11.Sınıf Fizik 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik)

11.Sınıf Fizik 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) sınavı 11.Sınıf kategorisinin Fizik alt kategorisinin, 1 dönemine ait. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Toplamda 10 sorudan oluşmaktadır. 11.Sınıf Fizik 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) CEVAPLARI

 1. Sürtünme kuvveti, cismin kinetik enerjisini nasıl etkiler?


 2. Cevap: Sürtünme kuvveti, cismin kinetik enerjisini azaltır. Açıklama:

  Sürtünme kuvveti, cismin hareketine zıt yönlü bir kuvvet olduğundan cismin kinetik enerjisinin azalmasına neden olur. Cismin kinetik enerjisi azaldığı için hızı da azalır. 3. Sürtünme kuvvetinin yaptığı iş, cismin kinetik enerjisindeki değişime nasıl bağlıdır?


 4. Cevap: Sürtünme kuvvetinin yaptığı iş, cismin kinetik enerjisindeki değişime eşittir. Açıklama:

  Sürtünme kuvveti, cismin hareketine zıt yönlü bir kuvvet olduğundan cismin kinetik enerjisini azaltır. Cismin kinetik enerjisindeki değişim, sürtünme kuvvetinin yaptığı işe eşittir. 5. Kütlesi m olan bir cisme, kütlesi 2m olan bir cisme uygulanan kuvvetin büyüklüğünün oranı nedir?


 6. Cevap: Kütlesi m olan bir cisme, kütlesi 2m olan bir cisme uygulanan kuvvetin büyüklüğünün oranı nedir? Cevap Metni: 1/2si m olan bir cisme, kütlesi 2m olan bir cisme uygulanan kuvvetin büyüklüğünün oranı nedir? Cevap Metni: 1/2 Açıklama:

  Çizgisel momentum, kütle ile hızın çarpımına eşittir. P=mv P1=m1v1 P2=m2v2 P1/P2=m1v1/m2v2 (1/2)m(v1/v2) (1/2)(1/2) 1/4 7. Sürtünmesiz bir yüzeyde duran m kütleli bir cisme F büyüklüğünde bir kuvvet uygulandığında, cismin hızı v m/s olur. Bu cisme uygulanan itme kaç N'dür?


 8. Cevap: mv Açıklama:

  Çizgisel momentum, kütle ile hızın çarpımına eşittir. P=mv P=I mv=I v=I/m I=mv I=Ft mv=Ft m=Ft/v F=mv/t mv/t 9. Sürtünmesiz düzlemde durmakta olan 10 kg kütleli L Cismi ile aynı düzlemde bulunan ve 4m/s hızla hareket eden 5 kg kütleli K cismi merkezi olmayan çarpışma yapıyorlar. Çarpışmadan sonra cisimler aynı düzlemde şekildeki gibi farklı açılarda saçıldıklarına göre çarpışma sonrasında,K nin hızı kaç m/s dir?(Sin 370=Cos 530=0,6 , Sin530=Cos 370=0,8)
  fizik sorusu
 10. Cevap:

  .

  Açıklama:

 11. Sürtünmesiz yüzeyde durmakta olan 2 kg kütleli cisme uygulanan kuvvetin zamana göre değişimi, grafikteki gibidir. Buna göre, Cisme 8 s içinde uygulanan itme kaç N.s dir?
  fizik sorusu 11.sınıf
 12. Cevap:

  .

  Açıklama:

 13. 11.sınıf fizik
  O noktası etrafında, 8 m yarı çaplı yörüngede düzgün dairesel hareket yapan bir cisim K den L ye 2 s de gelmektedir.Buna göre cismin;
  a) Periyodu kaç s dir?
  b) Frekansı kaç Hz dir?
  c) Açısal hızı kaç rad/s dir?
  d) Çizgisel hızı kaç m/s dir?     (π= 3)
 14. Cevap:

  .

  Açıklama:

 15. lise fizik sorusu
  O noktasından geçen eksen etrafında dönebilen eşit bölmeli homojen ve ağırlıksız çubuk üzerine şekildeki gibi 80 N ağırlığındaki K cismi asıldığında dengede kalıyor. İpteki T gerilme kuvveti kaç N dur?
 16. Cevap:

  .

  Açıklama:

 17. fizik yazılı sorusu
  Yarıçapı r olan yatay bir viraja giren 900 kg kütleye sahip
  Otomobil, emniyetli bir şekilde virajdan geçiyor. Yolun sürtünme kat sayısı 0,4 olduğuna göre; Virajın yarıçapı kaç metredir?
 18. Cevap:

  .

  Açıklama:

 19. fizik yazılı sorusu
  Şekildeki gibi bükülmüş sürtünmesiz rayın K noktasından 2 kg kütleli cisim serbest bırakılıyor. Cisim L noktasından geçerken raya uyguladığı kuvvet kaç N olur?
 20. Cevap:

  .

  Açıklama:

Yorum Bırak

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:
11.Sınıf Fizik 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) Detayları

11.Sınıf Fizik 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) 0 kere indirildi. Bu sınav Orta derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 10 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 22 Kasım 2023 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 1 kullanıcı beğenmiş. 11.Sınıf Fizik 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

11.Sınıf Fizik 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
 • Klasik


11.Sınıf Fizik 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) Hangi Kazanımları Kapsıyor?

Bu sınav ve tema ve kazanımlarını kapsamaktadır.
 • KUVVET ve HAREKET
  1. Denge
  2. Enerji ve Hareket
  3. İki boyutta hareket
  4. İtme ve Çizgisel momentum
  5. Tork

Ayrıca 11.sınıf fizik dersi 1.dönem 2.yazılı soruları; klasik türde yeni sınav sistemine uygun hazırlanmıştır

1.1.2. Sürtünme kuvvetinin cismin hareketi üzerindeki etkisini açıklar.

1.1.3. Sürtünme kuvvetinin yaptığı işin cismin kinetik enerjisindeki değişime bağlılığını açıklar.

Öğrenciler, çizgisel momentumun büyüklüğünün kütle ve hız ile orantılı olduğunu kavrar.

Öğrenciler, itmenin çizgisel momentumdaki değişime eşit olduğunu kavrar.

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

11.Sınıf Fizik 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) sınavı 11.Sınıf kategorisinin Fizik alt kategorisinin, 1 dönemine ait.

11.Sınıf Fizik 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) Sınavını hangi formatta indirebilirim?

11.Sınıf Fizik 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız 11.Sınıf Fizik 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

11.Sınıf Fizik 1.Dönem 2.Yazılı (Klasik) sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 11.Sınıf Fizik dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.