9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik

9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik sınavı 9.Sınıf kategorisinin Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü alt kategorisinin, 2 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 17 sorudan oluşmaktadır. 9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik CEVAPLARI

 1. Toplu taşıma araçlarında yolcuların uyması gereken kuralları açıklama yapınız.


 2. Cevap: * Diğer yolcuları rahatsız etmeyecek sesle konuşmak * Kişisel alana saygı göstererek oturmak * İnecek durağa yaklaşınca inmek için hazırlanmak * Kokulu ve kabuklu yiyecek tüketmemek * Kendini ve başkalarını tehlikeye atacak davranışlarda bulunmamak * Sürücüye gereksiz soru sormamak Açıklama:

  Bu kurallara uymak, toplu taşıma araçlarında huzurlu ve rahat bir yolculuk ortamı sağlar. 3. Okul servislerinde uyulması gereken önemli kuralları belirtiniz.


 4. Cevap: * Servise binerken ve inerken sıraya girmek * Serviste sessiz kalmak ve yaramazlık yapmamak * Emniyet kemeri takmak * Pencereden dışarı bir şey atmamak * Servis hareket halindeyken yerinden kalkmamak Açıklama:

  Bu kurallar, öğrencilerin okul servislerinde güvenli ve emniyetli bir şekilde yolculuk yapmalarını sağlar. 5. Yol çizgilerinin anlamlarını açıklayınız.


 6. Cevap: Kesik çizgi geçilebilir, devamlı çizgi geçilemez, kesik ve devamlı çizgiler yan yanaysa araca en yakın çizgin geçerlidir. Açıklama:

  Yol çizgileri trafik akışını düzenler ve güvenliği sağlar. 7. Yaya geçidi çizgilerinin amacı nedir?


 8. Cevap: Yayaların karşıya güvenle geçmelerini sağlamaktır. Açıklama:

  Yaya geçidi çizgileri yayaların güvenliğini korur. 9. Trafikte geçiş hakkının önemini ve araç sınıflarına göre geçiş sırasını belirtiniz. Trafik eğitiminin önemi hakkında bilgi veriniz.


 10. Cevap: Trafikte geçiş hakkının önemini ve araç sınıflarına göre geçiş sırasını belirtiniz. Trafik eğitiminin önemi hakkında bilgi veriniz.kte geçiş hakkının önemini ve araç sınıflarına göre geçiş sırasını belirtiniz. Trafik eğitiminin önemi hakkında bilgi veriniz. Açıklama:

  Trafikte geçiş hakkının önemini ve araç sınıflarına göre geçiş sırasını belirtiniz. Trafik eğitiminin önemi hakkında bilgi veriniz. Cevap: Trafik eğitimi, trafik kurallarına uyma, güvenli araç kullanımı, trafikteki tehlikeleri tanıma ve riskleri azaltma gibi konularda bilgi ve beceri kazandırır. Bu sayede trafik kazalarının önlenmesine, can ve mal kayıplarının azaltılmasına yardımcı olur.geçiş hakkının önemini ve araç sınıflarına göre geçiş sırasını belirtiniz. Trafik eğitiminin önemi hakkında bilgi veriniz. Cevap: Trafik eğitimi, trafik kurallarına uyma, güvenli araç kullanımı, trafikteki tehlikeleri tanıma ve riskleri azaltma gibi konularda bilgi ve beceri kazandırır. Bu sayede trafik kazalarının önlenmesine, can ve mal kayıplarının azaltılmasına yardımcı olur. 11. Sürücü adaylarında aranan şartları üç madde halinde sıralayınız.


