8.Sınıf Çevre Eğitimi Dersi Günlük Plan - 30. Hafta
8.sınıf Çevre Eğitimi dersi 30. Hafta
günlük planı indir 30. HAFTA
: İklim Değişikliğinin Türkiye'deki Etkilerini Azaltmaya Yönelik Toplumsal Farkındalık Oluşturma Projesi Tasarımı
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
8.SINIF Çevre Eğitimi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Çevre Eğitimi
Sınıf: 8.Sınıf
Hafta: 30. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE TÜRKİYE
Alt Öğrenme Alanı-Konu: İklim Değişikliğinin Türkiye'deki Etkilerini Azaltmaya Yönelik Toplumsal Farkındalık Oluşturma Projesi Tasarımı
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler iklim değişikliğinin Türkiye'deki etkilerini anlar. Öğrenciler iklim değişikliğinin etkisini azaltmak için projeler tasarlar. Öğrenciler toplumsal farkındalık oluşturmak için projelerini sunarlar.
Öğretim Yöntemleri: Altı Şapka Tekniği Proje Tabanlı Öğrenme
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: İnternet erişimi Kağıt, kalem Beyaz tahta veya projeksiyon cihazı
Öğrenme Öğretme Süreci:
Giriş Öğretmen, öğrencilere iklim değişikliğinin tanımını yapar ve küresel etkilerini tartışır. Öğretmen, öğrencilere iklim değişikliğinin Türkiye'deki olası etkilerini sorgular. Altı Şapka Tekniği Öğretmen, Altı Şapka Tekniğini tanıtır ve altı şapkayı tanımlar (Beyaz, Kırmızı, Siyah, Sarı, Yeşil, Mavi). Öğretmen, öğrencileri altı gruba ayırır ve her gruba bir şapka atar. Her grup, iklim değişikliğinin Türkiye'deki etkileriyle ilgili bir konu seçer ve seçtikleri şapkanın bakış açısından konuyu inceler. Proje Tasarımı Öğretmen, öğrencilere iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için proje tasarlamalarını söyler. Öğrenciler, öğrendikleri bilgileri kullanarak gruplar halinde proje fikirleri geliştirir. Öğretmen, proje önerilerini öğrencilerle birlikte değerlendirir ve seçilen projeleri destekler. Toplumsal Farkındalık Oluşturma Öğretmen, öğrencileri projelerini sınıfa veya daha geniş bir kitleye sunmaları için yönlendirir. Öğrenciler, projelerini sunar ve toplumsal farkındalık yaratmak için kullanılacak yolları tartışırlar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin Altı Şapka Tekniği tartışmalarına aktif katılımları Öğrencilerin proje önerilerinin yaratıcılığı ve uygunluğu Öğrencilerin projelerini sunarken gösterdikleri özsaygı ve iletişim becerileri