerini üç örnek vererek açıklayınız. Cevap: * Ailevi sorunlar: Kaza mağduru aileler, sosyal ilişkilerinde ve ekonomik durumlarında bozulmalar yaşayabilir. * İş ve eğitim hayatı: Kaza geçirmiş kişilerin iş ve eğitim hayatlarında başarıları düşebilir. * Psikolojik sorunlar: Kaza sonucu yetim ve öksüz kalan çocuklarda travma sonrası stres ve depresyon gibi psikolojik sorunlar görülebilir.zalarının toplum üzerindeki sosyal etkilerini üç örnek vererek açıklayınız. Cevap: * Ailevi sorunlar: Kaza mağduru aileler, sosyal ilişkilerinde ve ekonomik durumlarında bozulmalar yaşayabilir. * İş ve eğitim hayatı: Kaza geçirmiş kişilerin iş ve eğitim hayatlarında başarıları düşebilir. * Psikolojik sorunlar: Kaza sonucu yetim ve öksüz kalan çocuklarda travma sonrası stres ve depresyon gibi psikolojik sorunlar görülebilir. 25. Sağlık için bisiklet kullanımının üç faydasını veriniz.


 26. Cevap: Kalp hastalıklarına karşı koruma, kilo verme ve bağışıklık sistemini güçlendirme. Açıklama:

  Bisiklet sürmek, fiziksel ve zihinsel sağlığı iyileştirir ve hastalık riskini azaltır. 27. Aşağıda verilen ifadelerden doğru olanlara D, yanlış olanlara Y koyunuz.

  (.....) 1. Toplu taşıma araçlarında şoförü ve diğer yolcuları rahatsız etmemek için sesli konuşmak gerekir.
  (.....) 2. Toplu taşıma araçlarında çevredekilerin kişisel alanına saygı gösterilmelidir.
  (.....) 3. Toplu taşıma araçlarından inilecek durağa yaklaşıldığında inmek için hazır durumda olunması önemli değildir.
  (.....) 4. Yolculuk esnasında kokulu ve kabuklu yiyecek tüketilmesinde sakınca yoktur.
  (.....) 5. Toplu taşıma araçlarında kendini ve diğer yolcuları tehlikeye sokacak davranışlarda bulunulmalıdır.
  (.....) 6. Sürücülere gereksiz sorular sorulması toplu taşıma araçlarındaki huzur ortamını bozar.
  (.....) 7. Toplu taşıma araçlarında durağa gelmeden önce aracı durdurmak doğrudur.
  (.....) 8. Toplu taşıma aracı sürücüleri yolcularla sohbet etmelidir.
  (.....) 9. Araçtan inilmemesi gereken yere yaklaşıldığında iniş kapısına yönelinmelidir.
  (.....) 10. Araç durmadan araçtan inmek doğru bir davranıştır.

 28. Cevap: 1. Y 2. D 3. Y 4. Y 5. Y 6. Y 7. Y 8. Y 9. Y 10. Y Açıklama:Yorum Bırak

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:
Lise Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2.Dönem Başı Sınav - Klasik Detayları

Lise Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2.Dönem Başı Sınav - Klasik 7 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 14 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 20 Şubat 2024 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 1 kullanıcı beğenmiş. Lise Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2.Dönem Başı Sınav - Klasik yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Lise Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2.Dönem Başı Sınav - Klasik sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • Klasik
 • Doğru-Yanlış


Lise Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2.Dönem Başı Sınav - Klasik Hangi Kazanımları Kapsıyor?

Bu sınav ve tema ve kazanımlarını kapsamaktadır.
 • ARAÇLARIN KAYIT-TESCİL İŞLEMLERİ
  1. Kayıt tescili zorunlu tutulan araçlar.
  2. Tescil işlemi yapmaya yetkili kuruluşlar.
  3. Tescil işlemini yaptırmaya veya süresini geciktiren araç sahiplerine uygulanacak cezalar.
  4. Tescil süreleri.
 • SÜRÜCÜ BELGESİ ALMA İŞLEMLERİ
  1. Sürücü adaylarında aranacak şartlar. (Yaş, öğrenim, sağlık, eğitim gördüğüne dair belge, sınav, hükümlü olmama şartları
  2. Sürücü belgesi alma, araç kullanırken bulundurma ve istenildiğinde yetkilileri gösterme zorunluluğu.
  3. Sürücü belgesi vermeye yetkili kuruluşlar.

Ayrıca Lise sağlık bilgisi ve trafik kültürü dersi 2.dönem başı sınav soruları, klasik türde mebsinavlari.com tarafından hazırlanmıştır

Toplu taşıma araçlarında yolcuların uyması gereken kuralları öğrenir.

Toplu taşıma araçlarını kullanırken dikkat edilmesi gereken hususları öğrenir.

Okul servis aracı sürücülerinin sorumluluklarını ve çocukların emniyetini sağlamanın önemini vurgular. Yayaların karşıya geçmesine yarayan yolsuzluğu sağlayan yol üzerindeki işaretlere ne denir? Açıklama: Yayaların karşıya geçerken kendilerini korumaları amacıyla kara yoluna uygulanan işaretlerdir. Kazanım: Yayaların karşıya geçerken emniyetli bir şekilde geçmelerini sağlar.

Sürücülerin yollarda emniyetli ve kurallı bir şekilde seyretmelerini sağlar.

Öğrenciler, kavşaklarda geçiş üstünlüğüne sahip araçları tanırlar.

Öğrenciler, motorsuz araç sürücülerinin motorlu araçlara karşı sorumluluklarını öğrenirler.

Trafik eğitiminin farklı yönlerini öğrenme

Aday sürücüler için trafik kurallarına uymanın önemini anlama

Deniz yolu ulaşımında yolcu güvenliği için kritik önlemleri kavramak.

Çocuk koltuğunun önemini ve doğru kullanımını anlamak.

Öğrenciler, bisiklet kullanımının sağlık üzerindeki olumlu etkilerini anlayabilecekler.

* Toplu taşıma araçlarında yolcular ve sürücüler için uygun davranışların önemini kavramak. * Toplu taşıma araçlarında başkalarının haklarına saygı duymanın önemini anlamak. * Toplu taşıma araçlarında kendi ve başkalarının güvenliği için dikkat edilmesi gereken kuralları öğrenmek. * Toplu taşıma araçlarında sürücülerin uyması gereken kuralları bilmek. * Toplu taşıma araçlarını kullanırken dikkat edilmesi gereken hususları öğrenmek.

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

Lise Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2.Dönem Başı Sınav - Klasik sınavı 9.Sınıf kategorisinin Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü alt kategorisinin, 2 dönemine ait.

Lise Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2.Dönem Başı Sınav - Klasik Sınavını hangi formatta indirebilirim?

Lise Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2.Dönem Başı Sınav - Klasik sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız Lise Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2.Dönem Başı Sınav - Klasik sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

Lise Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2.Dönem Başı Sınav - Klasik sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.