7.Sınıf TDB 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik

7.Sınıf TDB 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik sınavı 7.Sınıf kategorisinin Temel Dinî Bilgiler alt kategorisinin, 2 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 13 sorudan oluşmaktadır. 7.Sınıf TDB 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik CEVAPLARI

 1. Peygamberimizin çevresindeki insanların onun davranışlarından nasıl etkilendiğini açıklayınız.


 2. Cevap: Peygamberimizin çevresindeki insanların onun davranışlarından nasıl etkilendiğini açıklayınız. Hz. Peygamber'in nezaketli davranışlarının Müslümanlar için taşıdığı önemi açıklayınız. Peygamber Efendimiz'in nezaketinin hayvanlara karşı olan davranışlarına nasıl yansıdığını açıklayınız.mberimizin çevresindeki insanların onun davranışlarından nasıl etkilendiğini açıklayınız. Hz. Peygamber'in nezaketli davranışlarının Müslümanlar için taşıdığı önemi açıklayınız. Peygamber Efendimiz'in nezaketinin hayvanlara karşı olan davranışlarına nasıl yansıdığını açıklayınız. Açıklama:

  Peygamberimizin çevresindeki insanların onun davranışlarından nasıl etkilendiğini açıklayınız. Hz. Peygamber'in nezaketli davranışlarının Müslümanlar için taşıdığı önemi açıklayınız. Peygamber Efendimiz'in nezaketinin hayvanlara karşı olan davranışlarına nasıl yansıdığını açıklayınız. Cevap: Peygamber Efendimiz her türlü canlıya saygı ve sevgi göstermiş, hizmetinden faydalanılan hayvanlara iyi davranılmasını öğütlemiştir.imizin çevresindeki insanların onun davranışlarından nasıl etkilendiğini açıklayınız. Hz. Peygamber'in nezaketli davranışlarının Müslümanlar için taşıdığı önemi açıklayınız. Peygamber Efendimiz'in nezaketinin hayvanlara karşı olan davranışlarına nasıl yansıdığını açıklayınız. Cevap: Peygamber Efendimiz her türlü canlıya saygı ve sevgi göstermiş, hizmetinden faydalanılan hayvanlara iyi davranılmasını öğütlemiştir. 3. Peygamber Efendimiz'in hayatında nezaketin önemini gösteren üç örnek veriniz.


 4. Cevap: * Herkesi tebessümle karşılaması * Çocuklara sevgi dolu hitap etmesi * Yanındakilere karşı her zaman nazik ve anlayışlı davranması Açıklama: 5. Nezaketin toplumsal yararlarından üç tane örnek veriniz.


 6. Cevap: Düşmanlıkların azalması, iyiliklerin artması, iletişimin gelişmesi Açıklama:

  Nezaket, toplumda barışçıl ve uyumlu ilişkilerin oluşmasını sağlar. 7. Peygamber Efendimiz'in hata yapanlara karşı nasıl bir tavır takındığını belirtiniz.


 8. Cevap: Peygamber Efendimiz hata yapanları toplum içinde rencide etmeyerek, nazikçe uyarmış ve hatalarını telafi etmeleri için imkân tanımıştır. Açıklama: 9. Namaz ibadeti ile ilgili Allah Resulünün tavsiye ettiği konuları açıklayınız.


 10. Cevap: * Huşûlu olmak (Allah'a karşı saygı ve alçakgönüllülükle namaz kılmak) * Peygamber Efendimizin kıldığı gibi namaz kılmak * Nafile namazlara, özellikle sabah namazının sünnetine özen göstermek * Secdeleri uzatmak ve secde arasında dua etmek Açıklama:

  Hz. Peygamber, namazın Allah'a ibadetin en önemli göstergelerinden biri olduğunu vurgulamış ve müminlere namazlarını özenle eda etmelerini tavsiye etmiştir. Yukarıda belirtilen hususlar, namazın kalitesini artırarak müminlerin Allah'a olan yakınlıklarını güçlendirir. 11. Müminlerin özelliklerinden biri olan namaz ibadetinin günahlardan arınmaya nasıl katkı sağladığını açıklayınız.


