12. Sınıf TDB Yazılı Soruları - Açık Uçlu Sorular

12. Sınıf TDB Yazılı Soruları - Açık Uçlu Sorular sınavı 12.Sınıf kategorisinin Temel Dinî Bilgiler alt kategorisinin, 1 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 11 sorudan oluşmaktadır. 12. Sınıf TDB Yazılı Soruları - Açık Uçlu Sorular CEVAPLARI

 1. İbadetlerin toplumsal faydalarından biri nedir?


 2. Cevap: İbadetlerin toplumsal faydalarından biri, toplumu oluşturan fertlerin arasındaki bağların kuvvetlenmesine katkı sağlamasıdır. Açıklama:

  İbadetler toplumu oluşturan fertlerin arasındaki bağların kuvvetlenmesine katkı sağlar. Camilerde kılınan günlük namazlar, bayram namazları ve mukabele gibi ibadetler yoluyla Müslümanları birbirlerine yakınlaşma imkânı bulur, sevinç ve üzüntülerini paylaşır, birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye ederler. 3. İbadetlerin toplumsal faydalarından biri nedir?


 4. Cevap: İbadetlerin toplumsal faydalarından biri, toplumsal yardımlaşmayı ve dayanışmayı güçlendirmesidir. Açıklama:

  İhlasla Allah'a (c.c.) yönelerek yapılan ibadetler toplumsal yardımlaşmayı ve dayanışmayı güçlendirir. İnsan, ibadetlerin verdiği olumlu duygularla başkalarına yardım eder ve çevresine örnek olur. Böylece iyilikler yaygınlaşır ve toplumsal huzur, dostluk ve kardeşlik güçlenir. 5. İbadetlerin bireysel faydalarından biri nedir?


 6. Cevap: İbadetlerin bireysel faydalarından biri, kişinin kötülüklerden uzaklaşmasıdır. Açıklama:

  İbadetlerini aksatmadan yapmaya gayret eden insan, ibadetlerden aldığı güç ile davranışlarındaki olumsuzlukları en aza indirmeye çalışır. Zira ibadet eden bir Müslüman'ın günahlara devam etmesi, Rabbine karşı bir samimiyetsizliktir. 7. Hz. Peygamber (s.a.v.), ibadetlerde hangi ilkeyi benimsemiştir?


 8. Cevap: Cevap: Kolaylık Açıklama:

  Hz. Peygamber (s.a.v.), ibadetlerde zorlaştırmanın değil kolaylığın esas alındığını vurgulamıştır. 9. Hz. Peygamber (s.a.v.), infak konusunda hangi uygulamaları sergilemiştir?


 10. Cevap: * İhtiyaç fazlası hiçbir malı elinde tutmamış, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmıştır. * Farz olan zekâtların yanında, varlıkta veya darlıkta ihtiyaç sahiplerine yardım etmeyi öğütlemiştir. Açıklama:

  Hz. Peygamber (s.a.v.), ihtiyaç sahiplerine yardım etmeyi ve ihtiyaç fazlası malları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı önemsemiştir. 11. Hz. Peygamber (s.a.v.), ibadetlerde aşırıya kaçılmasını nasıl değerlendirmiştir?


 12. Cevap: Hayırsız ve faydasız olarak değerlendirmiştir. Açıklama:

  Hz. Peygamber (s.a.v.), ibadetlerde aşırıya kaçılmasının hayırsız ve faydasız olduğunu vurgulamıştır. 13. Erkek ve kadının tenlerinin birbirine değmesi abdesti bozar mı?


 14. Cevap: Evet Açıklama:

  Erkek ve kadının tenlerinin birbirine değmesi, abdesti bozan bir durumdur. Ancak, tenlerinin birbirine değmesi dışında bir şekilde dokunmaları abdesti bozmaz. 15. Bir imama uyarak namaz kılanlar da içinden Fatiha ve sure okurlar mı?


 16. Cevap: Evet Açıklama:

  Bir imama uyarak namaz kılanlar da içinden Fatiha ve sure okurlar. Bu, kişinin namazın sünnetini yerine getirmesi açısından önemlidir. 17. Namazdan çıkmak için selam vermek farz mıdır?


 18. Cevap: Evet Açıklama:

  Namazdan çıkmak için selam vermek farzdır. Selam vermeden namazdan çıkan kişinin namazı geçersiz olur. 19. Bir yerde Cuma namazı kılınabilmesi için cemaatin en az kaç kişi olması şarttır?


 20. Cevap: Kırk Açıklama:

  Bir yerde Cuma namazı kılınabilmesi için cemaatin en az kırk kişi olması şarttır. Bu sayı, cemaati oluşturacak kişilerin sayısıdır. 21. Şafiî mezhebine göre namazla ilgili aşağıdaki cümlelerden doğru olanların başına D, yanlış olanların başına Y koyunuz.

