2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YIĞINAK ORTAOKULU 5/…… SINIFI 1. DÖNEM 1. SEÇMELİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ YAZILI SINAVI

2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YIĞINAK ORTAOKULU 5/…… SINIFI 1. DÖNEM 1. SEÇMELİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ YAZILI SINAVI sınavı 6.Sınıf kategorisinin Bilişim Teknolojileri ve Yazılım alt kategorisinin, 1 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 15 sorudan oluşmaktadır. 2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YIĞINAK ORTAOKULU 5/…… SINIFI 1. DÖNEM 1. SEÇMELİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ YAZILI SINAVI CEVAPLARI

 1. Hatice’in dedesi elinde eski fotoğraflarla gelir: “Kızım, benim gençlik yıllarımda çektirdiğim bazı fotoğraflarım var, bunları ilgisayara aktarabilir misin?”
  Hatice:“Tabi Dedeciğim”
  Acaba Hatice, dedesinin fotoğraflarını bilgisayara aktarmak için hangi donanım birimini kullanmıştır?

  A) Yazıcı                 B) Tarayıcı
  C) Ekran Kartı         D) Hoparlör

 2. Cevap: B

 3. Aşağıdakilerden hangisi telefon ve tabletlerde bulunan işletim sistemlerinden değildir?

  A) MacOS    B) Windows    C) Android    D) Linux

 4. Cevap: D

 5. “…………………………... : Devletin vatandaşlara karşı, vatandaşların devlete karşı olan görev ve hizmetlerinin karşılıklı olarak elektronik iletişim ve işlem ortamlarında kesintisiz ve güvenli olarak yürütülmesidir.”
  Cümlesindeki boşluğa hangisi gelmelidir?

  A) E-Ticaret   B) E-Devlet   C) E-Bankacılık   D) E-Posta

 6. Cevap: B

 7. I. Güvenlik yazılımları kullanılabilir
  II. Veriler yedeklenebilir
  III. Oturumlar sistemden çıkarken kapatılabilir.
  Yukarıda verilenlerden hangisi veya hangileri bilgilerimizi güvende tutmak için yapılabilecek önlemler arasındadır?

  A) I ve II    B) II ve III    C) I ve III    D) I, II ve III

 8. Cevap: D Açıklama:

  Bu sorunun cevap anahtarı "D) I, II ve III" olmalıdır. - Bilgilerimizi güvende tutmak için yapılabilecek önlemler arasında güvenlik yazılımları kullanılabilir. Bu yazılımlar, zararlı yazılımlara ve siber saldırılara karşı koruma sağlar. - Verilerin yedeklenmesi de bilgilerin güvenliği için önemlidir. Yedekleme işlemi, verilerin kaybolması veya hasar görmesi durumunda geri yüklenmesini sağlar. - Oturumların sistemden çıkarken kapatılması da bir güvenlik önlemidir. Bu şekilde yetkisiz erişimlerin önüne geçilir ve bilgilerin korunması sağlanır. 9. Bilgisayar sistemlerimize zarar veren yazılımlara ne denir?

  A) İşletim sistemi        B) Virüsler
  C) İnternet                  D) Office Programları

 10. Cevap: B Açıklama:

  Bu sorunun cevap anahtarı "B) Virüsler" olmalıdır. - Bilgisayar sistemlerimize zarar veren yazılımlara "virüsler" denir. Virüsler, bilgisayarların normal işleyişini bozan ve verilere zarar verebilen kötü amaçlı yazılımlardır. - Virüsler genellikle başka dosyalara bulaşarak kendini çoğaltır ve yayılır. Bilgisayar kullanıcılarının farkında olmadan bilgisayarlarına bulaşabilir ve zararlı faaliyetlerde bulunabilir. - Virüsler, veri kaybı, sistem çökmeleri, hız düşmesi gibi olumsuz etkilere neden olabilir ve güvenlik açıklarını kullanarak bilgilerin çalınmasına yol açabilir. 11. Aşağıdakilerden hangisi bilgisayarımızı virüslerden korumak için yapmamız gerekenler arasında değilir?

