8.Sınıf Medya Okuryazarlığı Dersi Günlük Plan - 12.Hafta
8.sınıf Medya Okuryazarlığı dersi 12.Hafta
günlük planı indir 12.HAFTA
: Beğendiği veya Sorunlu Gördüğü Medya İçeriklerine İlişkin Duyarlı Davranma
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
8.SINIF Medya Okuryazarlığı DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Medya Okuryazarlığı
Sınıf: 8.Sınıf
Hafta: 12.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: KATILIM ORTAMI OLARAK MEDYA
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Beğendiği veya Sorunlu Gördüğü Medya İçeriklerine İlişkin Duyarlı Davranma
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler medya içeriklerinde beğendikleri ve sorunlu gördükleri unsurları tespit edebileceklerdir. Öğrenciler bu unsurları paylaşma, özgürlük, sorumluluk ve özel hayata saygı gibi değerlerle ilişkilendirebileceklerdir. Öğrenciler düşüncelerini ilgili kişi ve kurumlara ifade edebileceklerdir.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Beyin Fırtınası
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Gazete Dergi Televizyon yayını İnternet İlgili kişi ve kurumların iletişim bilgileri
Öğrenme Öğretme Süreci:
Öğrencilere farklı medya içerikleri (gazete, dergi, TV yayını, internet) sunulur. Öğrencilerden içerikleri beğendikleri ve sorunlu gördükleri yönlerden değerlendirmeleri istenir. Öğrencilerin görüşleri sınıfça tartışılır. Öğrenciler beğendikleri veya sorunlu buldukları unsurları paylaşma, özgürlük, sorumluluk ve özel hayata saygı gibi değerlerle ilişkilendirirler. Öğrencilere ilgili kişi ve kurumlara (medya üreticileri, izleyici temsilcileri, editörler, RTÜK gibi) düşüncelerini iletmenin önemi vurgulanır. İlgili kişi ve kurumlara düşüncelerini iletme yolları (e-posta, mektup, telefon gibi) anlatılır ve örnek iletişim içerikleri paylaşılır.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin medya içeriklerindeki beğendikleri ve sorunlu gördükleri unsurları tespit edip değerlendirebildikleri gözlemlenir. Öğrencilerin bu unsurları değerlerle ilişkilendirdikleri kontrol edilir. Öğrencilerin ilgili kişi ve kurumlara düşüncelerini iletebildikleri incelenir.
..................... Medya Okuryazarlığı Öğretmeni