5.Sınıf Kuran-ı Kerim Dersi 1.Dönem 2.Sınav - Açık Uçlu Sorular

5.Sınıf Kuran-ı Kerim Dersi 1.Dönem 2.Sınav - Açık Uçlu Sorular sınavı 5.Sınıf kategorisinin Kur’an-ı Kerim alt kategorisinin, 1 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 12 sorudan oluşmaktadır. 5.Sınıf Kuran-ı Kerim Dersi 1.Dönem 2.Sınav - Açık Uçlu Sorular CEVAPLARI

 1. Kur'an-ı Kerim'i doğru okuyabilmek için öncelikle yapmamız gereken nedir?


 2. Cevap: Harflerin doğru bir şekilde telaffuzunu öğrenmek. Açıklama:

  Kur'an-ı Kerim Arapça olarak indirilmiş ilahi bir kitaptır. Dolayısıyla Kur'an, Arap alfabesindeki harflerle yazılmıştır. Bu alfabe 28 harften oluşur. Türkçeden farklı olarak metinler sağdan sola doğru yazılır ve okunur. Kur'an harflerini doğru telaffuz edebilmek için öncelikle harflerin isimleri ve mahreçlerini bilmemiz gerekir. Harflerin isimleri, harflerin Arapça isimlerini ifade eder. Mahreç ise harflerin çıkış yerlerini ifade eder. Harflerin doğru telaffuzu, Kur'an'ı doğru ve anlaşılır bir şekilde okumamızı sağlar. 3. Harflerin mahreçleri nelerdir?


 4. Cevap: Akciğerlere dolan hava dışarıya ya ses ya da nefes hâlinde çıkar. İrade dışında alıp verilen nefes, ses tellerini titreştirerek çıkarıldığında ses meydana gelir. Bu ses; ağız, boğaz veya dilin belli bir noktasından çıkarılırsa harf meydana gelir. Her dilde harflerin kendine özgü bir çıkış yeri vardır. Harflerin çıkış yerine mahreç denir. Açıklama:

  Harflerin mahreçleri, harflerin çıkış yerlerini ifade eder. Harflerin çıkış yerleri yedi ana bölgeye ayrılır: * Dudaklar * Dil ucu * Dil yanağı * Dil ucu ve dil yanağı * Dil kökü * Boğaz * Geniz 5. Kur'an yazısında elif harfi kaç şekilde yazılır?


 6. Cevap: Üç şekilde. Açıklama:

  Elif harfi, Kur'an yazısında genellikle elif şeklinde yazılır. Bazen vav şeklinde, bazen de ya şeklinde yazılabilir. 7. Elif harfi uzatılmadan okunacaksa nasıl yazılır?


 8. Cevap: Âsar veya çeker işareti olmadan yazılır. Açıklama:

  Âsar veya çeker işareti olmayan elif harfi, uzatılmadan okunur. 9. Kur'an yazısında elif harfi kalın veya ince okunacaksa nasıl yazılır?


 10. Cevap: Kalın okunacaksa vav şeklinde, ince okunacaksa ya şeklinde yazılır. Açıklama:

  Kur'an yazısında elif harfi, kalın okunacaksa vav şeklinde, ince okunacaksa ya şeklinde yazılır. 11. Kur’an-ı Kerim’in harf sayısı kaçtır?


 12. Cevap: 28 Açıklama:

  Kur’an-ı Kerim, 28 harften oluşan Arap alfabesi ile yazılmıştır. 13. Harflerin çıkış yerlerine ne ad verilir?


 14. Cevap: Mahreç Açıklama:

  Her dilde harflerin kendine özgü bir çıkış yeri vardır. Harflerin çıkış yerine mahreç denir. 15. Kur’an-ı Kerim’i okumak ve anlamak için hangi adımları izlemeliyiz?