  A) Güvenlik duvarı kullanın
  B) Güvenilir olmayan sitelere girmek
  C) Önemli bilgilerinizi yedekleyin
  D) Virüs/yazılım koruma programları kullanın, programları güncelleyin,

 12. Cevap: B Açıklama:

  Bu sorunun cevap anahtarı "B) Güvenilir olmayan sitelere girmek" olmalıdır. - Bilgisayarımızı virüslerden korumak için yapmamız gerekenler arasında, güvenlik duvarı kullanmak (A), önemli bilgileri yedeklemek (C) ve virüs/yazılım koruma programları kullanmak ve güncellemek (D) bulunur. - Ancak güvenilir olmayan sitelere girmek (B), bilgisayarımıza virüs bulaşma riskini artırır ve koruma önlemlerine aykırıdır. - Bu nedenle, bilgisayarımızı virüslerden korumak için yapmamız gerekenler arasında güvenilir olmayan sitelere girmek yer almaz. 13. Bilgisayarınızı zararlı yazılımlara karşı korur ve mevcut zararlı yazılımları tespit eder. Tanımı verilen kavram hangisidir?

  A) Antivirüs Programları    B) İşletim Sistemi
  C) Demo Yazılımlar           D) Office Programları

 14. Cevap: A Açıklama:

  Bu sorunun cevap anahtarı "A) Antivirüs Programları" olmalıdır.- Bilgisayarımızı zararlı yazılımlara karşı koruyan ve mevcut zararlı yazılımları tespit eden programlara "Antivirüs Programları" denir. - Antivirüs programları, bilgisayarımızı virüslere, casus yazılımlara, fidye yazılımlarına ve diğer zararlı yazılımlara karşı korur. - Bu programlar, bilgisayarımızdaki dosyaları tarayarak potansiyel tehditleri tespit eder ve kullanıcıyı uyarır veya tehlikeli yazılımları etkisiz hale getirir. 15. Aşağıda verilen ifadelerden hangisi doğru değildir?

  A) Güvenlik duvarı kullanmak en temel koruma yöntemlerindendir.
  B) Başkasına ait taşınabilir bir belleği bilgisayara takmadan önce virüs taraması yapmak önemlidir.
  C) E-posta yolu ile aldığınız dosyaları açmadan önce de virüs taraması yapmamıza gerek yoktur.
  D) Antivirüs programları virüslerin dosyalarınıza bulaşmasını engeller.

 16. Cevap: C Açıklama:

  Bu soruda doğru olmayan ifade C seçeneğidir. E-posta yoluyla aldığımız dosyaları açmadan önce virüs taraması yapmamız önemlidir. e-posta yoluyla aldığımız dosyaların da potansiyel olarak virüs içerebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla, bu dosyaları açmadan önce virüs taraması yapmak önemlidir. 17. Aşağıda verilen ifadelerden hangisi doğru değildir?

  A) Arama motorlarında bir görseli de arayabilirsiniz.
  B) İnternette arama yaparken gereksiz bilgiler içeren sayfalarla da karşılaşabiliriz.
  C) Arama motorları, aramalarınızı özelleştirmenizi de sağlar
  D) Arama motorları sadece metin araması yapar.

 18. Cevap: D Açıklama:

  Bu sorunun cevap anahtarı "D) Arama motorları sadece metin araması yapar." olmalıdır. - Arama motorlarının sadece metin araması yapması ifadesi doğru değildir. Arama motorları, metinlerin yanı sıra görselleri, videoları, belgeleri ve diğer medya türlerini de arama sonuçlarında listeler. - Diğer seçenekler doğru ifadelerdir. Arama motorları görsel aramaları destekler, internette gereksiz bilgiler içeren sayfalarla karşılaşmak mümkündür ve arama motorları kullanıcılara aramalarını özelleştirme seçenekleri sunar. 19. Kullanıcıların aynı zamanda, ama farklı mekanlarda olduğu durumlarda kullanılan iletişim araçlarıdır.
  Tanımı verilen iletişim türü hangisidir?

