8.Sınıf Medya Okuryazarlığı Dersi Günlük Plan - 27.Hafta
8.sınıf Medya Okuryazarlığı dersi 27.Hafta
günlük planı indir 27.HAFTA
: Medyanın İşlevleri
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
8.SINIF Medya Okuryazarlığı DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Medya Okuryazarlığı
Sınıf: 8.Sınıf
Hafta: 27.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Eğlence Kaynağı Olarak Medya
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Medyanın İşlevleri
Süre: 2 Ders Saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler, medyanın bir kültür endüstrisi olarak yerini ve işlevlerini anlayacaklardır. Öğrenciler, medyanın sevgi, estetik, farklılıklara saygı, vatanseverlik ve özgüven gibi değerlerle ilişkisini tartışabileceklerdir.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Beyin Fırtınası
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Gazeteler, dergiler, televizyon yayınlarına ait görseller veya videolar İnternet erişimi
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Ders Saati (1 Saat) Öğrencilere medyanın bir kültür endüstrisi olduğu açıklanır. Medyanın bir eğlence kaynağı olarak işlevi tartışılır. Çeşitli medya türleri (gazete, dergi, TV, internet) ele alınır. Her bir medya türünün eğlence amaçlı nasıl kullanıldığı örneklerle gösterilir. 2. Ders Saati (1 Saat) Medyanın sevgi, estetik, farklılıklara saygı, vatanseverlik ve özgüven gibi değerlerle ilişkisini tartışmak için beyin fırtınası yapılır. Öğrenciler, medyanın bu değerleri nasıl teşvik ettiği veya aşındırdığı konusunda fikilerini paylaşırlar. Örnekler ve kanıtlar kullanılarak tartışma desteklenir. Medyanın sorumlu bir şekilde kullanılması hakkında sonuçlandırma yapılır.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin katılımı ve tartışmalara katkıları gözlemlenir. Öğrencilerden, medyanın değerlerle ilişkisini analiz eden kısa bir yazı yazmaları istenir.
..................... Medya Okuryazarlığı Öğretmeni