11.Sınıf Fizik 1.Dönem Sonu Yazılı Soruları - Klasik

11.Sınıf Fizik 1.Dönem Sonu Yazılı Soruları - Klasik sınavı 11.Sınıf kategorisinin Fizik alt kategorisinin, 1 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 10 sorudan oluşmaktadır. 11.Sınıf Fizik 1.Dönem Sonu Yazılı Soruları - Klasik CEVAPLARI

 1. Bir cisme uygulanan kuvvetin yaptığı iş, cismin kinetik enerjisini nasıl etkiler?


 2. Cevap: Cisme uygulanan kuvvetin yaptığı iş, cismin kinetik enerjisini arttırır. Açıklama:

  Cisme uygulanan kuvvet, cismin hareketini sağlar. Bu hareketin gerçekleşmesi için cismin kinetik enerjiye ihtiyacı vardır. Cisme uygulanan kuvvet, cismin kinetik enerjisine iş yaparak aktarır. 3. Yayın uzama miktarı, uygulanan kuvvetin büyüklüğüne nasıl bağlıdır?


 4. Cevap: Yayın uzama miktarı, uygulanan kuvvetin büyüklüğüne doğru orantılıdır. Açıklama:

  Hooke Yasası'na göre, yayın uzama miktarı (x), uygulanan kuvvet (F) ve yay sabitine (k) bağlıdır. Bu değişkenler arasındaki ilişki F = - k ∙ x ifadesi ile gösterilir. Bu ifadeden, ``` x = F / k ``` eşitliği elde edilir. Bu eşitlikten anlaşıldığı gibi, uygulanan kuvvetin büyüklüğü arttıkça, yayın uzama miktarı da artar. 5. 1 kg kütleli bir cisim, yatay düzlem üzerinde 2 m/s hızla hareket etmektedir. Cismin kinetik enerjisi 5 J'dir. Cismin hareketine karşı sürtünme kuvveti 1 N ise, cismin durduğu noktaya kadar yaptığı iş kaç J'dir?


 6. Cevap: 10 J Açıklama:

  Cismin kinetik enerjisi 5 J ve hareketine karşı sürtünme kuvveti 1 N ise, cismin kinetik enerjisindeki değişim -5 J'dir. Sürtünme kuvvetinin yaptığı iş, cismin kinetik enerjisindeki değişime eşittir. Bu nedenle sürtünme kuvvetinin yaptığı iş -5 J'dir. Cisim durduğu noktaya kadar yaptığı iş ise, sürtünme kuvvetinin yaptığı işe eşittir. Bu nedenle cismin durduğu noktaya kadar yaptığı iş 10 J'dir. 7. İki durgun topa, aynı büyüklükte kuvvetler, aynı süre boyunca uygulanıyor. Toplardan biri kütlesi büyük, diğeri kütlesi küçük. Büyük kütleye sahip topun hızı küçük kütleye sahip topun hızından fazladır. Bu durumun nedeni nedir?


 8. Cevap: Çünkü momentum, kütleye ve hızın çarpımına eşittir. Büyük kütleye sahip topun momentumu küçük kütleye sahip topun momentumundan daha büyüktür. Bu nedenle büyük kütleye sahip top, küçük kütleye sahip toptan daha az hız kazanarak dengelenir. Açıklama:

  Çizgisel momentum, bir parçacığın kütlesinin ve hızının çarpımına eşittir. Bu nedenle, momentum kütleye ve hıza bağlı olarak değişir. Büyük kütleye sahip bir parçacığın momentumu küçük kütleye sahip bir parçacığın momentumundan daha büyüktür. Aynı şekilde, büyük hıza sahip bir parçacığın momentumu küçük hıza sahip bir parçacığın momentumundan daha büyüktür. 9. Sürtünmesiz bir yüzeyde duran m ve 2m kütleli iki cisme F büyüklüğünde eşit kuvvetler uygulanıyor. Bu kuvvetler sonucunda, m kütleli cisim v m/s hızla hareket ediyor. 2m kütleli cisim kaç m/s hızla hareket eder?


 10. Cevap: Sürtünmesiz bir yüzeyde duran m ve 2m kütleli iki cisme F büyüklüğünde eşit kuvvetler uygulanıyor. Bu kuvvetler sonucunda, m kütleli cisim v m/s hızla hareket ediyor. 2m kütleli cisim kaç m/s hızla hareket eder? Cevap Metni: 2vnmesiz bir yüzeyde duran m ve 2m kütleli iki cisme F büyüklüğünde eşit kuvvetler uygulanıyor. Bu kuvvetler sonucunda, m kütleli cisim v m/s hızla hareket ediyor. 2m kütleli cisim kaç m/s hızla hareket eder? Cevap Metni: 2v Açıklama:

  İtme, çizgisel momentumdaki değişime eşittir. I=mv-mv I=mv Ft=mv v=Ft/m m kütleli cisim için: v1=Ft/m 2m kütleli cisim için: v2=Ft/2m v2=2v1 v2=2(Ft/m) v2=2v 11. Sürtünmelerin ihmal edildiği bir ortamda m1 ve m2 kütleli cisimler V1 ve V2 büyüklüklerinde hızlar ile bir boyutta çarpışıyor. Çarpışmadan sonra cisimlerin hızları V'1 ve V'2 oluyor. Çarpışmanın esnek olduğunu kabul ederek, V'1 ve V'2 büyüklüklerini ifade eden denklem hangisidir?


