8.Sınıf Çevre Eğitimi Dersi Günlük Plan - 2. Hafta
8.sınıf Çevre Eğitimi dersi 2. Hafta
günlük planı indir 2. HAFTA
: İnsan ve Doğanın Etkileşimi
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
8.SINIF Çevre Eğitimi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Çevre Eğitimi
Sınıf: 8.Sınıf
Hafta: 2. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: İnsan ve Doğa
Alt Öğrenme Alanı-Konu: İnsan ve Doğanın Etkileşimi
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: İnsan ve doğa arasındaki etkileşimin olumlu ve olumsuz yönlerini tartışır. Doğanın insana olumlu ve olumsuz etkilerini örneklendirir. İnsan faaliyetlerinin doğaya olan olumlu ve olumsuz etkilerini inceler.
Öğretim Yöntemleri:
Deneysel Öğrenme, Beyin Fırtınası, Tartışma
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Akıllı tahta Fotoğraflar ve videolar El ilanları Beyaz tahta
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Derse doğa ile ilgili bir görselle başlanır. Öğrencilere doğa kavramını hatırlatılır ve "İnsan ve doğa arasındaki etkileşim nedir?" sorusu yöneltilir. (10 dk.) 2. Öğrenciler, beyin fırtınası tekniği ile insan faaliyetlerinin hem doğaya olumlu hem de olumsuz etkilerini listelerler. (15 dk.) 3. Listeden seçilen olumlu ve olumsuz etkiler için öğretmen rehberliğinde örnekler verilerek tartışılır. (20 dk.) 4. Ardından, deneysel öğrenme yöntemi kullanılarak öğrencilere doğanın insana hem olumlu hem de olumsuz etkilerini gösteren videolar ve fotoğraflar izletilir. Örnek olarak; ormanların karbondioksiti emme olumlu etkisi ve sellerin olumsuz etkisi. (15 dk.) 5. Son olarak, öğrencilere insan faaliyetlerinin doğaya etkileri üzerine bir el ilanı hazırlatılır. Hazırlanan el ilanları sınıfta sunulur ve tartışılır. (15 dk.)
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin hazırladığı el ilanları, insan ve doğa arasındaki etkileşimi anlamalarını değerlendirmek için kullanılır. Öğrencilerin derse katılımları ve tartışmalara yaptıkları katkıları sınıf gözlemleriyle değerlendirilir.