 12. Cevap: Namaz ibadeti, müminleri günahlardan arındırır çünkü: * Allah'ı zikrederek ve yücelterek müminlerin hayâsızlık ve kötülüklerden uzaklaşmalarına yardımcı olur. * Müminleri günde beş kez Allah'a karşı sorumluluklarını hatırlatarak kötülüklerden kaçınmayı teşvik eder. * Namaz, müminlerin kalplerini ve zihinlerini temizler, kötülüklerden uzak tutar. Açıklama:

  Namaz, yalnızca dini bir görev değil, aynı zamanda müminlerin ruhani gelişimine ve günahlardan arınmasına yardımcı olan bir ibadettir. Gündelik hayatın meşgalelerinden ve günahlarından uzaklaşarak Allah'a yönelmek, müminleri kötülüklerden korur. 13. İsraf nedir? Açıklayınız.


 14. Cevap: Açıklama: 15. Müminlerin israftan ve cimrilikten kaçınmak için göstermeleri gereken üç davranışı yazınız.


 16. Cevap: Bolluk veren, rızıkları yayan, kullarına cömertçe ikram eden anlamına gelir. Açıklama:

  el-Bâsit ismi, Allah'ın (c.c.) kullarına maddi ve manevi nimetler verdiğini, onların rızklarını bollaştırdığını ifade eder. 17. el-Mâni ismi nedir? Açıklayınız.


 18. Cevap: el-Mâni, kötülükleri engelleyen ve dilememesi dışında hiçbir şeyin gerçekleşmesine izin vermeyendir. Açıklama:

  el-Mâni ismi, Allah'ın mutlak kudretini ve kötülüklere karşı olan gücünü ifade eder. 19. İsraftan üç örnek veriniz.


 20. Cevap: * Suyu gereğinden fazla kullanmak * Enerjiyi boşa harcamak * Yiyecekleri israf etmek Açıklama:

  İsraf, kaynakların yerli yerinde kullanılmaması ve ölçüsüz harcanmasıdır. 21. Aşağıda verilen ifadelerden doğru olanlara D, yanlış olanlara Y koyunuz.

  1. (.....) İslam'ın temel kaynağı Kur'an-ı Kerim'dir.
  2. (.....) Hz. Muhammed (s.a.v.) Hz. İsa'dan sonra gelmiştir.
  3. (.....) Namaz, Müslümanlar için farz bir ibadettir.
  4. (.....) Müminler, iyiliği emreder ve kötülükten sakındırır.
  5. (.....) İsraf ve cimrilik, kötü huylardır.
  6. (.....) Allah'ın (c.c.) isimlerinden biri el-Vehhab'dır.
  7. (.....) Mevlâ, Allah'ın (c.c.) yarattıklarına olan şefkatini ifade eder.
  8. (.....) Müslümanlar sadece namazla Allah'a (c.c.) ibadet ederler.
  9. (.....) Tevekkül, Allah'a (c.c.) güvenip sabretmektir.
  10. (.....) Ahlak, insanın davranışlarını düzenleyen kurallardır.

 22. Cevap: 1. D 2. D 3. D 4. D 5. D 6. D 7. D 8. Y 9. D 10. D Açıklama:

  8. madde: Müslümanlar namaz dışında oruç, zekât ve hac gibi ibadetleri de yerine getirirler. 23. Aşağıda verilen eşleştirmeleri yapın:

  Eşleştirme Önerileri:
  a. Kâinatın yaratıcısı ve yöneticisi
  b. Herkese ihtiyacı olanı verip hayırlı işlerde yardım eden
  c. Her istediğimizi vermeyen, kötülüklere engel olan
  1. El-Vâhid
  2. El-Muhsin
  3. El-Mâni'

 24. Cevap: 1. El-Vâhid - a 2. El-Muhsin - b 3. El-Mâni' - c Açıklama:

  * El-Vâhid, bir olan, benzeri ve ortağı olmayan Allah'tır. * El-Muhsin, iyilik yapan, başkalarına ihsanda bulunan Allah'tır. * El-Mâni', kötü şeylere engel olan Allah'tır. 25. Aşağıda verilen boşlukları uygun kavramlarla doldurunuz.

