10.Sınıf Biyoloji 2.Dönem 1.Test

10.Sınıf Biyoloji 2.Dönem 1.Test sınavı 10.Sınıf kategorisinin Biyoloji alt kategorisinin, 2 dönemine ait. Bu sınav Zor derecede zorluktadır. Toplamda 16 sorudan oluşmaktadır.

Anlamadığınız soru mu var?

   İsiminizi Giriniz:   
   Emailinizi Giriniz:
10.Sınıf Biyoloji 2.Dönem 1.Test Detayları

10.Sınıf Biyoloji 2.Dönem 1.Test 4 kere indirildi. Bu sınav Zor derecede zorluktadır. Sınav zorluk derecesi sınavı oluşturan soruların istatistikleri alınarak oluşturulmuştur. Toplamda 16 sorudan oluşmaktadır. Sınav soruları aşağıda verilen kazanımları ölçecek şekilde hazırlanmıştır. 27 Mart 2023 tarihinde eklenmiştir. Bu sınavı şimdiye kadar 1 kullanıcı beğenmiş. Bu sınavı çözerek başarınızı artırmak için 10.Sınıf Biyoloji 2.Dönem 1.Test Testini Çöz tıklayın. 10.Sınıf Biyoloji 2.Dönem 1.Test yazılı sınavına henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

10.Sınıf Biyoloji 2.Dönem 1.Test sınavında hangi soru türleri kullanılmıştır?

Bu sınavda verilen soru türleri kullanılmıştır.
  • Test


10.Sınıf Biyoloji 2.Dönem 1.Test Hangi Kazanımları Kapsıyor?

Bu sınav ve tema ve kazanımlarını kapsamaktadır.
  • KALITIMIN GENEL İLKELERİ
    1. Kalıtım Ve Biyolojik Çeşitlilik
    2. Modern Genetik Uygulamaları

Ayrıca 10.sınıf biyoloji dersi 2.dönem 1.test soruları; tamamı test ve cevap anahtarlı olarak genotip ve fenotip kazanımlarını ölçen sorulardan hazırlanmıştır

Bu sorunun çözümüyle, poligenik kalıtımın genetik çeşitlilik ve fenotipik çeşitlilik üzerindeki etkisini anlamış oluruz.

Bu sorunun çözümüyle, fenotipin genotipin bir sonucu olarak ortaya çıkan gözlemlenebilir özellikler olduğunu ve genetik varyasyonların fenotipik çeşitlilikte rol oynadığını anlamış oluruz.

Bu soru, çekinik kalıtım kavramını anlama ve çaprazlama sonucunda homozigot bireylerin oluşacağı durumları tanıma yeteneğini ölçer.

Bu soru, genotip kavramını anlama ve kalıtımsal özelliklerin nasıl aktarıldığını bilme becerisini ölçer.

Bu soru, otozomal dominant kalıtımın bir örneği olan Huntington hastalığını tanıma ve genetik hastalıkların farklı kalıtım modellerini anlama becerisini ölçer.

Bu sorunun çözümüyle, modern genetik uygulamaları arasında hücre bölünmesi sırasında belli genleri susturma veya aktifleştirme amacıyla yapılan işlem olarak CRISPR-Cas9 tekniğinin kullanıldığını öğrenmiş oluruz.

Bu soru, genetik çaprazlama prensiplerini anlama, genotip ve fenotip oranlarını hesaplama yeteneğini ölçer ve öğrencilerin genetik kalıtım konusundaki bilgi düzeyini değerlendirir.

Bu soru, fenotipin oluşumunda genetik faktörlerin yanı sıra çevresel faktörlerin de etkisinin olduğunu anlamakla ilgilidir.

Bu sorunun çözümüyle, polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) yönteminin modern genetik uygulamalarından biri olduğu bilgisi elde edilir. PCR, laboratuvarlarda DNA kopyalama işlemlerinde kullanılan önemli bir tekniktir ve genetik araştırmalarda, tanı ve tedavi süreçlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu soru, öğrencilerin Mendel'in kalıtım yasalarını bilmelerini ve bu yasaların genetik kalıtımın nasıl gerçekleştiğini anlamalarını amaçlamaktadır.

Bu sorunun çözümüyle, Bağımsız Assortment Yasası'nın farklı özelliklere sahip genlerin çaprazlanması sonucunda bağımsız olarak gametlere ayrıldığını ve kombinasyonlar oluşturduğunu anlarız.

Bu sorunun çözümüyle, Down Sendromu'nun kromozomal bir anormallik olduğunu ve kromozom 21'in fazla olduğunu anlarız.

Bu sorunun çözümüyle, kalıtım yoluyla aktarılamayan özelliklerin varlığı ve önemi anlaşılır.

Modern genetik uygulamaları tanımak ve protein sentezinin doğal bir süreç olduğunu ve modern genetik uygulamaları temsil etmediğini anlamak.

Kalıtım, genetik faktörlerle ilgilidir.

Mendel'in "ayrı yavrular yasası"nı anlamak ve farklı özellikleri kontrol eden allel çiftlerinin aynı kromozoma yerleştirilmesi ilkesini kavramak.

etiketlerini kapsamaktadır.

Hangi kategoriye ait?

10.Sınıf Biyoloji 2.Dönem 1.Test sınavı 10.Sınıf kategorisinin Biyoloji alt kategorisinin, 2 dönemine ait.

10.Sınıf Biyoloji 2.Dönem 1.Test Testi İstatistikleri

Bu sınav 11 kere çözüldü. Sınava kayıtlı tüm sorulara toplamda 59 kere doğru, 82 kere yanlış cevap verilmiş.

10.Sınıf Biyoloji 2.Dönem 1.Test Sınavını hangi formatta indirebilirim?

10.Sınıf Biyoloji 2.Dönem 1.Test sınavını .pdf veya .docx olarak ücretsiz indirebilirsiniz. Bunun yanında sistem üzerinden doğrudan yazdırabilirsiniz. Veya öğretmen olarak giriş yaptıysanız 10.Sınıf Biyoloji 2.Dönem 1.Test sınavını sayfanıza kaydedebilirsiniz.

10.Sınıf Biyoloji 2.Dönem 1.Test sınav sorularının cevap anahtarlarını nasıl görebilirim?

Sınavın cevap anahtarını görebilmek için yukarıda verilen linke tıklamanız yeterli. Her sorunun cevabı sorunun altında gösterilecektir. Veya Sınavı .docx olarak indirdiğinizde office word programıyla açtığınızda en son sayfada soruların cevap anahtarına ulaşabilirsiniz.

Kendi Sınavını Oluştur

Değerli öğretmenlerimiz, isterseniz sistemimizde kayıtlı binlerce sorudan 10.Sınıf Biyoloji dersi için sınav-yazılı hazırlama robotu ile ücretsiz olarak beş dakika içerisinde istediğiniz soru sayısında, soru tipinde ve zorluk derecesinde sınav oluşturabilirsiniz. Yazılı robotu için Sınav Robotu tıklayın.


Sınav hakkında telif veya dönüt vermek için lütfen bizimle iletişime geçin.

 Paylaşın
 Sınavı İndir
.docx vey .pdf
 Sınavı İndir (.docx)

Sınavı Beğendim (1)

 Yazdır

 Sınavlarıma Kaydet