12. Sınıf TDB 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik)

12. Sınıf TDB 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) sınavı 12.Sınıf kategorisinin Temel Dinî Bilgiler alt kategorisinin, 1 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 12 sorudan oluşmaktadır. 12. Sınıf TDB 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) CEVAPLARI

 1. İbadetlerin bireysel faydalarından biri nedir?


 2. Cevap: İbadetlerin bireysel faydalarından biri, kişinin Allah'a (c.c.) olan bağını güçlendirmesidir. Açıklama:

  İbadetlerle Allah'a (c.c.) yönelen insan, kendisini yüce Allah'ın (c.c.) huzurunda hisseder ve böylece Rabbini unutmadığını ortaya koyar. 3. İbadetin bireysel faydalarından biri nedir?


 4. Cevap: İbadetlerin bireysel faydalarından biri, kişinin manevi huzur bulmasıdır. Açıklama:

  İbadetlerle Allah'a (c.c.) yönelerek ve ihlasla yapılan ibadetler, insanda huzur ve mutluluk duygularını artırır. 5. İbadetlerin bireysel faydalarından biri nedir?


 6. Cevap: İbadetlerin bireysel faydalarından biri, kişinin sorumluluk bilinci kazanmasıdır. Açıklama:

  Beş vakit namaz kılan bir kişi tüm gününü planlı ve programlı yaşamaya alışır. Zekât, hac, kurban ve sadaka ibadetleri sayesinde insan başkalarını düşünmeyi, tevazuu, diğerkâmlığı, darlıkta ve bollukta ihtiyaç sahiplerini gözetmeyi öğrenir, topluma karşı sorumluluk bilinci kazanır. 7. Hz. Peygamber (s.a.v.) için namaz nasıl bir anlam ifade eder?


 8. Cevap: İki gözün nuru Açıklama:

  Hz. Peygamber (s.a.v.), namazını büyük bir huşu içinde kılmış, onu iki gözünün nuru olarak nitelendirmiştir. 9. Hz. Peygamber (s.a.v.), oruç ibadeti konusunda hangi tavsiyelerde bulunmuştur?


 10. Cevap: * İftar vakti geldiğinde oruç açmak için acele etmeli, sahura kalkılarak yemek yenmelidir. * Pazartesi ve perşembe günleri, Muharrem ayının 9-10 veya 10-11. günlerinde, Şevval ayında da altı gün oruç tutulabilir. Açıklama:

  Hz. Peygamber (s.a.v.), oruç ibadeti konusunda sahura kalkmayı, iftar vakti acele etmeyi ve nafile oruçlar tutmayı tavsiye etmiştir. 11. İbadetlerin kabul edilmesi için hangi şartlar aranır?


 12. Cevap: * Niyet * İhlas * Sünnete uygunluk Açıklama:

  İbadetlerin kabul edilmesi için niyet, ihlas ve sünnete uygunluk gibi şartlar aranır. 13. Abdest alırken dört farzın ayette sayılan sıraya uygun yapılması gerekir mi?


 14. Cevap: Evet Açıklama:

  Abdest alırken dört farzın ayette sayılan sıraya uygun yapılması gerekir. Bu farzlar; yıkama, mesh ve süpürmedir. 15. Fatiha suresinin başında besmele çekmek farz mıdır?


 16. Cevap: Evet Açıklama:

  Fatiha suresinin başında besmele çekmek farzdır. Besmele çekmeden Fatiha suresini okumak namazı bozmaz, ancak sünneti terk etmek anlamına gelir. 17. Namazda rükünleri düzgün, yerli yerinde ve düzenli yapmak gerekir mi?


 18. Cevap: Evet Açıklama:

  Namazda rükünleri düzgün, yerli yerinde ve düzenli yapmak farzdır. Rükünleri düzgün yapmayan kişinin namazı geçersiz olur. 19. Vitir ve bayram namazları hangi namaz türlerindendir?


 20. Cevap: Sünnet Açıklama:

  Vitir ve bayram namazları sünnet namaz türlerindendir. Vitir namazı, her gün kılınması tavsiye edilen sünnet namazlardandır. Bayram namazı ise Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı'nın birinci günü kılınan farz-ı kifâye namazlardandır. 21. Aşağıda verilen ifadelerden doğru olanların başına D yanlış olanların başına Y koyunuz.