  A) Eş zamanlı (Senkron) İletişim
  B) Farklı zamanlı (Asenkron) iletişim
  C) Anında iletişim
  D) Gecikmeli iletişim

 20. Cevap: A Açıklama:

  Doğru cevap "B) Farklı zamanlı (Asenkron) iletişim" olmalıdır. Bu, kullanıcıların aynı zamanda, ancak farklı mekanlarda olduğu durumlarda kullanılan iletişim araçlarını tanımlar. Asenkron iletişimde, iletişimde bulunan kişiler aynı anda online olmak zorunda değillerdir ve iletişim mesajları zaman uyumsuz olarak iletilir. 21. bilişim excel sorusu
  Şekilde verilen içi boyalı hücrenin adresi hangisidir?

  A) A3    B) C3    C) B3    D) C2

 22. Cevap: C Açıklama:

  Bu sorunun cevap anahtarı "C) B3" olmalıdır. Çünkü şekilde verilen içi boyalı hücre, B sütununda ve 3. satırda yer almaktadır. Buna göre hücrenin adresi "B3" olarak belirlenir. Çözüm açıklaması olarak, soruda verilen tabloda hücreleri sütun harfleri ve satır numaraları ile belirttiğimiz hatırlatılabilir. Bu şekilde, hücre adreslerini belirlemek için sütun ve satır bilgilerini kullanmamız gerektiğini anlamış oluruz. 23. Aşağıda verilen boşlukları uygun tanımlarla doldurunuz.
  Arama Motoru    Wi-Fi    EBA    Bilgisayar Ağı    İletişim    Senkron    Modem

  • İki ya da daha fazla bilgisayarın bilgi paylaşımı  için bağlanmasıyla oluşan yapıya ……………….… denir.
  •  …………………… bilgisayarların telefon hattı üzerinden internete bağlanmasını sağlayan elektronik cihazdır.
  •    İnternet üzerinden arama yapmamızı sağlayan sayfalara ………………………………… denir.
  •  ………………………bilgisayarlar ve diğer cihazlar üzerinden iletişim sağlayan kablosuz ağ teknolojisi anlamına gelir.
  •  …………………… Milli imkanlar ile geliştirilen ve her öğrencinin ücretsiz kullanabildiği eğitim portalıdır.

 24. Cevap:

  Verilen boşlukları uygun tanımlarla doldurarak çözümü aşağıda bulabilirsiniz:

  • İki ya da daha fazla bilgisayarın bilgi paylaşımı için bağlanmasıyla oluşan yapıya Bilgisayar Ağı denir.

  Modem bilgisayarların telefon hattı üzerinden internete bağlanmasını sağlayan elektronik cihazdır.

  • İnternet üzerinden arama yapmamızı sağlayan sayfalara Arama Motoru denir.

  Wi-Fi bilgisayarlar ve diğer cihazlar üzerinden iletişim sağlayan kablosuz ağ teknolojisi anlamına gelir.

  EBA Milli imkanlar ile geliştirilen ve her öğrencinin ücretsiz kullanabildiği eğitim portalıdır.

  Açıklama:

  Verilen boşlukları doğru tanımlarla doldurarak açıklamaları tamamladık. Bilgisayar ağı, birden fazla bilgisayarın birbirine bağlanmasıyla oluşan bir yapıyı ifade ederken, modem internete bağlanmayı sağlayan bir cihazdır. Arama motoru internet üzerindeki sayfaları indeksleyen ve kullanıcılara arama sonuçları sunan bir sistemdir. Wi-Fi ise kablosuz ağ teknolojisi anlamına gelir. EBA ise Milli imkanlarla geliştirilen ve ücretsiz eğitim içeriklerinin sunulduğu bir eğitim portalıdır. 25. Facebook, twitter gibi sosyal paylaşım sitelerini kullanırken dikkat etmemiz gereken aşağıdaki ifadelerden doğrudur?