 12. Cevap: Sürücü adaylarında aranan şartları üç madde halinde sıralayınız.ü adaylarında aranan şartları üç madde halinde sıralayınız. Açıklama:

  Sürücü adaylarında aranan şartları üç madde halinde sıralayınız. Cevap: 1. Geçerli bir kimlik belgesi 2. En az 18 yaşını doldurmuş olmak 3. Sağlık yönünden ehliyet almaya uygun olmakaylarında aranan şartları üç madde halinde sıralayınız. Cevap: 1. Geçerli bir kimlik belgesi 2. En az 18 yaşını doldurmuş olmak 3. Sağlık yönünden ehliyet almaya uygun olmak 13. Trafikte araç kullanırken alınması gereken güvenlik önlemlerinden üçünü belirtiniz.


 14. Cevap: - Emniyet kemeri takmak - Yorgun veya aşırı alkol almış haldeyken araç kullanmamak - Hız sınırlarına uymak Açıklama:

  Bu güvenlik önlemleri, trafik kazalarının riskini azaltarak yolcuların ve diğer araç sürücülerinin güvenliğini sağlar. 15. Araçlarda emniyet kemeri kullanmanın önemini açıklayınız.


 16. Cevap: Emniyet kemeri kullanmak, trafik kazaları sırasında yolcuları aşağıdakilerden korur: - Araçtan fırlamak - Camlara ve diğer nesnelere çarpmak - Araç içinde sağa sola savrulmak Açıklama:

  Emniyet kemeri kullanımı, yolcuların yaralanma ve ölüm riskini önemli ölçüde azaltır. 17. Çocuk koltuklarının üç farklı türünü örneklendiriniz. İnsanların dünyanın farklı yerlerine daha hızlı ve rahat seyahat etmelerine olanak sağlayan ulaşım türünü belirtiniz.


 18. Cevap: Hava yolu ulaşımı Açıklama:

  Metinde hava yolu ulaşımının diğer ulaşım türlerinden daha güvenli, hızlı ve konforlu olduğu ifade edilmektedir. 19. Trafikte araç ışıklarının yakılmasının önemini açıklayınız.


 20. Cevap: Sürücülerin görüş mesafesini artırarak diğer sürücüler tarafından kolayca fark edilmelerini sağlar. Açıklama:

  Metinde trafikte görüş mesafesinin olumsuz etkilediği durumlarda araç ışıklarının yakılmasının zorunlu olduğu belirtilmektedir. 21. Trafik kazalarının birey üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir?


 22. Cevap: Psikolojik rahatsızlıklar, güvensizlik, içe kapanma Açıklama:

  Trafik kazaları, bireylerde travma sonrası stres, kronik depresyon, uyku bozukluğu ve hafıza kaybı gibi psikolojik sorunlara yol açabilir. Ayrıca, güvensizlik, içe kapanma ve çevreyle ilişkilerin azalması gibi sosyal sonuçlar da doğurabilir. 23. Trafik kazalarının toplum üzerindeki olumsuz etkilerini açıklayınız.


 24. Cevap: Sosyal izolasyon, profesyonel başarısızlığa, profesyonel rehabilitasyon ihtiyacı Açıklama:

  Trafik kazaları, aile ve sosyal çevreleri de olumsuz etkiler. Kaza mağdurları sosyal hayattan uzaklaşabilir ve toplumdan yabancılaşabilir. Ayrıca, profesyonel başarısızlıklar ve profesyonel rehabilitasyon ihtiyacı gibi ekonomik sonuçlar da doğurabilir. 25. Çevreyi koruma açısından bisiklet kullanımı neden önemlidir?


 26. Cevap: * Gürültü kirliliğini azaltır * Görsel kirliliği azaltır * Çevre kirliliğini azaltır Açıklama:

  Bisikletler, motorlu araçların aksine egzoz gazları ve gürültü üretmez, bu nedenle çevre dostudur. 27. Bisiklet kullanımı sağlık açısından hangi yararlar sağlar?


 28. Cevap: * Kalp hastalıklarını önler * Kilo kaybına yardımcı olur * Bağışıklık sistemini güçlendirir Açıklama:

  Bisiklet kullanımı, fiziksel aktiviteyi artırır ve genel sağlığı iyileştirir. 29. Aşağıda verilen ifadelerden doğru olanlara D, yanlış olanlara Y koyunuz.

