8.Sınıf Yapay Zeka Uygulamaları 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik

8.Sınıf Yapay Zeka Uygulamaları 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik sınavı 8.Sınıf kategorisinin Yapay Zeka Uygulamaları alt kategorisinin, 2 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 14 sorudan oluşmaktadır. 8.Sınıf Yapay Zeka Uygulamaları 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik CEVAPLARI

 1. Yapay öğrenmenin tahmin edici ve tanımlayıcı modeller olmak üzere ikiye ayrılmasının nedenini açıklayınız.


 2. Cevap: Tahmin edici modeller bir etiketi tahmin ederken, tanımlayıcı modeller veriler arasındaki ilişkileri ortaya koyarak onları gruplar. Açıklama:

  Farklı problem durumları farklı modeller gerektirir. 3. Denetimli öğrenme nedir? Açıklayınız.


 4. Cevap: Denetimli öğrenme, etiketli bir veri setinin kullanıldığı ve modelin eğitimi sırasında etiketlerin modele öğretildiği bir yapay öğrenme türüdür. Açıklama:

  Bu öğrenme türünde, örnekler girdi ve çıktı verilerini içerir ve model girdi verilerine göre çıktıları tahmin etmeyi öğrenir. 5. Hierarchical Clustering nesnesinin kullanım amacını açıklayınız.


 6. Cevap: Veri setindeki ögeleri kümelemek ve oluşturulan kümeleri hiyerarşik bir yapı olarak görselleştirmektir. Açıklama:

  Hierarchical Clustering nesnesi, ögeler arasındaki uzaklıkları hesaplayarak kümeler oluşturur ve bu kümeleri bir ağaç yapısı şeklinde görselleştirir. 7. STEM eğitiminin üç ana bileşeni nelerdir?


 8. Cevap: * Öğrenme ve Düşünme Becerileri * Bilgi ve İletişim Teknolojileri Okuryazarlığı * Yaşam ve Kariyer Becerileri Açıklama:

  STEM eğitimi, bireylerin 21. yüzyıl becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmayı amaçlar. Bu beceriler, eleştirel düşünme, iletişim ve bilgi okuryazarlığı gibi üç ana kategoride gruplandırılabilir. 9. Metin sınıflandırıcı modellerinin amacı nedir?


 10. Cevap: Müşteri yorumlarını gibi metinleri kategorilere ayırmaktır. Açıklama:

  Metin sınıflandırıcı modelleri, metinleri belirli temalara veya kategorilere atamak için kullanılır. 11. Mühendislik tasarım sürecinin aşamalarını sıralayınız.


 12. Cevap: Planlama, Tasarım, Prototip Oluşturma, Yürütme, Kalite Kontrol ve Raporlama Açıklama:

  Mühendislik tasarım süreci, bir çözüm geliştirmek için kullanılan adımlar dizisidir. 13. Aracın giriş ve çıkış kayıtlarının tutulması için kullanılabilecek bir yazılım nedir?


 14. Cevap: Google E-Tablolar Açıklama:

  Google E-Tablolar, araç giriş çıkış kayıtlarını düzenli bir şekilde tutmak için uygun bir yazılımdır. 15. Doğal dil işleme hakkında bilgi açıklayınız.


 16. Cevap: Doğal dil işleme, bilgisayarların insan diliyle iletişim kurmasını sağlayan bir yapay zeka alanıdır. İnsanların bilgisayarla doğal dillerini kullanarak etkileşim kurmasını sağlar. Açıklama: 17. Mühendislik tasarım sürecinin aşamalarını üç örnek vererek yazınız.


 18. Cevap: Mühendislik tasarım süreci, problem çözmek için kullanılan aşamalı bir süreçtir. Yaygın aşamalar şunları içerir: planlama, tasarım, prototip oluşturma, test etme ve değerlendirme. Açıklama: 19. Sürat kontrol sisteminin amacını açıklayınız.


 20. Cevap: Hız uyarı levhalarını tanıyarak aracın hızını ayarlamak ve aşırı süratten kaynaklanan sürücü kusurlarını önlemek. Açıklama:

  Sürat kontrol sistemi, trafik kazalarını azaltmayı amaçlar ve yapay zeka kullanarak hız uyarılarına tepki verir. 21. Sagemodeler kullanarak yol-zaman ve sürat-zaman grafiklerini simüle etmenin önemi nedir?


 22. Cevap: Anlık grafik değişimlerini inceleyerek sürat kontrol sisteminin çalışma prensibini anlamak. Açıklama:

  Sagemodeler, sistemin dinamik davranışını görselleştirir ve hız ayarlama mekanizmasının nasıl çalıştığını gösterir. 23. Akıllı ev prototipinin iki ana bileşenini açıklayınız.


