Bilişim Teknolojileri Testi - 5.Sınıflar

Bilişim Teknolojileri Testi - 5.Sınıflar sınavı 5.Sınıf kategorisinin Bilişim Teknolojileri ve Yazılım alt kategorisinin, 1 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 22 sorudan oluşmaktadır.

Anlamadığınız soru mu var?

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:   Leemaralissa
05 Ocak 2023

5


Bilişim Teknolojileri Testi - 5.Sınıflar Detayları

Bilişim Teknolojileri Testi - 5.Sınıflar 2 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 22 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 03 Ocak 2023 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 1 kullanıcı beğenmiş. Bu sınavı çözerek başarınızı artırmak için Bilişim Teknolojileri Testi - 5.Sınıflar Testini Çöz tıklayın. Bilişim Teknolojileri Testi - 5.Sınıflar yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Bilişim Teknolojileri Testi - 5.Sınıflar sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • Test
 • Boşluk Doldurma
 • Doğru-Yanlış
 • Test
 • Boşluk Doldurma
 • Test
 • Klasik
 • Test


Bilişim Teknolojileri Testi - 5.Sınıflar Hangi Kazanımları Kapsıyor?

Bu sınav ve tema ve kazanımlarını kapsamaktadır.
 • ETİK VE GÜVENLİK
  1. Dijital Vatandaşlık
  2. Etik Değerler
  3. Gizlilik ve Güvenlik

Ayrıca 5.sınıflar bilişim teknolojileri dersi için 1.dönem sonu hazırlanmış test soruları; cevap anahtarlı ve müfredata uygun hazırlanmıştır

Donanım ve yazılım arasındaki ilişkiyi anlamalarını ve yazılımın bilgisayar sistemlerindeki önemini kavramalarını hedefler.

Bilgisayarın yapısal parçalarını ve bu parçaların işlevlerini anlamalarını hedefler.

Bilgisayar temel becerileri konusunda bilgi sahibi olma ve beceri farkındalığı kazanma amacıyla tasarlanmış bir sorudur.

Klavye tuşlarını tanıma ve fonksiyonlarını anlama becerilerini ölçmeyi amaçlar.

Öğrenci, internet tarayıcıları, arama motorları, işletim sistemleri, bilgisayar birimleri ve dijital vatandaşlık kavramı gibi internet teknolojileri ve kullanımıyla ilgili temel kavramları anlamış olacaktır.

Bu soru, öğrencilerin bilgisayar donanımını anlama ve temel cihazların işlevlerini kavrama becerilerini ölçmeyi amaçlar.

Bu soru, öğrencilerin farklı görüntü dosya formatlarını tanıma ve ayırt etme becerilerini ölçmeyi amaçlar. Aynı zamanda, öğrencilerin farklı dosya formatlarının özelliklerini ve kullanım alanlarını anlamalarını hedefler.

Öğrenci, klavye üzerindeki temel tuşların işlevlerini anlamış olacaktır ve büyük/küçük harf değiştirme ile boşluk eklemek için hangi tuşların kullanıldığını bilecektir.

Bu soru, öğrencilerin bilgisayar ortamında verileri saklamak ve yönetmek için kullanılan temel birim olan "dosya" terimini tanıma becerisini ölçmeyi amaçlar.

Bu soru, öğrencilerin bilgisayar açılışında çalışan ve diğer programların kullanılmasını sağlayan temel yazılım olan "işletim sistemi" terimini tanıma becerisini ölçmeyi amaçlar.

Öğrenci, bir film izlerken hangi donanımlara ihtiyaç duyulduğunu ve hangi donanımın gerekli olmadığını anlamış olacaktır.

Öğrenci, fiziksel bir resmi bilgisayar ortamında görüntülemek için tarayıcı kullanmanın gerekliliğini anlamış olacaktır.

Bu soru, öğrencilerin dosya işlemlerini gerçekleştirme becerisini ve klavye kısayol tuşlarını kullanma yeteneğini ölçmeyi amaçlar.

Öğrenci, birbirine yakın bilgisayarların bağlandığı ağ türünün "Yerel Alan Ağı" (LAN) olduğunu ve LAN'ın sınırlı bir alan içinde kullanıldığını anlamış olacaktır.

Bu soru, öğrencilerin klavye düzenlerini ve dil özelliklerine göre klavye kullanımını değerlendirmeyi amaçlar.

Öğrenci, bir fotoğrafı kâğıda basmak için yazıcının kullanılması gerektiğini anlamış olacaktır.

Öğrenci, e-devletin, devletin vatandaşlara ve vatandaşların devlete karşı olan görev ve hizmetlerinin elektronik ortamda yürütülmesini sağlayan bir kavram olduğunu anlamış olacaktır.

"Bilgisayar kullanımı sırasında doğru ergonomi ve göz sağlığı kurallarını uygulama" olarak ifade edilebilir.

Öğrenci, farklı senaryolarda hangi ağ çeşitlerinin kullanıldığını anlamış olacaktır.

"Farklı bilgi kaynaklarını tanıma ve sınıflandırma" olarak ifade edilebilir.

Öğrenci, bilgisayarlarını virüslerden ve zararlı yazılımlardan korumak için güncel antivirüs programı kullanmanın, dikkatli dosya kontrolü yapmanın ve güvenilir kaynaklardan indirme yapmanın önemini anlamış olacaktır.

"Güçlü şifrelerin önemini anlama ve güvenli şifre seçimi yapma"

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

Bilişim Teknolojileri Testi - 5.Sınıflar sınavı 5.Sınıf kategorisinin Bilişim Teknolojileri ve Yazılım alt kategorisinin, 1 dönemine ait.

Bilişim Teknolojileri Testi - 5.Sınıflar Testi İstatistikleri

Bu sınav 77 kere çözüldü. Sınava kayıtlı tüm sorulara toplamda 563 kere doğru, 482 kere yanlış cevap verilmiş.

Bilişim Teknolojileri Testi - 5.Sınıflar Sınavını hangi formatta indirebilirim?

Bilişim Teknolojileri Testi - 5.Sınıflar sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız Bilişim Teknolojileri Testi - 5.Sınıflar sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

Bilişim Teknolojileri Testi - 5.Sınıflar sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 5.Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.

 Paylaşın
 Sınavı İndir
.docx vey .pdf
 Sınavı İndir (.docx)

Sınavı Beğendim (1)

 Yazdır

 Sınavlarıma Kaydet