  1. (.....) Özel araç kullanımı trafik yoğunluğunu azaltır.
  2. (.....) Toplu taşıma araçları kullanımı çevre kirliliğini artırır.
  3. (.....) Bisiklet kullanımı ekonomiye katkı sağlamaz.
  4. (.....) Bisiklet kullanımı sağlığı olumsuz etkiler.
  5. (.....) Bisiklet kullanımı çocuklar için trafik eğitimi açısından önemlidir.
  6. (.....) Özel araç kullanımı yakıt tüketimini azaltır.
  7. (.....) Bisiklet, korna sesiyle gürültü kirliliğine neden olur.
  8. (.....) Bisiklet kullanımı kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
  9. (.....) Toplu taşıma araçlarında bisikletlerle binmek için özel alanlar bulunmalıdır.
  10. (.....) Bisiklet kullanımı çevreyi kirletir.

 30. Cevap: 1. Y 2. Y 3. Y 4. Y 5. D 6. Y 7. Y 8. D 9. D 10. Y Açıklama: 31. Aşağıda Verilen Eşleştirmeleri Yapın

  1. Deniz yolu ulaşım aracı
  2. Bisiklet yolunun bulunduğu yerlerde taşıt yolunda sürülmeyen araçlar
  3. Koruyucu donanım
  4. Görünürlüğü artıran aksesuarlar
  5. Araç ışıklarının yakılması gereken hava koşulları
  6. Sürücülerin görüşünü engelleyen etkenler
  7. Emniyet kemeri takılması zorunlu araç
  8. Cep telefonu kullanmanın trafik güvenliğine etkisi
  9. Bisikletçilerin boyunlarını koruyan aksesuar
  10. Yayaların sürücüler tarafından fark edilmelerini sağlayan açık renkli giysiler
  Önermeler
  a) Sis
  b) Yansıtıcılı kıyafet
  c) Uçak
  d) Dikkat dağınıklığı
  e) Hava yastığı
  f) Sisli hava
  g) Bisiklet ve motorlu bisiklet
  h) Kar
  i) Buğulu camlar
  j) Özel tasarım kask

 32. Cevap: 1. e 2. g 3. j 4. b 5. f 6. i 7. c 8. d 9. e 10. b Açıklama:

  Eşleştirme, trafikteki güvenlik önlemlerinin önemini kavramaya yardımcı olur. 33. Aşağıda verilen boşlukları uygun kavramlarla doldurunuz.

  1. Araç içinde hava yastığı devre dışı bırakılmadan, ön hava yastığı ile korunan bir yolcu koltuğunda kullanılan çocuk bağlama sistemlerine yüzü geriye dönük çocuk bağlama sistemi ..... denir.
  2. Çocukların araçlarda seyahat ederken emniyet kemeri ya da çocuk bağlama sistemleri kullanması ..... 'dır.
  3. Yolcular, araç seyir halindeyken öncelikle trafikte ..... bağlamalıdır.
  4. Üzeri açık traktör, kamyon vb. kasalı araçlarda yolculuk yapmak trafik güvenliği açısından oldukça ..... olur.
  5. Emniyet kemeri, kazaları önlemeyen ancak kaza anında meydana gelebilecek yaralanmaları azaltabilen bir güvenlik ..... dir.
  6. Çocukların kullanacağı emniyet kemerinin seçimi ve kullanım şekli büyük ..... taşır.
  7. Emniyet kemeri, kullanıcısının boyuna ve kilosuna uygun şekilde ..... bağlanmış olması gerekir.
  8. Uygun büyüklükte bir çocuk koltuğu kullanılması, kaza anında çocuğun aracın iç yüzeyine şiddetle ..... önlemeye yardımcı olur.
  9. Çocuk koltukları, bebekler için, yürümeyi yeni öğrenen çocuklar için ve okul çağındaki küçük çocuklar için ayrı ..... olarak incelenebilir.
  10. Raylı sistemlerde tren tamamen durmadan vagon ..... açılmamalı ve kapılardan ..... edilmemelidir.

