6.Sınıf Kuran-ı Kerim 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik)

6.Sınıf Kuran-ı Kerim 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) sınavı 6.Sınıf kategorisinin Kur’an-ı Kerim alt kategorisinin, 1 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 12 sorudan oluşmaktadır. 6.Sınıf Kuran-ı Kerim 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) CEVAPLARI

 1. İbrahim (a.s.), putların kırılmasını kendi üzerine alarak, kavmine neyi anlatmak istemiştir?


 2. Cevap: İbrahim (a.s.), putların kırılmasını kendi üzerine alarak, kavmine şunu anlatmak istemiştir: * Putlar ilah değildir. * Putlara tapmak yanlıştır. * İnsanlar sadece Allah'a kulluk etmelidir. Açıklama:

  İbrahim (a.s.), putların kırılmasını kendi üzerine alarak, kavmine putların ilah olmadığını, putlara tapmanın yanlış olduğunu ve insanların sadece Allah'a kulluk etmesi gerektiğini anlatmak istemiştir. 3. İbrahim (a.s.)'ın kıssasından hangi mesajları çıkarabiliriz?


 4. Cevap: İbrahim (a.s.)'ın kıssasından şu mesajları çıkarabiliriz: * Tevhid inancını yaymak için çalışmak gerekir. * Putlara tapmak yanlıştır. * Allah'ın sıfatları ve kudreti sınırsızdır. Açıklama:

  İbrahim (a.s.)'ın kıssası, tevhid inancını yaymak için çalışmak, putlara tapmanın yanlış olduğunu bilmek ve Allah'ın sıfatları ve kudretini sınırsız olarak bilmek gibi önemli mesajlar içermektedir. 5. Alak suresinin ilk beş ayetinde, İslam dininde okumanın ve öğrenmenin değeri ile ilgili hangi bilgiler yer almaktadır?


 6. Cevap: Alak suresinin ilk beş ayetinde, İslam dininde okumanın ve öğrenmenin hem bireysel hem de toplumsal açıdan büyük öneme sahip olduğu vurgulanmaktadır. Bu ayetlerde, okumanın ve öğrenmenin Allah'ın (c.c.) bir emri olduğu, okumanın ve öğrenmenin insanın yaratılışının bir parçası olduğu, okumanın ve öğrenmenin insanın bilgisini ve anlayışını artırdığı, okumanın ve öğrenmenin insanı daha iyi bir insan yaptığı, okumanın ve öğrenmenin insanlığa faydalı olmanın bir yolu olduğu gibi bilgiler yer almaktadır. Açıklama:

  Alak suresinin ilk beş ayeti, İslam dininde okumanın ve öğrenmenin önemini vurgulayan en önemli ayetlerden biridir. Bu ayetler, okumanın ve öğrenmenin bir ibadet olduğu, okumanın ve öğrenmenin insanın yaratılışının bir parçası olduğu, okumanın ve öğrenmenin insanın bilgisini ve anlayışını artırdığı, okumanın ve öğrenmenin insanı daha iyi bir insan yaptığı, okumanın ve öğrenmenin insanlığa faydalı olmanın bir yolu olduğu gibi önemli mesajlar içermektedir. 7. Alak Suresi'nin ilk ayetinde geçen "Oku" emri, Müslümanlar için hangi mesajı içermektedir?


 8. Cevap: İlim sahibi olmanın ve okumanın önemini vurgulamaktadır. Açıklama:

  Bu ayet, İslâm'ın ilk emridir ve okumanın, ilim tahsilinin gereğini ve üstünlüğünü ortaya koyar. Kur'an'a göre Allah'tan (c.c.) hakkıyla ancak ilim sahibi kimseler saygıyla korkarlar. 9. Müzzemmil suresinin 6. ayetinde gece vaktinin ibadet için daha elverişli olmasının sebepleri nelerdir?


 10. Cevap: Müzzemmil suresinin 6. ayetinde gece vaktinin ibadet için daha elverişli olmasının sebepleri şunlardır: * Gece vakti sessiz, tenha, karanlık ve serin olması sebebiyle ibadetle meşgul olmaya daha elverişlidir. * Gece vakti insan, gündüz vaktindeki meşgalelerinden dolayı daha rahattır. * Gece vakti, insanın iç dünyasına dönmesi ve ibadet ile meşgul olması için daha uygundur. Açıklama:

  Gece vakti, insanların gündüz vaktindeki meşgalelerinden dolayı daha rahat oldukları bir zamandır. Ayrıca gecenin huzur ve sükûneti, insanın iç dünyasına dönmesi ve ibadet ile meşgul olması için daha uygundur. Bu sebeple gece vakti ibadet etmek, gündüz vaktine göre daha elverişlidir. 11. Müzzemmil suresinin 7. ayetinde gündüz vaktinin meşgalelerine dikkat çekilmesinin sebebi nedir?