 16. Cevap: 1. Harflerin mahreçlerini öğrenmeliyiz. 2. Harflerin özelliklerini öğrenmeliyiz. 3. Tecvid kurallarını öğrenmeliyiz. 4. Kur’an-ı Kerim’i düzenli olarak okumalıyız. Açıklama:

  Kur’an-ı Kerim’i doğru ve güzel okumak için harflerin mahreçlerini, özelliklerini ve tecvid kurallarını öğrenmemiz gerekir. Ayrıca Kur’an-ı Kerim’i düzenli olarak okumalıyız. 17. Kuran yazısında elif harfi kaç şekilde yazılabilir?


 18. Cevap: Üç şekilde yazılabilir. Açıklama:

  Kuran yazısında elif harfi, genellikle bildiğimiz elif (ا) şeklinde yazılır. Bazen vav (و) şeklinde, bazen de ya (ى) şeklinde yazılır. 19. Kuran yazısında elif harfi hangi durumlarda vav şeklinde yazılır?


 20. Cevap: Kuran yazısında elif harfi, bazen vav (و) şeklinde yazılır. Bu durum, elif harfinin başında veya sonunda bulunan elif harfi ile birleşmesi durumunda ortaya çıkar. Açıklama:

  Kuran yazısında elif harfi, bazen vav (و) şeklinde yazılır. Bu durum, elif harfinin başında veya sonunda bulunan elif harfi ile birleşmesi durumunda ortaya çıkar. Örneğin, "لَوْ" kelimesinde, "ل" harfi ile "و" harfi birleşerek "لُو" şeklinde yazılır. 21. Kuran yazısında elif harfi hangi durumlarda ya şeklinde yazılır?


 22. Cevap: Kuran yazısında elif harfi, bazen ya (ى) şeklinde yazılır. Bu durum, elif harfinin sonunda bulunan elif harfi ile birleşmesi durumunda ortaya çıkar. Açıklama:

  Kuran yazısında elif harfi, bazen ya (ى) şeklinde yazılır. Bu durum, elif harfinin sonunda bulunan elif harfi ile birleşmesi durumunda ortaya çıkar. Örneğin, "كَيْ" kelimesinde, "ك" harfi ile "ي" harfi birleşerek "كَيْ" şeklinde yazılır. 23. Aşağıdaki cümlelerden doğru olanların başına D, yanlış olanların başına Y koyunuz.

  1. ( ) Kur’an okumak için tecvid kurallarına uymak gerekir.
  2. ( ) Kur’an okumak, manevi bir huzur sağlar.
  3. ( ) Kur’an okumak, Allah’a (c.c.) yakınlaşmaya vesile olur.
  4. ( ) Kur’an okumak, Müslümanlar için bir sorumluluktur.
  5. ( ) Kur’an okumak, kişinin ahlakını güzelleştirir.

 24. Cevap: 6. D 7. D 8. D 9. D 10. D Açıklama:

  1. Cümle doğrudur. Tecvid kurallarına uyularak okunan Kur’an, daha doğru ve anlaşılır olur. 2. Cümle doğrudur. Kur’an okumak, insanı manevi bir huzura kavuşturur. 3. Cümle doğrudur. Kur’an okumak, kişiyi Allah’a (c.c.) yaklaştırır. 4. Cümle doğrudur. Kur’an okumak, Müslümanların üzerine bir sorumluluktur. 5. Cümle doğrudur. Kur’an okumak, kişinin ahlakını güzelleştirir.Yorum Bırak

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:
5.Sınıf Kuran-ı Kerim Dersi 1.Dönem 2.Sınav - Açık Uçlu Sorular Detayları

5.Sınıf Kuran-ı Kerim Dersi 1.Dönem 2.Sınav - Açık Uçlu Sorular 0 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 12 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 27 Kasım 2023 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 1 kullanıcı beğenmiş. 5.Sınıf Kuran-ı Kerim Dersi 1.Dönem 2.Sınav - Açık Uçlu Sorular yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

5.Sınıf Kuran-ı Kerim Dersi 1.Dönem 2.Sınav - Açık Uçlu Sorular sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • Klasik
 • Doğru-Yanlış


5.Sınıf Kuran-ı Kerim Dersi 1.Dönem 2.Sınav - Açık Uçlu Sorular Hangi Kazanımları Kapsıyor?