  A) Tanımadığımız kişileri arkadaş listemize eklememeliyiz.
  B) Bize gelen her dosyayı açmalıyız.
  C) Özel bilgilerimizi hiç korkmadan paylaşmalıyız.
  D) Şifremizi başkalarına vermeliyiz

 26. Cevap: A Açıklama:

  Cevap anahtarı: A) Tanımadığımız kişileri arkadaş listemize eklememeliyiz. Sosyal paylaşım sitelerini kullanırken dikkat etmemiz gerekenlerle ilgili doğru ifade, seçenek A'da verilmiştir. Tanımadığımız kişileri arkadaş listemize eklememek önemlidir, çünkü kişisel bilgilerimize ve güvenliğimize zarar verebilecek kişilere erişim sağlanabilir. Seçenek B, her dosyayı açmamız gerektiğini belirtmektedir, ancak bu doğru değildir. Bilinmeyen veya şüpheli dosyaları açmak, kötü amaçlı yazılımlara ve diğer güvenlik tehditlerine maruz kalma riskini artırır. Seçenek C, özel bilgilerimizi korkmadan paylaşmamız gerektiğini ifade etmektedir, ancak bu da doğru değildir. Özel bilgilerimizi sadece güvendiğimiz ve tanıdığımız kişilerle paylaşmalıyız. Seçenek D, şifremizi başkalarına vermeyi önermektedir, ancak bu da doğru değildir. Şifremizi başkalarıyla paylaşmak, hesap güvenliğimizi tehlikeye atar. 27. Bilgisayardaki temel devre ve bileşenleri üzerinde bulunduran kart aşağıdakilerden hangisidir?

  A) İşlemci                      B) Ses kartı
  C) Ethernet (ağ) kartı    D) Anakart

 28. Cevap: D Açıklama:

  Sorunun Cevap Anahtarı: D) Anakart. Bu soruda, bilgisayardaki temel devre ve bileşenleri üzerinde bulunduran kartın hangisi olduğu sorulmaktadır. İşlemci, ses kartı ve Ethernet (ağ) kartı da bilgisayarın önemli bileşenleridir, ancak bu bileşenlerin üzerinde bulunduğu temel kart "anakart"tır. Anakart, diğer bileşenleri bağlamak ve koordinasyonu sağlamak için kullanılan ana devre kartıdır. 29. Aşağıda depolama birimleri hangi seçenekte büyükten küçüğe doğru şekilde sıralanmıştır?

  A) KB>MB>GB>Byte>TB
  B) Byte>GB>TB>KB>MB
  C) GB>Byte>KB>TB>MB
  D) TB>GB>MB>KB>Byte

 30. Cevap: D Açıklama:

  Cevap anahtarı: D) TB > GB > MB > KB > Byte. Depolama birimleri büyükten küçüğe doğru sıralandığında en büyük birim Terabyte (TB) ve en küçük birim Byte'tır. Dolayısıyla, doğru sıralama TB > GB > MB > KB > Byte şeklindedir. Bu nedenle, doğru cevap D seçeneğidir.Yorum Bırak

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:
2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YIĞINAK ORTAOKULU 5/…… SINIFI 1. DÖNEM 1. SEÇMELİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ YAZILI SINAVI Detayları

2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YIĞINAK ORTAOKULU 5/…… SINIFI 1. DÖNEM 1. SEÇMELİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ YAZILI SINAVI 4 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 15 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 11 Ocak 2023 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 0 kullanıcı beğenmiş. Bu sınavı çözerek başarınızı artırmak için 2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YIĞINAK ORTAOKULU 5/…… SINIFI 1. DÖNEM 1. SEÇMELİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ YAZILI SINAVI Testini Çöz tıklayın. 2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YIĞINAK ORTAOKULU 5/…… SINIFI 1. DÖNEM 1. SEÇMELİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ YAZILI SINAVI yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YIĞINAK ORTAOKULU 5/…… SINIFI 1. DÖNEM 1. SEÇMELİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ YAZILI SINAVI sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • Test
 • Boşluk Doldurma
 • Test


2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YIĞINAK ORTAOKULU 5/…… SINIFI 1. DÖNEM 1. SEÇMELİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ YAZILI SINAVI Hangi Kazanımları Kapsıyor?

