8.Sınıf Kültür ve Medeniyetimize Yön Verenler Dersi Günlük Plan - 20.Hafta
8.sınıf Kültür ve Medeniyetimize Yön Verenler dersi 20.Hafta
günlük planı indir 20.HAFTA
: Ruşen Eşref'in, Mustafa Kemal'i Basın Yoluyla Duyurması ve Milli Mücadelenin Lideri Olmasındaki Etkileri
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
8.SINIF Kültür ve Medeniyetimize Yön Verenler DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Kültür ve Medeniyetimize Yön Verenler
Sınıf: 8.Sınıf
Hafta: 20.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Atatürk ve Milli Mücadele
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Ruşen Eşref'in, Mustafa Kemal'i Basın Yoluyla Duyurması ve Milli Mücadelenin Lideri Olmasındaki Etkileri
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler, Ruşen Eşref'in Mustafa Kemal'i basın yoluyla duyurmadaki rolünü anlarlar. Öğrenciler, Mustafa Kemal'in Milli Mücadelenin lideri olmasında basının etkisini kavrarlar.
Öğretim Yöntemleri: Tartışma Beyin Fırtınası Yazılı Ödev
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Akıllı tahta EBA
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Ders Saati: Öğrencilere Ruşen Eşref'in kim olduğunu sorun ve bildiklerini paylaşmaları için beyin fırtınası yapın. Derse, Ruşen Eşref'in "Mustafa Kemal Efendimiz İstanbul'da" başlıklı makalesinin EBA üzerinden okunmasıyla başlayın. Öğrencilere makaleyi özetlemelerini isteyin. Makalenin, Mustafa Kemal'i kamuoyuna tanıtmış olduğunu tartışın. 2. Ders Saati: Öğrencilere, basının Mustafa Kemal'in Milli Mücadelenin lideri olmasındaki rolünü analiz eden bir tartışma başlatın. Tartışma için şu soruları kullanın: Basın, Mustafa Kemal'in mesajını halka nasıl iletmiştir? Basın, Mustafa Kemal'in otoritesini nasıl pekiştirmiştir? Basın, Milli Mücadele'ye halk desteğini nasıl sağlamıştır? Öğrencilerden, Ruşen Eşref'in makalesinin Milli Mücadele'nin gidişatı üzerindeki etkisini yazılı ödev olarak araştırıp sunmalarını isteyin.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin tartışmadaki katılımları Öğrencilerin yazılı ödevleri
..................... Kültür ve Medeniyetimize Yön Verenler Öğretmeni