 34. Cevap: Açıklama:Yorum Bırak

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:
9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik Detayları

9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik 22 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 17 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 18 Nisan 2024 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 3 kullanıcı beğenmiş. 9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • Klasik
 • Doğru-Yanlış
 • Eşleştirme
 • Boşluk Doldurma


9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik Hangi Kazanımları Kapsıyor?

Bu sınav ve tema ve kazanımlarını kapsamaktadır.
 • TRAFİK KAZALARI
  1. Trafik kazalarında yükümlülükler
  2. Trafik kazalarını azaltmak için neler yapılmalıdır.
  3. Trafik kazalarının sebepleri ve kazaların meydana gelmesinde rol oynayan faktörler.
  4. Trafik kazalarının ülke ekonomisine verdiği zararlar.
 • TRAFİK KAZALARINDA İLKYARDIM
  1. Alkol ve emniyet kemerinin trafik kazalarında ölüm ve yaralanmalar üzerinde etkileri
  2. Kalp durması nedenleri, belirtileri ve ilkyardım.
  3. Kalp durması nedenleri, belirtileri ve ilkyardım.
  4. Kazaların türleri, kazalar içinde trafik kazalarının yeri, ilkyardımın genel kuralları.
  5. Trafikte daha az kaza, yaralanma ve ölüm için sürücü ve yayaların psikolojik ve sağlık durumları
  6. Yanıklar türleri ve ilkyardım ilkeleri.
  7. Zehirlenme, (Hayvan ısırık ve sokması, diğer zehirlenmeler) türleri belirtileri, önlem, ilkyardım.

Ayrıca 9.sınıf sağlık bilgisi ve trafik kültürü dersi 2.dönem 2.yazılı soruları, klasik türde cevap ve açıklamalı olarak müfredata uygun hazırlanmıştır

Öğrenciler, toplu taşıma araçlarında yolcu olarak uyulması gereken kuralların farkına varırlar.

Öğrenciler, okul servislerinde uyulması gereken kuralları öğrenirler.

Öğrenciler yol çizgilerinin anlamlarını anlar.

Öğrenciler yaya geçidi çizgilerinin önemini bilir.

Trafik eğitiminin amacını ve önemini anlar.

Sürücü adayı olmanın şartlarını bilir.

Öğrenciler, trafikte güvenli sürüş için gerekli önlemleri anlayabilecekler.

Öğrenciler, emniyet kemeri kullanımının trafik güvenliğindeki rolünü kavrayabilecekler.

Hava yolu ulaşımının önemini anlama

Araç ışıklarının trafik güvenliğindeki rolünü anlama

Trafik kazalarının bireysel düzeydeki olumsuz etkilerini anlamak.

Trafik kazalarının toplumsal düzeydeki olumsuz etkilerini kavramak.

Bisiklet kullanımının çevresel faydalarını kavramak.

Bisiklet kullanımının sağlık üzerindeki olumlu etkilerini öğrenmek.

* Trafik sorunlarının çözümü için toplu taşıma araçlarının ve bisiklet kullanımının önemini kavramak. * Bisiklet kullanımının ekonomi, çevre ve sağlık üzerindeki olumlu etkilerini öğrenmek. * Güvenli bisiklet ulaşımı için alınması gereken önlemleri belirlemek.

* Trafik güvenliği kurallarını bilir. * Trafikteki tehlikeleri tanır ve önlem alır. * Güvenli yolculuk için gereken önlemleri uygular.

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik sınavı 9.Sınıf kategorisinin Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü alt kategorisinin, 2 dönemine ait.

9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik Sınavını hangi formatta indirebilirim?

9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız 9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.