 24. Cevap: Devre Tasarımı ve Kodlama Açıklama:

  Akıllı ev prototipi, bir devre tasarımını ve devreyi kontrol etmek için kullanılan kodlamayı içerir. 25. MBlock programında kullanılan "ileti" kavramını açıklayınız.


 26. Cevap: Prototipteki kuklaları veya aygıtları tetikleyen ve belirli eylemleri gerçekleştirmelerini sağlayan bir tür sinyaldir. Açıklama:

  İletiler, kullanıcının sesli komutlarını tanıyarak prototipteki belirli işlevlerin gerçekleştirilmesini sağlar. 27. Aşağıda verilen ifadelerden doğru olanlara D, yanlış olanlara Y koyunuz.

  1. (.....) Akıllı evler, evde otomasyon sağlayan teknolojilerdir.
  2. (.....) Akıllı ev sistemleri, yalnızca lüks villalarda bulunur.
  3. (.....) Akıllı evler, enerji verimliliğini artırabilir.
  4. (.....) Akıllı evler, uzaktan kontrol edilemez.
  5. (.....) Akıllı evler, konforu artırır.
  6. (.....) Akıllı ev sistemleri, pahalıdır ve kurulumu zordur.
  7. (.....) Akıllı evler, güvenliği artırır.
  8. (.....) Akıllı evler, evinizin değerini artırmaz.
  9. (.....) Akıllı evler, çevre dostudur.
  10. (.....) Akıllı evler, gelecekte daha yaygın hale gelecektir.

 28. Cevap: 1. D 2. Y 3. D 4. Y 5. D 6. Y 7. D 8. Y 9. D 10. D Açıklama:

  Akıllı evler, enerji verimliliğini artırabilir, konforu artırabilir, güvenliği artırabilir, çevre dostudur ve gelecekte daha yaygın hale gelecektir.Yorum Bırak

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:
8.Sınıf Yapay Zeka Uygulamaları 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik Detayları

8.Sınıf Yapay Zeka Uygulamaları 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik 7 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 14 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 29 Mayıs 2024 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 1 kullanıcı beğenmiş. 8.Sınıf Yapay Zeka Uygulamaları 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

8.Sınıf Yapay Zeka Uygulamaları 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • Klasik
 • Doğru-YanlışAyrıca 8.sınıf yapay zeka uygulamaları 2.dönem 2.yazılı soruları, klasik türde cevap ve açıklamalı olarak hazırlanmıştır

Yapay öğrenme modellerinin amaçlarını anlamak.

Denetimli öğrenmenin tanımını ve çalışma prensibini anlama.

Öğrenciler, Hierarchical Clustering nesnesinin veri kümeleme işlemindeki rolünü ve kullanımını anlarlar.

STEM eğitiminin temel bileşenlerini anlamak.

Öğrenciler, metin sınıflandırıcı modellerinin işlevini anlayacaklardır.

Öğrenciler, mühendislik tasarım sürecinin aşamalarını tanımlayacaklardır.

Öğrenciler, araç kayıtlarının tutulması için kullanılabilecek farklı yazılımları öğreneceklerdir.

Öğrenciler doğal dil işlemenin tanımını ve amacını anlarlar.

Öğrenciler mühendislik tasarım sürecinin aşamalarını ve bunların nasıl kullanıldığını anlarlar.

Mühendislik ve tasarım ilişkisini ifade eder.

Çevresindeki ürünleri mühendislik ve tasarım kavramları açısından ilişkilendirme.

Akıllı ev prototiplerinin temel bileşenlerini anlama.

MBlock programında ileti kullanma becerisi.

Öğrenciler akıllı evlerin temel özelliklerini, faydalarını ve olası geleceği hakkında bilgi edinir.

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

8.Sınıf Yapay Zeka Uygulamaları 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik sınavı 8.Sınıf kategorisinin Yapay Zeka Uygulamaları alt kategorisinin, 2 dönemine ait.

8.Sınıf Yapay Zeka Uygulamaları 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik Sınavını hangi formatta indirebilirim?

8.Sınıf Yapay Zeka Uygulamaları 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız 8.Sınıf Yapay Zeka Uygulamaları 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

8.Sınıf Yapay Zeka Uygulamaları 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 8.Sınıf Yapay Zeka Uygulamaları dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.

 Paylaşın
 Sınavı İndir
.docx vey .pdf

 Sınavı İndir (.docx)


Sınavı Beğendim (1)

 Yazdır

 Sınavlarıma Kaydet

8.Sınıf Yapay Zeka Uygulamaları Sınavı Hazırla
  8.Sınıf Yapay Zeka Uygulamaları Dersi Ünite Özetleri