8.Sınıf Medya Okuryazarlığı Dersi Günlük Plan - 14.Hafta
8.sınıf Medya Okuryazarlığı dersi 14.Hafta
günlük planı indir 14.HAFTA
: Medyanın Bireye Sunduğu İmkanlar
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
8.SINIF Medya Okuryazarlığı DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Medya Okuryazarlığı
Sınıf: 8.Sınıf
Hafta: 14.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: KATILIM ORTAMI OLARAK MEDYA
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Medyanın Bireye Sunduğu İmkanlar
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler, medyanın bireye sunduğu imkanları tanıyabilecekler. Öğrenciler, medya okuryazarı olmanın önemini kavrayabilecekler. Öğrenciler, medyanın sunduğu imkanlardan sorumlu bir şekilde yararlanabilecekler.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Beyin Fırtınası
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Gazete Dergi TV yayınları İnternet
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. AÇILIŞ Öğretmen, öğrencilere medyanın bireye sunduğu imkanlar konusunu tanıtır. Öğrencilere medyanın hayatımızdaki rolünü tartışmak için sorular sorar. 2. ARAŞTIRMA AKTİVİTESİ Öğrenciler, medya okuryazarlığı kavramını ve medyanın bireye sunduğu farklı imkanları araştırmak için gruplara ayrılır. Gruplar, gazete, dergi, TV yayınları ve internet gibi çeşitli medya kaynaklarını kullanır. Öğrenciler, medyanın bireylerin bilgi edinmesine, iletişim kurmasına, eğlenmesine ve sivil katılıma nasıl yardımcı olduğunu araştırırlar. 3. BEYİN FIRTINASI Gruplar, araştırmalarını sınıfla paylaşırlar. Öğretmen, öğrencileri medyanın sunduğu imkanlar ile paylaşma, özgürlük, sorumluluk ve özel hayata saygı gibi değerler arasındaki bağlantıyı tartışmaya yönlendirir. 4. VİDEO ANALİZİ Öğretmen, bir virüsün nasıl temizleneceği ile ilgili bir video gösterir. Öğrenciler, videonun medya okuryazarlığı ve medyanın sunduğu imkanlar açısından nasıl bir örnek olduğunu analiz ederler. Öğrenciler, hem medya okuru hem de medya yazarı perspektiflerinden videoyu tartışırlar. 5. PROJE PLANLAMASI Öğretmen, öğrencilere kendi medya projelerini planlama görevini verir. Öğrenciler, bir konuyla ilgili bilgi verici bir video, bir haber yazısı veya bir sosyal medya kampanyası gibi projeler tasarlarlar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Gözlem: Öğretmen, öğrencilerin katılımını, işbirliğini ve eleştirel düşünme becerilerini gözlemler. Sunumlar: Öğrenciler, medya okuryazarlığı kavramı ve medyanın sunduğu imkanlar hakkındaki bulgularını sınıf arkadaşlarına sunarlar. Medya Projeleri: Öğrenciler, medya projelerini tamamlayarak medya okuryazarlığı becerilerini ve medyanın sunduğu imkanlardan sorumlu bir şekilde yararlanma becerilerini gösterirler.
..................... Medya Okuryazarlığı Öğretmeni