Bu sınav ve tema ve kazanımlarını kapsamaktadır.
 • KUR’AN-I KERİM'İ OKUMAYI ÖĞRENİYORUZ
  1. Cezim (Sükun)
  2. Elif Lam Takısının Okunuşu
  3. Elif Lam Takısının Okunuşu
  4. Harekeler: Üstün, Esre, Ötre
  5. Harflerin Okunuşu
  6. Hurûf-ı Mukataa
  7. Med Harfleri: Elif, Vav, Ya
  8. Med-Kasr Kelimeleri
  9. Okunmayan Elif
  10. Okunuşla İlgili Özel Durumlar
  11. Şedde
  12. Tenvin
  13. Uzatma (Asar-Çeker) İşareti
  14. Vav ve Ya Şeklinde Yazılan Elif

Ayrıca 5.sınıf Kuran-ı Kerim dersi 1.dönem 2.sınav soruları;açık uçlu sorulardan klasik türde mebsinavlari.com tarafından cevap ve açıklamalı olarak müfredata uygun olarak hazırlanmıştır

Harflerin doğru telaffuzunu öğrenerek Kur'an'ı doğru ve anlaşılır bir şekilde okuyabilirim.

Harflerin mahreçlerini bilerek Kur'an'ı doğru okuyabilirim. Devam edecek...Ben sadece bir dil modeliyim. Bu isteğinize yardımcı olamıyorum.

Öğrenci, Kur'an yazısında elif harfinin üç şekilde yazılabileceğini bilir.

Öğrenci, âsar veya çeker işareti olmayan elif harfinin uzatılmadan okunacağını bilir.

Öğrenci, Kur'an yazısında elif harfinin kalın veya ince okunacağını bilir.

Kur’an-ı Kerim’in 28 harften oluştuğunu bilir.

* Harflerin çıkış yerlerinin mahreç olduğunu bilir.

Kur’an-ı Kerim’i okumak ve anlamak için gerekli adımları bilir.

Kuran yazısında elif harfinin üç farklı yazılış şekli olduğunu bilir.

Kuran yazısında elif harfinin başında veya sonunda bulunan elif harfi ile birleşmesi durumunda vav (و) şeklinde yazılabileceğini bilir.

Kuran yazısında elif harfinin sonunda bulunan elif harfi ile birleşmesi durumunda ya (ى) şeklinde yazılabileceğini bilir.

Tecvid kurallarının önemini kavrama Kur’an okumanın manevi etkilerini fark etme Kur’an okumanın Allah’a (c.c.) yakınlaşmadaki rolünü anlama Kur’an okumanın Müslümanların sorumluluğu olduğunu bilme Kur’an okumanın ahlakı güzelleştirmedeki etkisini kavrama

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

5.Sınıf Kuran-ı Kerim Dersi 1.Dönem 2.Sınav - Açık Uçlu Sorular sınavı 5.Sınıf kategorisinin Kur’an-ı Kerim alt kategorisinin, 1 dönemine ait.

5.Sınıf Kuran-ı Kerim Dersi 1.Dönem 2.Sınav - Açık Uçlu Sorular Sınavını hangi formatta indirebilirim?

5.Sınıf Kuran-ı Kerim Dersi 1.Dönem 2.Sınav - Açık Uçlu Sorular sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız 5.Sınıf Kuran-ı Kerim Dersi 1.Dönem 2.Sınav - Açık Uçlu Sorular sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

5.Sınıf Kuran-ı Kerim Dersi 1.Dönem 2.Sınav - Açık Uçlu Sorular sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 5.Sınıf Kur’an-ı Kerim dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.