  1. (.....) İbadetlerin bireysel ve toplumsal faydaları vardır.
  2. (.....) İbadetler, Allah'ın (c.c.) emrettiği ve Peygamberimiz (s.a.v.) tarafından öğretilen davranış kalıplarıdır.
  3. (.....) İbadetlerin temel amacı, Allah'a (c.c.) kulluk etmektir.
  4. (.....) İbadetlerin geçerli olabilmesi için sünnete uygun olması gerekir.
  5. (.....) İbadetler, insanı kötülüklerden uzaklaştırır.
  6. (.....) İbadetler, toplumsal dayanışmayı güçlendirir.
  7. (.....) İbadetlerin bireysel ve toplumsal faydalarını örneklerle açıklayabilir.
  9. (.....) İbadetler, Allah'a (c.c.) yaklaşmanın ve cennete girmenin en önemli yollarından biridir.
  10. (.....) İbadetler, insanın manevi yönünü geliştirir.

 22. Cevap: 1. D 2. D 3. D 4. D 5. D 6. D 7. D 8. D Açıklama: 23. Aşağıda verilen cümlelerden doğru olanların başına D yanlış olanların başına Y koyunuz.

  1. (.....) Namaz, İslam’ın beş şartından biridir.
  2. (.....) Namaz, sadece Müslümanlar tarafından kılınan bir ibadettir.
  3. (.....) Namazın farzı dört rekâttır.
  4. (.....) Namazın kılınışı, Kur’an-ı Kerim’de açıkça belirtilmiştir.
  5. (.....) Namaz, insanı kötülüklerden alıkoyar.

 24. Cevap: 1. D 2. Y 3. Y 4. D 5. D Açıklama:

  1. Cümle doğrudur. Çünkü namaz, İslam’ın beş şartından biridir. 2. Cümle yanlıştır. Çünkü namaz, tüm semavi dinlerde ibadet olarak kabul edilmektedir. 3. Cümle yanlıştır. Çünkü namaz, farz, sünnet ve nafile olmak üzere üçe ayrılır. Farz namazların rekât sayısı dörttür. 4. Cümle doğrudur. Çünkü namaz kılmanın nasıl yapılacağı, Kur’an-ı Kerim ve Peygamberimiz’in (s.a.v.) sünnetinde açıkça belirtilmiştir. 5. Cümle doğrudur. Çünkü namaz, insanı kötülüklerden alıkoyan bir ibadettir.Yorum Bırak

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:
12. Sınıf TDB 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) Detayları

12. Sınıf TDB 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) 0 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 12 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 24 Kasım 2023 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 1 kullanıcı beğenmiş. 12. Sınıf TDB 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

12. Sınıf TDB 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • Klasik
 • Doğru-YanlışAyrıca 12.sınıf TDB dersi 1.dönem 2.yazılı soruları klasik türde müfredata uygun olarak cevap ve açıklamalı sorulardan II. ünite konularından hazırlanmıştır

İbadetlerin bireysel faydalarından biri, kişinin Allah'a (c.c.) olan bağını güçlendirmesidir.

İbadetlerin bireysel faydalarından biri, kişinin manevi huzur bulmasıdır.

İbadetlerin bireysel faydalarından biri, kişinin sorumluluk bilinci kazanmasıdır.

Namazı, Allah'a (c.c.) yönelmenin ve O'nunla iletişim kurmanın bir yolu olarak bilir.

Oruç ibadeti konusunda Hz. Peygamber'in (s.a.v.) tavsiyelerine uymanın önemini kavrar.

İbadetlerin kabul edilmesinin şartlarının neler olduğunu bilir. Şafiî mezhebinde abdestin farzlarından biri nedir? Cevap: Niyet Açıklama: Şafiî mezhebinde abdestin farzları; niyet, yıkama, mesh ve süpürmedir. Kazanım: Şafiî mezhebinde abdestin farzlarını bilir.

Abdest alırken dört farzı sırasıyla yapar.

Namaz kılarken sünnetleri yerine getirir.

Namazda rükünleri düzgün, yerli yerinde ve düzenli yapar.

Sünnet namaz türlerini bilir.

1. Namazın İslam’ın beş şartından biri olduğunu bilir. 2. Namazın sadece Müslümanlar tarafından kılınmadığını bilir. 3. Namazın farz, sünnet ve nafile olmak üzere üçe ayrıldığını bilir. 4. Namazın kılınışını Kur’an-ı Kerim ve Peygamberimiz’in (s.a.v.) sünnetinden öğrenir. 5. Namazın insanı kötülüklerden alıkoyduğunu bilir.

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

12. Sınıf TDB 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) sınavı 12.Sınıf kategorisinin Temel Dinî Bilgiler alt kategorisinin, 1 dönemine ait.

12. Sınıf TDB 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) Sınavını hangi formatta indirebilirim?

12. Sınıf TDB 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız 12. Sınıf TDB 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

12. Sınıf TDB 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 12.Sınıf Temel Dinî Bilgiler dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.