8.Sınıf Çevre Eğitimi Dersi Günlük Plan - 13. Hafta
8.sınıf Çevre Eğitimi dersi 13. Hafta
günlük planı indir 13. HAFTA
: Atık, Çöp ve Kirlilik
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
8.SINIF Çevre Eğitimi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Çevre Eğitimi
Sınıf: 8.Sınıf
Hafta: 13. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Çevre Sorunları
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Atık, Çöp ve Kirlilik
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Atık, çöp ve kirlilik kavramlarını ayırır. Atık, çöp ve kirliliğin tüketimle ilişkisini açıklar. İsraf (su, ekmek, teknoloji, elektrik vb.) kavramını açıklar.
Öğretim Yöntemleri: Tartışma Kavram haritalama Gösteri
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Atık, çöp ve kirlilik ile ilgili görseller Kavram haritalama şablonları Akıllı tahta
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Ders Giriş Öğrencileri "Çevre Sorunları" konusu hakkında kısa bir tartışmaya yönlendirin. Atık, Çöp ve Kirlilik Kavramlarının Ayırt Edilmesi Öğrencilere atık, çöp ve kirlilik arasındaki farkları gösteren görseller gösterin. Öğrencilerle kavramları tartışın ve sınıflandırma yapmalarına yardımcı olun. 2. Ders Atık, Çöp ve Kirliliğin Tüketimle İlişkisi Öğrencileri, tüketim alışkanlıklarının atık, çöp ve kirlilik üretimi üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu tartışmaya teşvik edin. İsraf kavramını açıklayın ve öğrencilere çeşitli israf türleri hakkında örnekler verin. Kavram Haritalamasının Kullanımı Öğrencilere kavram haritalama şablonları dağıtın. Onlardan "Çevre Sorunları" konusu için kavram haritaları oluşturmalarını isteyin. Konuyla ilgili kavramları ve aralarındaki ilişkileri haritalarına dahil etmelerini sağlayın.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Sınıf Tartışması: Ders boyunca öğrencilerin katılımını ve kavram anlayışlarını gözlemleyin. Kavram Haritaları: Öğrencilerin kavram haritalarını toplayın ve kavram anlayışlarını değerlendirin. Yansıma Yazısı: Öğrencilerden, tüketim alışkanlıklarının çevre üzerindeki etkileri hakkındaki düşüncelerini yansıtan bir yazı yazmalarını isteyin.