8.Sınıf Kur’an-ı Kerim Dersi Günlük Plan - 27.Hafta
8.sınıf Kur’an-ı Kerim dersi 27.Hafta
günlük planı indir 27.HAFTA
: İdgam-ı Bila-gunne 2. Dönem 1. Yazılı
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
8.SINIF Kur’an-ı Kerim DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Kur’an-ı Kerim
Sınıf: 8.Sınıf
Hafta: 27.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Kuran-ı Kerimi Güzel Okuma
Alt Öğrenme Alanı-Konu: İdgam-ı Bila-gunne 2. Dönem 1. Yazılı
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Kur'an-ı Kerim'i okurken İdgam-ı Mea'l-gunne, İdgam-ı Bila-gunne, Sakin Mim'in okunuşu ve Ra'nın hükümlerini ayırt eder.
Öğretim Yöntemleri: Aktif öğrenme Gösterme-anlatma Soru-cevap
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Beyaz tahta veya akıllı tahta İdgam-ı Bila-gunne ile ilgili görseller veya videolar
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Önceki derste işlediğimiz İdgam-ı Mea'l-gunne konusunu kısaca özetleyelim. 2. İdgam-ı Bila-gunne konusunu tanıtalım ve bu tür idgamın nasıl yapıldığını açıklayalım. 3. Ders kitabındaki örnekleri tahtaya yazarak birlikte okuyalım. 4. Öğrencilerden benzer örnekler vermelerini isteyelim ve doğru örnekleri tahtaya yazalım. 5. İdgam-ı Bila-gunne'ye uğrayan ünlüler olan "elif", "vav" ve "ye" harfleri üzerinde duralım. 6. Öğrencilerin idgam-ı bila-gunne kurallarını kavrayıp kavramadıklarını kontrol etmek için sorular soralım. 7. Öğrencilere İdgam-ı Bila-gunne'yle ilgili kısa bir metin okuyup idgamları işaretlemelerini söyleyelim. 8. Öğrencilerin yaptıkları işaretlemeleri kontrol ederek hataları düzeltelim. 9. İdgam-ı Bila-gunne konusuyla ilgili bir çalışma sayfası dağıtalım ve öğrencilerden doldurmalarını isteyelim. 10. Öğrencilerin çalışma sayfalarını kontrol ederek performanslarını değerlendirelim.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Dersin sonunda konu ile ilgili yazılı bir sınav uygulayalım. Öğrencilerin idgam kurallarını doğru bir şekilde uygulayıp uygulamadıklarını kontrol edelim. Öğrencilerin İdgam-ı Bila-gunne'ye uğrayan ünlü harfleri doğru bir şekilde tanımlayıp tanımlamadıklarını değerlendirelim.