8.Sınıf Yapay Zeka Uygulamaları Dersi Günlük Plan - 17.Hafta
8.sınıf Yapay Zeka Uygulamaları dersi 17.Hafta
günlük planı indir 17.HAFTA
: Müzik Kutusu
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
8.SINIF Yapay Zeka Uygulamaları DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Yapay Zeka Uygulamaları
Sınıf: 8.Sınıf
Hafta: 17.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Yapay Zeka Uygulamaları
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Müzik Kutusu
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler notaların nota çizgilerindeki yerini keşfedecekler. Öğrenciler notaların ton farkını fark edecekler. Öğrenciler müzik oluşumunda notaların önemini anlayacaklar. Öğrenciler görüntülerin karşılaştırılma ve sonuca etki etme yapılarını fark edecekler.
Öğretim Yöntemleri: Makine Öğrenmesi (MBlock uygulaması) Görsel-İşitsel Anlatım Keşif ve Deneme
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Bilgisayarlar ve MBlock uygulaması yüklü Akıllı tahta Nota çizgileri ve notalarla ilgili görüntüler
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Giriş (10 dakika): Öğretmen, öğrencileri müzik ve notalar hakkında konuşarak konuya giriş yapar. 2. Nota Çizgilerindeki Notların Keşfi (45 dakika): Öğrenciler, akıllı tahta üzerinde nota çizgilerini ve notaları incelerler. Öğretmen, notaların çizgiler ve aralıklar üzerindeki yerini gösterir. Öğrenciler, MBlock uygulamasındaki Makine Öğrenmesi eklentisini kullanarak farklı notalardan oluşan melodiler oluştururlar. 3. Notaların Ton Farkının Anlaşılması (30 dakika): Öğretmen, notaların farklı tonlarını çalar ve öğrencilerden ton farklarını tanımlamalarını ister. Öğrenciler, MBlock uygulamasındaki ses modülü ile farklı notaların dalga biçimlerini incelerler. 4. Notların Müzik Oluşumundaki Öneminin Fark Edilmesi (20 dakika): Öğrenciler, farklı notalar kullanılarak oluşturulan melodileri dinlerler. Öğretmen, notların melodinin armonisini ve ritmini nasıl etkilediğini tartışır. 5. Görüntülerin Karşılaştırılması ve Sonuca Etkime Yapılarının Fark Edilmesi (20 dakika): Öğretmen, müzikle ilgili farklı görüntüler gösterir ve öğrencilerden görüntülerin müzik üzerindeki etkisini tartışmalarını ister. Öğrenciler, müzikle ilgili görüntülerden etkilenerek kendi müziklerini oluştururlar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin MBlock uygulamasıyla oluşturdukları melodilerin değerlendirilmesi. Öğrencilerle notalar, ton farkı ve müzik oluşumu hakkındaki sohbetler. Öğrencilerin müzikle ilgili görüntülerden etkilenerek oluşturdukları müziklerin incelenmesi.
..................... Yapay Zeka Uygulamaları Öğretmeni