  1. ( ) Niyet, abdestin farzlarındandır.
  2. ( ) Abdest alırken dört farzın ayette sayılan sıraya uygun yapılması sünnettir.
  3. ( ) Erkek ve kadının tenlerinin birbirine değmesi abdesti bozmaz.
  4. ( ) Bir imama uyarak namaz kılanlar da içinden Fatiha ve sure okurlar.
  5. ( ) Fatiha suresinin başında besmele çekmek sünnettir.
  6. ( ) Namazda rükünleri düzgün, yerli yerinde ve düzenli yapmak farzdır.
  7. (D) Namazdan çıkmak için selam vermek farzdır.
  8. ( ) Cemaatle namaz kılmak farz-ı kifâyedir.
  9. ( ) Bir yerde Cuma namazı kılınabilmesi için cemaatin en az kırk kişi olması şarttır.
  10. ( ) Vitir ve bayram namazları müekked sünnettir.

 22. Cevap: 1. D 2. Y 3. Y 4. D 5. Y 6. D 7. D 8. D 9. Y 10. D Açıklama:

  1. Niyet, abdestin farzlarındandır. Bu cümle doğrudur. Çünkü abdestin farzları; niyet, yıkanma, meshetme, avucuna su alıp alnına, burnuna ve sağ ve sol ellerine meshetme, başını meshetme ve ayaklarını yıkamadır. 2. Abdest alırken dört farzın ayette sayılan sıraya uygun yapılması sünnettir. Bu cümle yanlıştır. Çünkü abdestin farzları sıralı olarak yerine getirilmelidir. 3. Erkek ve kadının tenlerinin birbirine değmesi abdesti bozmaz. Bu cümle yanlıştır. Erkek ve kadının tenlerinin birbirine değmesi, abdesti bozar. 4. Bir imama uyarak namaz kılanlar da içinden Fatiha ve sure okurlar. Bu cümle doğrudur. Çünkü imama uyarak namaz kılan kişi, imamdan önce veya sonra Fatiha ve sure okuyabilir. 5. Fatiha suresinin başında besmele çekmek sünnettir. Bu cümle yanlıştır. Fatiha suresinin başında besmele çekmek farzdır. 6. Namazda rükünleri düzgün, yerli yerinde ve düzenli yapmak farzdır. Bu cümle doğrudur. Çünkü namazda rükünler, düzgün, yerli yerinde ve düzenli yapılmazsa namaz geçerli olmaz. 7. Namazdan çıkmak için selam vermek farzdır. Bu cümle doğrudur. Çünkü namazdan çıkmak için selam vermek farzdır. 8. Cemaatle namaz kılmak farz-ı kifâyedir. Bu cümle doğrudur. Çünkü cemaatle namaz kılmak, bir grup Müslümanın yapması ile diğerlerinin üzerinden sorumluluğu kalkan farzdır. 9. Bir yerde Cuma namazı kılınabilmesi için cemaatin en az kırk kişi olması şarttır. Bu cümle yanlıştır. Çünkü Cuma namazı kılınabilmesi için cemaatin en az kırk kişi olması şart değildir. 10. Vitir ve bayram namazları müekked sünnettir. Bu cümle doğrudur. Çünkü vitir ve bayram namazları, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) tarafından sık sık kılınan sünnet namazlardır.Yorum Bırak

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:
12. Sınıf TDB Yazılı Soruları - Açık Uçlu Sorular Detayları

12. Sınıf TDB Yazılı Soruları - Açık Uçlu Sorular 0 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 11 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 24 Kasım 2023 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 1 kullanıcı beğenmiş. 12. Sınıf TDB Yazılı Soruları - Açık Uçlu Sorular yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

12. Sınıf TDB Yazılı Soruları - Açık Uçlu Sorular sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • Klasik
 • Doğru-YanlışAyrıca 12.sınıf TDB 1.dönem sonu yazılı soruları; yeni sınav sistemine uygun tamamı cevap ve açıklamalı olarak mebsinavlari.com tarafından hazırlanmıştır

İbadetlerin toplumsal faydalarından biri, toplumu oluşturan fertlerin arasındaki bağların kuvvetlenmesine katkı sağlamasıdır.

İbadetlerin toplumsal faydalarından biri, toplumsal yardımlaşmayı ve dayanışmayı güçlendirmesidir.

İbadetlerin bireysel faydalarından biri, kişinin kötülüklerden uzaklaşmasıdır.

İbadetlerde zorlaştırmanın değil kolaylığın esas alındığının farkında olur.

İnfak etmenin önemini ve infak yollarını bilir.

İbadetlerde aşırıya kaçmanın sakıncalarını bilir.

Abdesti bozan durumları bilir.

Namazda sünnetleri yerine getirir.

Namazdan selam vererek çıkar.

Cuma namazının şartlarını bilir.

Namazın farzlarını ve sünnetlerini bilir. Abdestin farzlarını ve sünnetlerini bilir.

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

12. Sınıf TDB Yazılı Soruları - Açık Uçlu Sorular sınavı 12.Sınıf kategorisinin Temel Dinî Bilgiler alt kategorisinin, 1 dönemine ait.

12. Sınıf TDB Yazılı Soruları - Açık Uçlu Sorular Sınavını hangi formatta indirebilirim?

12. Sınıf TDB Yazılı Soruları - Açık Uçlu Sorular sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız 12. Sınıf TDB Yazılı Soruları - Açık Uçlu Sorular sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

12. Sınıf TDB Yazılı Soruları - Açık Uçlu Sorular sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 12.Sınıf Temel Dinî Bilgiler dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.