8.Sınıf Medya Okuryazarlığı Dersi Günlük Plan - 30.Hafta
8.sınıf Medya Okuryazarlığı dersi 30.Hafta
günlük planı indir 30.HAFTA
: İkna Aracı Olarak Medya
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
8.SINIF Medya Okuryazarlığı DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Medya Okuryazarlığı
Sınıf: 8.Sınıf
Hafta: 30.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: İkna Aracı Olarak Medya
Alt Öğrenme Alanı-Konu: İkna Aracı Olarak Medya
Süre: 2 Saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Medya iletilerinde dilin, yazıların, seslerin ve görsellerin ikna etme amacıyla nasıl kullanıldığını kavrar.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Beyin Fırtınası
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Gazeteler Dergiler TV Yayınları İnternet
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Öğrencilere "Medya" kavramı hakkında sorular sorularak beyin fırtınası yapılır. 2. Medyanın farklı türleri (gazeteler, dergiler, TV yayınları, internet) tanıtılır. 3. Öğrencilere medyada yer alan farklı içerik türleri gösterilir (haberler, reklamlar, eğlence programları). 4. Medya iletilerinde kullanılan dilin, yazıların, seslerin ve görsellerin ikna etme amacıyla nasıl kullanıldığını açıklanır. Örneğin, korku yaratmak, duyguları harekete geçirmek, güven uyandırmak için kullanılan teknikler tartışılır. 5. Medyanın insanları bir ürüne dönüştürme gücü üzerinde durulur. Reklamcılık teknikleri ve ünlü kullanımı gibi örnekler verilir. 6. Öğrenciler medyada yer alan farklı mesajları analiz etmeleri için gruplara ayrılırlar. 7. Gruplar, bulgularını sınıfla paylaşır ve medyanın ikna etme gücünün gerçek hayattaki etkileri üzerine tartışırlar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerden medyada yer alan farklı ikna tekniklerini tespit etmelerini ve bunları bir sunumda açıklamalarını isteyen bir ödev verilir. Ders sonunda öğrencilerin medyanın ikna etme gücü konusundaki anlayışlarını değerlendirmek için bir sınav yapılır.
..................... Medya Okuryazarlığı Öğretmeni