 12. Cevap: Müzzemmil suresinin 7. ayetinde gündüz vaktinin meşgalelerine dikkat çekilmesinin sebebi, insanların gündüz vakti daha çok meşguliyet ve sorumluluğunun olduğunu hatırlatmaktır. Açıklama:

  İnsanlar çalışmak ya da ihtiyaçlarını karşılamak için gün boyunca koşuştururlar. Bu sebeple gündüz vakti ibadet için daha az zamana sahip olurlar. Bu ayetle, insanların gündüz vakti daha çok meşguliyet ve sorumluluğunun olduğu hatırlatılmakta ve gece vaktinin ibadet için daha elverişli olduğu belirtilmektedir. 13. Müzzemmil suresi, müminlere hangi mesajları vermektedir?


 14. Cevap: * Kur'an-ı Kerim, Allah'ın sözü olduğu bilinciyle tane tane, hakkını vererek okunmalıdır. * Kur'an-ı Kerim, sözlerin en değerlisidir. Onun muhatabı olmak insanı yücelttiği gibi aynı zamanda onu sorumluluk sahibi bir birey haline getirir. * Gece vakti Kur'an tilaveti, ayetleri anlamaya çalışma ve nafile ibadetler için daha elverişli bir zaman dilimidir. * Allah'ın adını anıp, bütün varlığımızla ona yönelmeliyiz. Güvenilip sığınılacak tek varlık sadece odur. * Namazın farzlarından biri de kıraattir ve bu, Kur'an'dan bir miktar öğrenip namazda okumakla mümkündür. Açıklama:

  Müzzemmil suresi, müminlere yukarıdaki mesajları vermektedir. 15. Müddessir suresinde Hz. Peygamber'e hangi görev verilmiştir?


 16. Cevap: Hz. Peygamber'e tebliğ görevi verilmiştir. Açıklama:

  Surenin ilk ayetlerinde Hz. Peygamber'e "Kalk, uyar!" emri verilmektedir. Bu emir, Hz. Peygamber'in tebliğ görevini yerine getirmesini ifade etmektedir. 17. Allah'ı anmak ve hatırlamak, onu unutmamaktır. Buna ne denir?


 18. Cevap: Zikir Açıklama:

  Zikir, Allah'ı anmak ve hatırlamak demektir. Allah'ı güzel isimleriyle anmak, ona hamd etmek, tesbihte bulunmak, dua etmek ve Kur'an okumak zikirdir. 19. Allah'ı yüceltmek ve onu noksanlıklardan soyutlamak için söylenen sözlere ne denir?


 20. Cevap: Tesbih Açıklama:

  Tesbih, Allah'ı yüceltmek ve onu noksanlıklardan soyutlamak için söylenen sözlerdir. "Sübhanallah", "Elhamdülillah" ve "La ilahe illallah" gibi sözler tesbihtir. 21. Secde, Allah'a en yakın olduğumuz andır. Bu ifadenin anlamı nedir?


 22. Cevap: Secde halindeyken, insan tüm benliğiyle Allah'a yönelir. Alnı yere koyarak, Allah'ın varlığına ve birliğine teslimiyetini ifade eder. Bu sebeple secde, insan ile Allah arasındaki en yakın ilişkiyi temsil eder. Açıklama:

  Peygamber Efendimiz (s.a.v.), secde halindeyken Allah'a en yakın olduğumuzu bildirmiştir. Bu ifade, secde halindeyken insan ile Allah arasındaki manevi yakınlığı ifade eder. Secde halindeyken insan, tüm benliğiyle Allah'a yönelir ve O'na teslim olur. Bu sebeple secde, insan ile Allah arasındaki en yakın ilişkiyi temsil eder. 23. Aşağıda verilen ifadelerden doğru olanların başına D yanlış olanların başına Y koyunuz.