Bu sınav ve tema ve kazanımlarını kapsamaktadır.
 • ETİK VE GÜVENLİK
  1. Etik Değerler
  2. Etik Değerler
  3. Gizlilik ve Güvenlik

Ayrıca

Bilgilerin güvenliğini sağlama ve güvenlik önlemlerini açıklama.

Zararlı yazılımların tanımını yapma ve virüslerin bilgisayar sistemlerine nasıl zarar verebileceğini açıklama.

Bilgisayarın güvenliğini sağlamak için alınması gereken önlemleri tanıma ve güvenilir olmayan sitelere girmenin riskli olduğunu anlama.

Antivirüs programlarının bilgisayar güvenliği için önemini ve zararlı yazılımları tespit etme ve koruma yeteneklerini anlama.

e-posta yoluyla aldığımız dosyaların da virüs içerebileceğini ve bu dosyaları açmadan önce virüs taraması yapmanın önemli olduğunu bilmek önemlidir.

Arama motorlarının metin dışı içerikleri de arayabildiğini anlama ve arama motorlarının özelleştirme seçenekleri sunduğunu bilmek.

Kullanıcıların aynı zamanda, fakat farklı mekanlarda olduğu durumlarda farklı zamanlı (asenkron) iletişim araçlarının kullanıldığını anlama.

Excel veya benzeri tablo programlarında hücre adreslerini doğru bir şekilde tanımlayabilme becerisi geliştirilmiş olur.

Kavramları doğru tanımlama ve verilen boşlukları uygun terimlerle doldurma yeteneği.

Bu soru, sosyal paylaşım siteleri kullanımında güvenlik ve gizlilik konularına dikkat etme becerisini test etmektedir.

Bu soru, öğrencilerin bilgisayar donanımı hakkındaki temel bilgilerini ve bileşenleri tanıma becerisini ölçmektedir.

Bu soru, depolama birimlerinin büyüklük sıralamasını bilmeyi gerektirir.

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YIĞINAK ORTAOKULU 5/…… SINIFI 1. DÖNEM 1. SEÇMELİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ YAZILI SINAVI sınavı 6.Sınıf kategorisinin Bilişim Teknolojileri ve Yazılım alt kategorisinin, 1 dönemine ait.

2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YIĞINAK ORTAOKULU 5/…… SINIFI 1. DÖNEM 1. SEÇMELİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ YAZILI SINAVI Testi İstatistikleri

Bu sınav 3 kere çözüldü. Sınava kayıtlı tüm sorulara toplamda 35 kere doğru, 4 kere yanlış cevap verilmiş.

2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YIĞINAK ORTAOKULU 5/…… SINIFI 1. DÖNEM 1. SEÇMELİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ YAZILI SINAVI Sınavını hangi formatta indirebilirim?

2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YIĞINAK ORTAOKULU 5/…… SINIFI 1. DÖNEM 1. SEÇMELİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ YAZILI SINAVI sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız 2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YIĞINAK ORTAOKULU 5/…… SINIFI 1. DÖNEM 1. SEÇMELİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ YAZILI SINAVI sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YIĞINAK ORTAOKULU 5/…… SINIFI 1. DÖNEM 1. SEÇMELİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ YAZILI SINAVI sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 6.Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.

 Paylaşın
 Sınavı İndir
.docx vey .pdf
  6.Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Ünite Özetleri