  1. İsraftan kaçınmak ve Allah'ın (c.c.) verdiği imkânları paylaşmak ...
  2. El-Bâsit ismi, Rabbimiz tarafından ...
  3. Allah'ın (c.c.) yaptıklarını güzel yapan ismi ...
  4. Allah'ın (c.c.) bulutları gökyüzüne yayması ...
  5. Allah'ın (c.c.) rızık veren ismi ...
  6. Allah'ın (c.c.) kullarına verdiği sayısız nimetlere ...
  7. Allah'ın (c.c.) yarattıklarının mükemmelliği ...
  8. Allah'ın (c.c.) insana verdiği bedensel güç ...
  9. İsraf ve cimriliğin ahlaki ...
  10. Allah'ın (c.c.) gökyüzünü yayması ...

 26. Cevap: Cömertlik, Bolluk veren, El-Muhsin, El-Bâsit, El-Bâsit, İkram, Muhsin, El-Bâsit, Zafiyetler, El-Bâsit Açıklama:Yorum Bırak

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:
7.Sınıf TDB 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik Detayları

7.Sınıf TDB 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik 0 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 13 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 24 Mayıs 2024 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 1 kullanıcı beğenmiş. 7.Sınıf TDB 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

7.Sınıf TDB 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • Klasik
 • Doğru-Yanlış
 • Eşleştirme
 • Boşluk Doldurma


7.Sınıf TDB 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik Hangi Kazanımları Kapsıyor?

Bu sınav ve tema ve kazanımlarını kapsamaktadır.
 • TEVHİD MEDENİYETİ
  1. İslam Medeniyetinin Doğuşu
  2. Medeniyetimizde İlim
  3. Medeniyetimizde Öncü Kurumlar
  4. Medeniyetimizin Esasları

Ayrıca 7.sınıf temel dini bilgiler dersi 2.dönem 2.yazılı soruları, klasik türde cevap ve açıklamalı olarak müfredata uygun hazırlanmıştır

Peygamber Efendimiz'in nezaketinin tüm canlıları kapsadığını anlar.

Peygamber Efendimiz'in hayatının nezaketle dolu olduğunu, örnek alınması gereken bir model olduğunu vurgular.

Öğrenciler, nezaketin toplumsal yararlarını anlar.

Peygamber Efendimiz'in hata yapanlara karşı affedici ve hoşgörülü olduğunu anlar.

Öğrenciler, namaz ibadetinde Peygamber Efendimizin tavsiyelerini öğrenerek namazlarını daha huşûlu ve verimli bir şekilde eda edebilirler.

Öğrenciler, namaz ibadetinin müminlerin günahlardan arınmasına nasıl yardımcı olduğunu anlayarak, namazın önemini kavrayabilirler.

Öğrenciler, Allah'ın (c.c.) el-Bâsit ismini ve onun kullarına olan nimetlerini anlar.

* Allah'ın her şeyi kontrol ettiğini anlama * Allah'ın istemediklerinin gerçekleşmeyeceğini bilme * Kötülüklerden korunmak için Allah'a güvenme

* İsrafın çeşitlerini tanıma * İsraftan kaçınmanın önemini anlama * Kaynakları koruma konusunda bilinçlenme

* İslam'ın temel ilkelerini öğrenmek * Peygamberlerin sırasını bilmek * Müminlerin niteliklerini belirlemek * İbadetlerin önemini kavramak * Allah'ın (c.c.) isimlerini ve anlamlarını anlamak * Ahlakın önemini ve insan ilişkilerini düzenlediğini öğrenmek

Öğrenciler, Allah'ın sıfatlarını ve anlamlarını öğrenirler.

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

7.Sınıf TDB 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik sınavı 7.Sınıf kategorisinin Temel Dinî Bilgiler alt kategorisinin, 2 dönemine ait.

7.Sınıf TDB 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik Sınavını hangi formatta indirebilirim?

7.Sınıf TDB 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız 7.Sınıf TDB 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

7.Sınıf TDB 2.Dönem 2.Yazılı - Klasik sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 7.Sınıf Temel Dinî Bilgiler dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.