  (.....) Hz. İbrahim, Babil şehrinde yaşayan bir putperest ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.
  (.....) Hz. İbrahim, küçük yaşlardan itibaren putlara tapmayı reddetmiştir.
  (.....) Hz. İbrahim, babasına putlara tapmamasını defalarca söylemiştir.
  (.....) Hz. İbrahim, babasının putlara tapmamasını söylemesine rağmen babası onu dinlememiş ve ona kızmıştır.
  (.....) Hz. İbrahim, kavmini Allah'a kulluğa davet etmiştir.
  (.....) Hz. İbrahim'in kavmi, onun çağrısına olumlu cevap vermiş ve onu dinlemiştir.
  (.....) Hz. İbrahim'in kavmi, onun çağrısına olumsuz cevap vermesi üzerine onu tehdit etmiştir.
  (.....) Hz. İbrahim, kavminin tehditlerine rağmen doğru yoldan ayrılmamıştır.
  (.....) Hz. İbrahim, kavminin tehditlerine rağmen mücadelesini sürdürmüş ve onları putperestlikten vazgeçirmeyi başarmıştır.
  (.....) Hz. İbrahim, kavminin tehditlerine rağmen mücadelesini sürdürmüş ve Allah'ın rızasını kazanmıştır.

 24. Cevap: D D D D D Y Y D D Y D Açıklama:Yorum Bırak

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:
6.Sınıf Kuran-ı Kerim 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) Detayları

6.Sınıf Kuran-ı Kerim 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) 1 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 12 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 28 Kasım 2023 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 2 kullanıcı beğenmiş. 6.Sınıf Kuran-ı Kerim 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

6.Sınıf Kuran-ı Kerim 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • Klasik
 • Doğru-Yanlış


6.Sınıf Kuran-ı Kerim 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) Hangi Kazanımları Kapsıyor?

Bu sınav ve tema ve kazanımlarını kapsamaktadır.
 • KUR’AN-I KERİM’İ TANIYALIM
  1. Kur’an Kavramlarını Öğreniyorum: Dua, Zikir, Tesbih, Secde
  2. Kur’an Kıssaları Öğreniyorum: Hz. İbrahim, Hz. İsmail, Hz. İshak
  3. Sureleri Tanıyorum: Alak, Müzzemmil ve Müddessir Sureleri
  4. Sureleri Tanıyorum: Alak, Müzzemmil ve Müddessir Sureleri

Ayrıca 6.sınıf Kuran-ı Kerim dersi 1.dönem 2.yazılı soruları; klasik türde müfredata uygun olarak cevap ve açıklamalı sorulardan hazırlanmıştır

Kuran-ı Kerim'de anlatılan kıssalardan, tevhid inancını öğrenebilirim.

Kuran-ı Kerim'de anlatılan kıssalardan, tevhid inancını, putperestliği ve Allah'ın sıfatlarını öğrenebilirim.

Bu ayetlerden, İslam dininde okumanın ve öğrenmenin bireysel ve toplumsal açıdan büyük öneme sahip olduğu bilgisini ediniriz.

1.4.1.1. Kur'an-ı Kerim'in ilk emri olan "Oku"nun anlamını ve önemini kavrar.

6. sınıf öğrencilerinin gece vaktinin sessiz, tenha, karanlık ve serin olması sebebiyle ibadetle meşgul olmaya daha elverişli olduğunu bilmesi beklenir.

6. sınıf öğrencilerinin insanların gündüz vakti daha çok meşguliyet ve sorumluluğunun olduğunu bilmesi beklenir.

6. Sınıf Kur'an-ı Kerim 1. Ünite Kazanım 5: Müzzemmil suresinin verdiği mesajlardan bazılarını bilir.

6. Sınıf Kur'an-ı Kerim 1. Ünite 1. Ders Kazanım 1: Müddessir suresinin konusunu ve içeriğini kavrar.

6.3.1.2. Kur'an'da zikir inancına yer verildiğini kavrar.

6.3.1.3. Kur'an'da tesbih inancına yer verildiğini kavrar.

Secde, insan ile Allah arasındaki en yakın ilişkiyi temsil eden bir ibadettir.

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

6.Sınıf Kuran-ı Kerim 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) sınavı 6.Sınıf kategorisinin Kur’an-ı Kerim alt kategorisinin, 1 dönemine ait.

6.Sınıf Kuran-ı Kerim 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) Sınavını hangi formatta indirebilirim?

6.Sınıf Kuran-ı Kerim 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız 6.Sınıf Kuran-ı Kerim 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

6.Sınıf Kuran-ı Kerim 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 6.Sınıf Kur’an-ı Kerim dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.