 12. Cevap: V'1 + V'2 = V1 + V2 Açıklama:

  Esnek çarpışmalarda, çarpışmadan önceki ve sonraki toplam çizgisel momentumlar eşittir. Bu nedenle, ``` m1 * V1 + m2 * V2 = m1 * V'1 + m2 * V'2 ``` eşitliği yazılabilir. Bu eşitlik düzenlenirse, ``` V'1 + V'2 = V1 + V2 ``` eşitliği elde edilir. 13. fizik sorusu
  Şekildeki gibi asılı duran 400 g kütleli tahta bloğa kütlesi 10 gram olan bir mermi900 m/s hızla çarpıp tahta bloğu delip 500 m/s hızla çıkıyor. Tahta blok düşey eksen üzerinde en fazla kaç metre yükseğe çıkabilir?
 14. Cevap:

  .

  Açıklama:

 15. fizik yazılı sorusu
  Sürtünmesiz yatay düzlemde durmakta olan 6 kg kütleli Y cismi ile 5 m/s hızla hareket eden 4 kg kütleli X cismi Merkezi esnek olmayan çarpışma yapıyor.
  Çarpışmadan sonra cisimlerin ortak hızı kaç m/solur?

 16. Cevap:

  .

  Açıklama:

 17. fizik yazılı sorusu
  Şekildeki sürtünmesiz sistemde 5 m yüksekten 2 kg lık bir cisim serbest bırakılıyor. Buna göre; Cisim K noktasından geçerken rayın cisme uyguladığı tepki kuvveti kaç N dur?
 18. Cevap:

  .

  Açıklama:

 19. fizik yazılı sorusu 11.sınıf
  Eşit bölmeli ağırlıksız çubuğa şekildeki kuvvetler uygulanıyor. Çubuk dengede olduğuna göre F3 kuvveti kaç N dur?
 20. Cevap:

  .

  Açıklama:

Yorum Bırak

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:
11.Sınıf Fizik 1.Dönem Sonu Yazılı Soruları - Klasik Detayları

11.Sınıf Fizik 1.Dönem Sonu Yazılı Soruları - Klasik 0 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 10 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 22 Kasım 2023 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 1 kullanıcı beğenmiş. 11.Sınıf Fizik 1.Dönem Sonu Yazılı Soruları - Klasik yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

11.Sınıf Fizik 1.Dönem Sonu Yazılı Soruları - Klasik sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • Klasik


11.Sınıf Fizik 1.Dönem Sonu Yazılı Soruları - Klasik Hangi Kazanımları Kapsıyor?

Bu sınav ve tema ve kazanımlarını kapsamaktadır.
 • KUVVET ve HAREKET
  1. Denge
  2. Enerji ve Hareket
  3. İki boyutta hareket
  4. İtme ve Çizgisel momentum
  5. Tork

Ayrıca 11.sınıf fizik dersi 1.dönem sonu yazılı soruları; klasik türde açık uçlu sorulardan yeni sınav sistemine uygun hazırlanmıştır

Cisimlere uygulanan kuvvetlerin kinetik enerjiyi nasıl etkilediğini açıklar.

Yayın uzama miktarı ile uygulanan kuvvet arasındaki ilişkiyi açıklar.

1.1.4. Sürtünme kuvvetinin yaptığı işi hesaplar.

Bir parçacığın momentumu, parçacığın kütlesine ve hızına bağlıdır.

Öğrenciler, kapalı sistemlerde çizgisel momentumun korunduğunu kavrar.

Bir boyutta gerçekleşen esnek çarpışmalarda, çarpışmadan önceki ve sonraki toplam çizgisel momentumlar eşittir.

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

11.Sınıf Fizik 1.Dönem Sonu Yazılı Soruları - Klasik sınavı 11.Sınıf kategorisinin Fizik alt kategorisinin, 1 dönemine ait.

11.Sınıf Fizik 1.Dönem Sonu Yazılı Soruları - Klasik Sınavını hangi formatta indirebilirim?

11.Sınıf Fizik 1.Dönem Sonu Yazılı Soruları - Klasik sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız 11.Sınıf Fizik 1.Dönem Sonu Yazılı Soruları - Klasik sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

11.Sınıf Fizik 1.Dönem Sonu Yazılı Soruları - Klasik sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 11.Sınıf Fizik dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.